23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie osób dotkniętych depresją do poszukiwania pomocy, leczenia. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja jest drugą, po chorobach układu krążenia najbardziej rozpowszechnioną chorobą na świecie. Mimo istnienia skutecznych metod leczenia: terapia oraz farmakoterapia, tylko połowa chorych sięga po pomoc.
Depresja NIE jest objawem lenistwa, chwilowego smutku, czy chęci uniknięcia obowiązków, to poważna choroba, której objawy mogą obejmować:
- utratę energii, sił,
- problemy ze snem,
- labilność emocjonalną, zmienność nastrojów,
- zmiany w funkcjonowaniu niecharakterystyczne dla danej osoby,
- apatię, zniechęcenie,
- myśli autodestrukcyjne lub samobójcze.
W wieku nastoletnim depresja może objawiać się zarówno apatią lub wycofaniem, jak nadmiernym pobudzeniem, agresją – wszelkie zmiany w zachowaniu najbliższych, nagła utrata zainteresowań, wycofanie z kontaktów społecznych, bądź podejmowanie aktywności szkodliwych powinny być dla otoczenia alarmujące.
Depresja to poważna choroba, która wpływa na wszystkie aspekty życia- zarówno osoby chorej, jak i systemu rodzinnego i bliskich. Skuteczne wsparcie wymaga jednak wiedzy, cierpliwości i troski o własne zdrowie. Warto sięgać po rzetelne źródła wiedzy, nie obawiać się prosić o pomoc specjalistów: terapeutów, psychologów, psychiatrów.
Poniżej załączam linki do wartościowych źródeł informacji:
- https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja
- https://mlodeglowy.pl/kompendium-wiedzy/
- https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba
- https://cbt.pl/poradnie/jak-wspierac-dziecko-w-depresji/
Bernadetta Pisarczyk
psycholog