Mamy świetne warunki lokalowe i „odlotowych” profesorów

VI Liceum Ogólnokształcące jest nowoczesną szkołą średnią, wykorzystującą najnowsze środki dydaktyczne, z siedzibą w budynku położonym na skraju rezerwatu Kadzielnia. Do naszej dyspozycji są pracownie: językowe, informatyczne, biologiczna, chemiczna, fizyczna oraz nowoczesna hala sportowa. Kadra pedagogiczna jest dobrze przygotowana i oddana wychowankom, zapewnia wysoki poziom kształcenia uczniów, pomaga rozwiązywać problemy, wspiera młodych ludzi w trudnych chwilach. „Słowacki” to szkoła przygotowana do podejmowania nowych wyzwań, ale pamiętająca przy tym o tradycji.

 

Zwiedzamy świat

Byliśmy na dwutygodniowej wymianie młodzieżowej w pięknym i pełnym pamiątek rzymskich Nimes na południu Francji, odwiedziliśmy też dwukrotnie Waiblingen w okolicach Sttutgardu, i gościliśmy młodzież z zaprzyjaźnionych szkół w tych miejscowościach, podróżowaliśmy po wszystkich krainach Wielkiej Brytanii, podziwialiśmy Szwajcarię, południowe i zachodnie Niemcy, Lichtenstein, Szwecję oraz Norwegię. Nasi nauczyciele odbywali szkolenia w Norwegii, Holandii, Grecji, Niemczech, Hiszpanii, Maroku, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Łotwie.

Tak bardzo spodobał nam się świat, że postanowiliśmy przygotowywać się do Międzynarodowej Matury. W trakcie dwuletniego programu uczymy się poprzez doświadczenia, czyli wykonujemy eksperymenty, piszemy sprawozdania, realizujemy własną pracę badawczą, działamy w terenie i pracujemy społecznie.

W szkole od 2006 r. działa Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy „Autsajder”. Szeroka propozycja zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich miłośników turystyki obejmuje:

  • wędrówki po Górach Świętokrzyskich, poznawanie Małej Ojczyzny;
  • wycieczki w polskie pasma górskie;
  • rajdy rowerowe, spływy kajakowe, biegi na orientację;
  • spotkania z podróżnikami;
  • zdobywanie odznaki "Korona Gór Świętokrzyskich";
  • współpracę z różnymi organizacjami turystycznymi.

 

Uspakajamy skołatane nerwy

Szkolny radiowęzeł „Julek” od kilkunastu lat towarzyszy uczniom i nauczycielom VI LO w codziennych obowiązkach szkolnych. Uczniom pomaga walczyć ze stresem przed sprawdzianami, egzaminami maturalnymi, a nauczycielom dodaje energii. Każdego ranka, jeszcze przed zajęciami, kiedy społeczność szkolna leniwie budzi się do życia, rozbrzmiewają pierwsze dźwięki. Trudno wyobrazić sobie przerwy bez dobrej, wpadającej w ucho muzyki. Przytłoczeni szarością codziennego życia możemy na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Chętnie śpiewamy i gramy na różnych instrumentach. W szkole funkcjonuje chór. Celem zajęć jest przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości szkolnych oraz przygotowanie uczniów do udziału w konkursach. Zajęcia podzielone są na pracę z chórem szkolnym oraz pracę z solistami i instrumentalistami.

W ramach zajęć przygotowywany jest repertuar muzyczny z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, ślubowania klas I, Święta Edukacji Narodowej, Święta Patrona Szkoły, wigilii szkolnej, pożegnania absolwentów oraz zakończenia roku szkolnego. Uczniowie śpiewają polskie piosenki w wersji niemieckiej i angielskiej, biorą udział w konkursach i festiwalach.

 

Dbamy o zdrowie, środowisko, uczymy się ratować ludzkie życie

Każdego roku, w czerwcu organizujemy akcję: „Promocja Zdrowia”. Dodatkowo zaś przygotowujemy rozmaite audycje poświęcone ekologii: „Światowy dzień wróbla”, „Święto Ziemi”; uczestniczmy w konkursie: „Mam haka na raka”, przeprowadzamy eliminacje do olimpiady ekologicznej, jesteśmy pomysłodawcami konkursu: „Eko Planeta”.

W roku szkolnym 1997/98, początkowo w niewielkim, ośmioosobowym składzie, powołaliśmy do życia Drużynę Sanitarną. Ośmiokrotnie zajmowaliśmy I miejsce, trzykrotnie II, raz IV i raz VI miejsce w rejonowych eliminacjach Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Od wielu lat jesteśmy niekwestionowanym liderem wśród szkolnych drużyn pierwszej pomocy w Kielcach. Pięciokrotnie wygrywaliśmy etap okręgowy (wojewódzki) Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, uczestnicząc później w centralnych eliminacjach wspomnianych Mistrzostw i zajmując w ciągu ostatnich trzech lat kolejno czwarte, piąte i trzecie miejsce w Polsce. W ramach zajęć pozalekcyjnych Szkolnej Drużyny Sanitarnej szkoliło się w ciągu 16 lat jej funkcjonowania ponad 600 osób, z czego około 400 zakończyło szkolenie egzaminem wewnętrznym, a blisko 80 to osoby, które prawie cały trzyletni okres nauki w VI LO poświęciły aktywnej pracy w drużynie, kształcąc się i doskonaląc swoje umiejętności, pełniąc również funkcje instruktorskie jako asystenci opiekuna drużyny.  W ciągu minionych 16 lat członkowie Szkolnej Drużyny Sanitarnej nie tylko reprezentowali szkołę w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, ale przede wszystkim promowali nasze liceum, uczestnicząc w różnorodnych pokazach i akcjach promocji zdrowia na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. W ciągu wielu lat działania drużyny wyposażyliśmy drużynę w podstawowe narzędzia do doskonalenia umiejętności ratowniczych - mamy trzy fantomy do nauki resuscytacji i aparat do nauki defibrylacji. Około 10 osób, spośród najbardziej zaangażowanych w pracę drużyny, zasiliło skład Kieleckiej Grupy Ratownictwa PCK działającej przy Zarządzie Okręgowym PCK w Kielcach.

 

Przypatrujemy się pracy lekarzy i pielęgniarek

W szpitaliku dziecięcym organizowane są zajęcia dla klas medycznych (2e, 2f). Każda z klas uczestniczy w nich raz w tygodniu przez cały semestr. Zajęcia prowadzone są w oddziałach: niemowlęcym, chirurgii A i B, intensywnej opieki medycznej, wewnętrznym oraz w laboratorium i pracowni RTG i USG. Młodzież ma możliwość wykonywania prostych analiz medycznych. We wrześniu jest organizowana akcja charytatywna, podczas której zbierane są zabawki, książki i maskotki przekazywane podczas inauguracji zajęć chorym dzieciom.

Ćwiczymy nasze umysły

SUDOKU to zabawa logiczna niewymagająca zastosowania technik komputerowych. Zasady rozwiązywania zadań sudoku są proste: otrzymujemy dziewięciopolowy duży diagram, w skład którego wchodzi dziewięć również dziewięciopolowych mniejszych diagramów; w niektóre pola wpisane są cyfry od 1 do 9; należy tak uzupełnić cyframi wszystkie pola, aby w każdym małym diagramie wystąpiły wszystkie cyfry od 1 do 9 oraz aby w każdej kolumnie i każdym wierszu dużego diagramu również wystąpiły wszystkie cyfry od 1 do 9 – cyfry nie mogą się powtarzać. Organizujemy Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w tej dyscyplinie pierwsza edycja w roku szkolnym 2006/2007 miała wymiar jedynie środowiskowy, kielecki, ale w związku z dużym zainteresowaniem młodzieży i nauczycieli z kieleckich szkół nową formą konkursu, pokusiliśmy się o poszerzenie formuły zawodów i w roku szkolnym 2007/2008 odbyły się I Świętokrzyskie Mistrzostwa (obejmujące teren całego województwa), a w 2013 roku już szóste, przy czym w poprzednim roku nasza reprezentacja okazała się najlepsza we wszystkich kategoriach. Mistrzostwa odbywają się pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny nad Mistrzostwami sprawuje Redakcja „Echa Dnia”. Inicjatorem i Komisarzem Mistrzostw jest od siedmiu lat nauczyciel naszego liceum - dr Janusz Drygała.

 

Nie poddajemy się tak łatwo

Od dwóch lat współdziałamy z kieleckim oddziałem Polskiego Związku Brydża Sportowego i próbujemy zaszczepić w środowisku młodzieży licealnej zainteresowanie piękną, ale trudną grą karcianą, której zasady opierają się przede wszystkim na logice, statystyce i rachunku prawdopodobieństwa. Jak widać – to coś przeznaczonego dla umysłów ścisłych. Wymaga też pracy własnej i dyscypliny – stąd chętnych wielu, a wytrwałych garstka. Ale próbujemy dalej… Może właśnie dlatego (jak na razie) tylko w naszej szkole udało się powołać do życia szkolny Klub Brydża Sportowego, zaczynamy grać w turniejach PZBS oraz w Internecie. Zajęcia prowadzi instruktor PZBS.

 

Angielski jest naszą pasją

Chętnie uczestniczymy w wymianach młodzieżowych. Byliśmy we Francji, Anglii, Niemczech, czy Szwecji, gdzie doskonalimy nasze umiejętności językowe w praktyce, a zawarte w trakcie wyjazdów przyjaźnie zostają na całe życie. Każdego roku bierzemy również udział w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (oczywiście w języku angielskim), poszerzając naszą wiedzę z zakresu literatury, geografii i kultury krajów anglojęzycznych. Osiągamy coraz lepsze wyniki w Olimpiadzie Języka Angielskiego oraz innych ogólnopolskich konkursach ( FOX, English High Filier, Oxford Plus itp.) Organizujemy też konkursy dla gimnazjalistów: Miniolimpiadę Języka Angielskiego i Maraton Matematyczny w języku angielskim. Chętnie tworzymy też Teatr Angielski, a ostatnio próbujemy naszych sił, pisząc wiersze.

Zdajemy też w języku angielskim egzaminy z matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i historii w ramach programu Matury Międzynarodowej.

Z językiem niemieckim nie mamy żadnych problemów

Organizujemy imprezy promujące naukę języka niemieckiego, byliśmy współorganizatorami konferencji inaugurującej projekt Deutschwagen w Polsce. Poznajemy najważniejsze wiadomości z historii, geografii i kultury Niemiec, przygotowujemy Dni Kultury Niemieckiej. Wielokrotnie mieliśmy okazję gościć konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec. Reprezentowaliśmy miasto Kielce, uczestnicząc dwa razy w międzynarodowym obozie młodzieżowym w Salzgitter w Niemczech, wspólnie z młodzieżą z siedmiu krajów europejskich rozmawialiśmy między innymi o globalizacji, rasizmie oraz o przestępczości wśród młodzieży. Okazję do zaprezentowania się miał również nasz rockowy zespół muzyczny. Wyjeżdżamy w różne regiony Niemiec, byliśmy nad Jeziorem Bodeńskim, zwiedzaliśmy Stuttgart, Monachium, Zurych a także parlament europejski w Strassburgu. W czasie wizyt w Niemczech sprawdzaliśmy również naszą znajomość języka w praktyce, goszcząc w niemieckich szkołach w Tuttlingen , w Garmisch-Parten Kirchen.

Nasze Liceum, jako jedyne w województwie świętokrzyskim oraz jedno z nielicznych w Polsce, przygotowuje uczniów do Dyplomu Języka Niemieckiego stopnia II Sekretariatu Ministrów Kultury w Niemczech (Deutsches Sprachdiplom) DSD B2/C1. Szkoła została też przyjętą do grona „Szkół Partnerskich Przyszłości”- „Schulen Partner der Zukunft”. Program ten obejmuje 1000 szkół na całym świecie. Jednocześnie nadano szkole tytuł Szkoła Partnerska Republiki Federalnej Niemiec. W 2009 r. odbył się pierwszy egzamin DSD (oczywiście zdany bardzo dobrze). W 2013 r. obchodziliśmy hucznie V Jubileusz Programu DSD.

Bierzemy udział nie tylko w olimpiadach i konkursach, ale także festiwalach piosenki obcojęzycznej. Prezentujemy się również poza Kielcami. Podczas Przeglądów Małych Form Teatralnych w Łodzi zdobyliśmy I i III miejsce, a jedna z uczennic jako najlepsza aktorka festiwalu wyjechała na obóz językowy do Niemiec i Szwajcarii. Na Festiwalu Piosenki Europejskiej w Częstochowie Jury doceniło naszą interpretację utworów oraz wartość estetyczną wykonania przyznając nam dwa pierwsze miejsca w eliminacjach sekcji niemieckiej.

 

Lubimy rozmawiać po francusku, hiszpańsku i rosyjsku

Śpiewamy piosenki Joe Dassin i Juanesa, uczestniczymy w corocznym konkursie tłumaczeniowym i literackim języka francuskiego „Traductor”. Od 2 lat spotykamy się na zajęciach kółka języka hiszpańskiego, gdzie poznajemy język i obyczaje mieszkańców Hiszpanii oraz krajów Ameryki Łacińskiej. Organizujemy lekcje kultury francuskiej                       i hiszpańskiej, na których oprócz poznawania ciekawostek dotyczących codziennego życia, smakujemy samodzielnie przygotowanych potraw. Z chęcią oglądamy również filmy po francusku i hiszpańsku.

Chętnie uczymy się pisania na komputerze przy użyciu alfabetu rosyjskiego i posługiwania się stronami internetowymi, przygotowujemy poezję i prozę na konkurs: Poezja i proza na wschód od Buga, mamy również laureatów i finalistów Olimpiady Języka Rosyjskiego.

Jesteśmy za pan brat z literaturą i kulturą

Od samego początku uzyskujemy wyróżniające się wyniki na egzaminie maturalnym z języka polskiego – na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Wyniki te pozwalają powiedzieć, że należymy do ścisłej czołówki szkół z okręgu OKE Łódź. Wyjątkowość naszych osiągnięć potwierdzają wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej, na ich podstawie możemy powiedzieć, że jesteśmy najlepszą szkołą regionu świętokrzyskiego (!)

Uczniowie zainteresowani literaturą polską mają okazję wziąć udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego – od kilku lat najlepsi z naszych reprezentantów uzyskują tytuł finalisty olimpiady.

Nasza wyjątkowość ujawnia się również w tym, że uczestniczymy w zajęciach prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego Jana Kochanowskiego. Młodzi humaniści zainteresowani kulturą współczesną mogą wysłuchać wykładów z zakresu etyki, estetyki i etykiety językowej, interpretacji tekstów literackich, kultury regionu. Gościmy też na Slam Poety organizowanym przez studentów Wydziału Filologii Polskiej.

Spotykamy się z ważnymi postaciami ze świata kultury, np. uczestniczyliśmy w spotkaniu z Kirą Gałczyńską, córką Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy poetką Ewą Lipską.

Co roku w czasie Tygodnia Kultury Języka Polskiego uczniowie klas pierwszych biorą udział w Szkolnym Konkursie Znajomości Norm i Form Językowych oraz w szkolnych eliminacjach XI Międzyszkolnego Miejskiego Konkursu Ortograficznego, a od tego roku także w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim i Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim. Zwycięzcy są nagradzani ocenami bardzo dobrymi i celującymi z języka polskiego.

Realizowaliśmy projekt „Między tekstami kultury” w ramach akcji Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, obejrzeliśmy dziesięć wybitnych dzieł kina światowego i wysłuchaliśmy prelekcji znawców sztuki filmowej. Liczne klasy biorą co roku udział w pokazie filmów dokumentalnych w ramach NURT-u.

Pamiętamy o Słowackim! Coroczne Święto Patrona Szkoły to okazja do sprawdzenia wiedzy o twórczości poety. Reprezentacja szkoły bierze udział w zlotach Europejskiej Rodziny Szkół Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie.

Ważnymi wydarzeniami w życiu szkoły są premiery teatralne przygotowane przez trupę aktorską. Mamy najpiękniejszą w Kielcach salę teatralną, a na scenie spotykają się uczniowie z nauczycielami, tworząc niezapomniane kreacje aktorskie.

Tworzymy własny teatr

Szkolne Koło Teatralno - Literackie działa od 1996 roku założyły je panie: Elżbieta Rewucka i Elżbieta Sobierajska (obecnie ucząca w II LO w Kielcach). Od 1997 roku koło prowadzone jest przez panie prof. Małgorzatę Kowalską i Elżbietę Rewucką. Dowodem na dobrą atmosferę w kole może być fakt, że wiele osób pojawiając się w nim w klasie pierwszej i trwa niezmordowanie aż do matury. Charakteryzuje nas wielkie zaangażowanie w pracę, szczególnie widoczne w okresie przedpremierowym. Te chwile zapadają najbardziej w pamięci, może dlatego, że przygotowaniu każdego przedstawienia towarzyszą ogromne emocje, co w konsekwencji prowadzi do nieoczekiwanych, często humorystycznych sytuacji.

Szkolny Teatr może się już pochwalić całkiem sporym dorobkiem artystycznym, udało się przygotować m.in.: „Tango” Sławomira Mrożka (trzykrotnie wystawiane), inscenizację „Słówek” Tadeusza Boya-Żeleńskiego, „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (dwie inscenizacje), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego” (dwukrotnie opracowywane), „Igraszki z diabłem” Jana Drdy, „Dwa teatry” Jerzego Szaniawskiego, spektakl według utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Zielona gęś w zaczarowanej dorożce”, program na podstawie tekstów Stefanii Grodzieńskiej pt. „To i owo o kobietach i nie tylko” (dwie premiery), spektakl w oparciu o utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima pt. „Brzechwa dla dzieci i dla dorosłych”, „Wesołe miasteczko” Marka Pruchniewskiego , „Kantatę na cztery skrzydła” Roberta Buttera, „Baśnie” Jana Christiana. Andersena, „Otello umiera” Macieja Karpińskiego, „Jednoaktówki” i „Męczeństwo Piotra Oheya” autorstwa S. Mrozka, „Posiedzenie” i „Grimm 79” Henryka Bardijewskiego oraz wieczór poetycki w oparciu o wybrane przez uczniów teksty polskich poetów.

W teatrze występują również nauczyciele. Przygotowany został spektakl uczniowsko – nauczycielski według „Opowiadań” Sławomira Mrożka. Kolejnym przedsięwzięciem nauczycielsko – uczniowskim była inscenizacja „Farsy z ograniczoną odpowiedzialnością” autorstwa Władysława Zawistowskiego na XXIII Zlot Europejskiej Rodziny Szkół noszących imię Juliusza Słowackiego w 2007 roku. W sezonie 2009/2010 powtórzyliśmy wystawianą już dwukrotnie przez uczniów sztukę autorstwa Krzysztofa Jaworskiego pt. „ Szeherezada, czyli Disco Polo Live!”, tym razem w wykonaniu samych nauczycieli.

W ciągu kilkunastu lat działalności szkolnego teatru na naszej scenie zaistniało ponad 200 uczniów. Wielu z absolwentów jest studentami kierunków humanistycznych: teatrologii, polonistyki, dwóch naszych uczniów: Mariusz Ostrowski i Błażej Wawszczyk zostało profesjonalnymi aktorami, z czego jesteśmy bardzo dumni.

 

Poszerzamy wiedzę historyczną i wiedzą o społeczeństwie

W trakcie roku szkolnego organizowane są cykliczne debaty „Rozmowy z Polską” poświęcone przemianom polityczno - społecznym, z udziałem historyków VI LO, zaproszonych gości i uczniów. W ramach współpracy z UJK w naszej szkole odbywają się prelekcje, wykłady pracowników naukowych. Warto dodać, że nasza szkoła jako jedyna placówka w województwie świętokrzyskim gościła historyków z USA, którzy swoje prelekcje wygłosili w języku angielskim i niemieckim. Dbamy także o wychowanie patriotyczne - w szkole działa klub „Niezapominajka”, jesteśmy w stałym kontakcie z kombatantami, rodzinami ofiar zesłanych na Sybir i AK, współpracujemy z: kieleckim IPN, stowarzyszeniem J. Karskiego, uczestniczymy w: projekcie „Sprawiedliwi wśród narodów świat”, w Marszu Żywych.

Nasi absolwenci uzyskali wysoki próg zdawalności z wiedzy o społeczeństwie na poziomie 80%, co dało nam czołowe miejsc wśród szkół kieleckich. Możemy także pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z olimpiad i konkursów.

Uczymy się liczyć nie tylko do dwóch

W naszym liceum dużym zainteresowaniem cieszą się konkursy matematyczne. Corocznie kilkadziesiąt osób bierze udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur matematyczny’. Uczniowie zmagają się ze skomplikowanymi matematyczno-logicznymi zadaniami, w każdym roku najlepsi uczniowie otrzymują nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki. W ostatniej edycji konkursu wyróżniona została duża grupa uczniów naszej szkoły. Drugim równie popularnym w naszej szkole konkursem jest „Alfik Matematyczny”, którego organizator ŁOWCY TALENTÓW – JERSZ dostarcza uczestnikom wiele ciekawych łamigłówek. Każdego roku kilku naszych uczniów zdobywa czołowe miejsca w województwie. Pierwsze klasy biorą udział w konkursie „Matematyka bez granic”, w którym oprócz wiedzy matematycznej należy wykazać się umiejętnościami językowymi i zdolnościami organizacyjnymi, a że w Słowackim zgranych klas nie brakuje, to wielokrotnie odbieraliśmy nagrody za I, II lub III miejsce w województwie. Trochę sportu dla matematycznych głów, nic lepszego niż udział w konkursie „Matematyczna piłka nożna”. Nasi koledzy chętnie uczestniczą w zmaganiach konkursowych i trzeba przyznać, że godnie reprezentują liceum. uczestniczą w różnych wykładach naukowych i wydarzeniach na kieleckich uczelniach. W marcu corocznie biorą udział w obchodach „Święta liczby Pi” organizowanych przez UJK. W ramach tych obchodów zorganizowano między innymi konkurs na komiks matematyczny, którego laureatką została uczennica naszej szkoły.

Co roku uczniowie biorą udział w Olimpiadzie o diamentowy Indeks AGH i zostają laureatami i finalistami tej olimpiady.

 

Innowacyjnie podchodzimy do nauczania fizyki

Od kilku lat uczestniczymy w projekcie „Gwieździste Niebo”, dzięki któremu nasi uczniowie mają możliwość „zajrzeć” w głąb przestrzeni kosmicznej. Raz w roku organizujemy w naszej szkole wykłady i pokazy w mobilnym obserwatorium astronomicznym, prowadzonym przez pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Przyszłych lekarzy zapraszamy do programu „Fizyka w medycynie”, który umożliwia poznanie i zrozumienie roli fizyki w placówkach medycznych. W ramach programu nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Tam dowiadujemy się jak trudna i długa jest droga od zdiagnozowania nowotworu do całkowitego wyleczenia, poprzez użycie promieniowania jonizującego.

W ramach projektów klasowych, uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem nauczyciela, przeprowadzają nietypowe i zaskakujące doświadczenia fizyczne. Najciekawsze eksperymenty oraz opis ich przebiegu, prezentowane są z okazji Dnia Fizyki w naszej szkole, który odbywa się raz w roku w połowie czerwca.

Dajemy możliwość zarabiania pieniędzy

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość brania udziału w wielu projektach ekonomicznych m.in. w projekcie Szkoła Praktycznej Ekonomii, który polega na prowadzeniu miniprzedsiębiorstwa. Obecnie w szkole działają takie dwa. Uczniowie uczą się jak prowadzić firmę i zarabiają. Zdobywają praktyczne umiejętności, które są bardzo przydatne na rynku pracy.

Osoby, które w przyszłości chcą studiować nauki ekonomiczne, mają możliwość poszerzania wiedzy z tej dziedziny. Dzięki projektowi Szkolna Internetowa Gra Giełdowa mogą poznać tajniki gry na giełdzie. Nauka trudnej sztuki negocjacji jest bardzo przyjemna dzięki grze „Chłopska Szkoła Biznesu”. Możemy także pochwalić się bardzo dobrymi wynikami olimpiad i konkursów.

Staramy się dbać o rozwój osobisty

Od kilku lat realizowany jest w naszej szkole projekt: „Rozwój Osobisty Ucznia”. Głównym jego założeniem jest wdrożenie nas do pracy społecznej na rzecz potrzebujących ludzi. W ramach projektu została nawiązana współpraca z: Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym, Świetlicami Środowiskowymi: „Cztery Kąty”, „Dobra Chata”, Domami Pomocy Społecznej (DPS ul. Tarnowska, DPS ul. Sobieskiego), Caritas Diecezji Kieleckiej, NZOS „Centrum”. Zadaniami wolontariuszy są: organizowanie akcji charytatywnych (zbiórka zabawek, książek, przyborów do zajęć plastycznych, udział w akcjach: „Szlachetna Paczka” i „Góra Grosza” itp.), dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, organizowanie imprez okolicznościowych, zagospodarowanie wolnego czasu (rozmowy, gry towarzyskie, czytanie książek, gazet itp.), udział w akcjach organizowanych przez: Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie i Osobom Niepełnosprawnym, Stowarzyszenie PROREW, Fundację „Pomóżmy Marzeniom”.

 

Dajemy świadectwo wiary

Przygotowujemy wielkopostne rekolekcje szkolne, organizujemy wyjazd do Częstochowy dla maturzystów, paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły, uczestniczymy w przedświątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Caritas w Kielcach, przygotowujemy się do Olimpiady Teologii Katolickiej i Konkursu Wiedzy Biblijnej, bierzemy udział w dniach formacji organizowanych przez Referat Katechetyczny.

 

Dbamy nie tylko o duszę, ale i o ciało

Nasi sportowcy w ostatnim dziesięcioleciu zdobyli:11 tytułów Mistrza Województwa, 3 Wicemistrza Województwa, 22 Mistrza Kielc, 11 Wicemistrza Kielc. Jako jedyna szkoła w województwie trzykrotnie wygraliśmy Małą Ligę Piłki Ręcznej. Pięć razy otrzymaliśmy od Prezydenta Kielc nagrodę dla ”Najbardziej Usportowionej Szkoły” w Kielcach.

Młodzież naszej szkoły swoje uzdolnienia sportowe może rozwijać w licznych sekcjach sportowych, od atletyki terenowej przez wszystkie gry zespołowe, tenis stołowy, badminton po strzelectwo. Dla miłośników narciarstwa od 2006 r. organizujemy tygodniowe wycieczki do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie nabywamy nowe umiejętności i doskonalimy technikę jazdy na nartach. Od 2003 r. jesteśmy organizatorami Wojewódzkich Turniejów w Koszykówce i Halowej Piłce Nożnej Chłopców pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Aktywnie uczestniczymy we wszystkich imprezach sportowych organizowanych przez SZS, MOSiR Kielce, Urząd Miasta czy zaprzyjaźnione szkoły w województwie. Codzienne lekcje wychowania fizycznego prowadzone są zgodnie z programem „Zdrowo na sportowo”, który charakteryzuje się wszechstronnością, dbałością o zdrowie i kondycję ucznia. Nowoczesna baza i wyposażenie oraz sympatyczna kadra w pełni to gwarantują.

Rozwijamy swoją pasję fotografowania ułamków rzeczywistości

We wrześniu 2010 r. z inicjatywy prof. Joanny Sordyl rozpoczęło działalność Szkolne Koło Fotograficzne. Pasjonaci fotografii postanowili nazwać koło „Carpe diem”, aby podkreślić, że umieją wnikliwie patrzeć na świat, są dobrymi obserwatorami i dostrzegają w otaczającej rzeczywistości więcej niż przeciętni „zjadacze chleba”. „Chwytają dzień”, a tak naprawdę „chwytają” ulotne chwile każdego dnia. Hasłem przewodnim działań młodych fotografów stały się słowa Roberta Bressona: „ Staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt nie zobaczył.” Robić zdjęcia może każdy, ale robić zdjęcia interesujące, intrygujące, przykuwające uwagę … trzeba umieć. Toteż ustaliliśmy, że tematyka spotkań pasjonatów fotografii dotyczyć będzie po części zajęć teoretycznych, po części zajęć praktycznych (plenerowych).

Uczniowie spotykają się ze sławnymi fotografikami kieleckimi, aby uczyć się sztuki fotografii od mistrzów. Mieliśmy okazję wysłuchać rad i wskazówek m.in. pani Stanisławy Zacharko, pana Krzysztofa Ptaka czy pana Pawła Pierścińskiego, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Poza tym współpracujemy z Galerią Fotografii, Biurem Wystaw Artystycznych i Nadleśnictwem Kielce. Oglądamy wystawy, dyskutujemy, uczymy się sztuki fotografii artystycznej.

Bierzemy udział w licznych konkursach fotograficznych, zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich. Możemy pochwalić się licznymi sukcesami. Ponadto urządzamy cykliczne wewnątrzszkolne konkursy fotograficzne o różnorodnej tematyce. Cieszą się one ogromnym powodzeniem - na każdy konkurs napływa kilkadziesiąt zdjęć. Po rozstrzygnięciu konkursów eksponujemy zdjęcia na terenie szkoły oraz na naszej szkolnej stronie internetowej. Obok pokoju nauczycielskiego urządziliśmy galerię szkolną „Carpe diem”.

Warto dodać, że na letnie miesiące wyznaczamy sobie zadania wakacyjne, gdyż fotograf - pasjonat nie rozstaje się z aparatem. We wrześniu podsumowujemy konkursy wakacyjne i ustalamy nową tematykę zdjęć. Każdego roku w czerwcu wybieramy zdjęcie roku i wyróżniamy autora specjalną nagrodą.

Dodatkowe informacje