Regulamin wypożyczalni
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie oraz pracownicy szkoły.
- Bibliotekarz decyduje o tym, które dokumenty mogą być wypożyczone do domu, a z których czytelnicy mogą korzystać tylko w czytelni .
- Jednorazowo można wypożyczać 3 książki (lektury szkolne na okres 2 tygodni, pozostałe książki na okres 3 tygodni).
- Czytelnik może dłużej korzystać z książki (jeżeli nauczyciel bibliotekarz wyrazi na to zgodę) pod warunkiem, że poprosi o prolongatę przed upływem terminu zwrotu.
- Książki i inne dokumenty można wypożyczać tylko osobiście.
- Wypożyczone dokumenty (książki, czasopisma, nośniki elektroniczne i inne) należy oddać w niezmienionym stanie.
- W przypadku zagubienia bądź zniszczenia wypożyczonego dokumentu, czytelnik oddaje inny egzemplarz tego samego tytułu (rodzaju) albo zwraca jej równowartość (po aktualnej cenie rynkowej, łącznie z kosztami zakupu). Bibliotekarz ma prawo ustalić inne warunki rekompensaty za zniszczoną lub zagubioną książkę bądź inny element zbioru.
- Bibliotekarz może, na wniosek nauczyciela przedmiotu wypożyczyć uczniowi przygotowującemu się do olimpiady potrzebne zbiory biblioteczne. Czas wypożyczenia ustalany jest indywidualnie. Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za te zbiory.
- Bibliotekarz ma prawo żądać pozostawienia rewersu na niektóre wypożyczone materiały biblioteczne.
- Przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie wypożyczone dokumenty należy obowiązkowo oddać do biblioteki (na 6 dni roboczych przed wystawieniem ocen z zachowania). Termin podawany każdorazowo w danym r-ku szkolnym. Niewywiązanie się ze zwrotu zbiorów bibliotecznych w terminie skutkuje obniżoną oceną z zachowania, na zasadach podanych w Regulaminie oceniania zachowania ucznia.
- Uczeń ma prawo do wypożyczenia książek na czas wakacji, pod warunkiem, że rozliczy się z wcześniej wypożyczonych materiałów. Wypożyczenia na okres letni nie dotyczą ostatnich klas licealnych.
- Uczniom szczególnie wyróżniającym się w aktywie bibliotecznym przyznawane są nagrody na koniec roku szkolnego.
Regulamin czytelni
- Prawo do korzystania z czytelni mają wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
- W czytelni udzielane są informacje biblioteczne, bibliograficzne i rzeczowe.
- Czytelnia udostępnia na miejscu książki z księgozbioru podręcznego, które podaje nauczyciel bibliotekarz.
- W czytelni prowadzone są zajęcia dydaktyczne przez nauczycieli bibliotekarzy, bądź w korelacji z nauczycielami innych przedmiotów.
- Korzystanie ze stanowiska komputerowego oparte jest na osobnych warunkach (patrz: Regulamin korzystania z komputerów w czytelni).
- W czytelni obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i używania telefonów komórkowych oraz sprzętu muzycznego.
Regulamin korzystania z komputerów w czytelni
- Z komputerów mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w godzinach pracy czytelni.
Komputer w czytelni służy przede wszystkim do celów edukacyjnych (wyszukiwania informacji w sieci Internet, opracowania tekstów, korzystania z programów dostępnych w bibliotece). - Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody dyżurującego nauczyciela bibliotekarza.
- Przed rozpoczęciem pracy należy wpisać się do zeszytu leżącego przy komputerze (data, godność, klasa, czas korzystania).
- Jednorazowo można korzystać z komputera 1 godzinę. Przedłużenie czasu pracy należy uzgodnić z dyżurującym nauczycielem.
- Zabrania się zmieniania ustawień, wgrywania własnych programów, kasowania zainstalowanych.
- Zabrania się wkładania własnych dyskietek i innych nośników informacji elektronicznej do stacji dysków bez zgody nauczyciela dyżurującego.
- Użytkownik odpowiada materialnie za wszelkie szkody powstałe w wyniku nieprzestrzegania regulaminu.
- Za naruszenie regulaminu grożą kary: zakaz korzystania z komputerów w czytelni przez określony (stosownie do przewinienia) czas (od tygodnia do miesiąca).
Regulamin wchodzi w życie z dniem 15.06.2018 r.