„Szóstka wron” Leigh Bardugo

Powieść Bardugo cieszy się ogromną popularnością wśród nastoletnich czytelników. „Światowy bestseller. 10/10. Wciągająca pozycja z nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Wielbię” – to zaledwie bardzo mały wcinek spośród całego morza pozytywnych komentarzy, które można zaleźć na forach internetowych na temat książki. W dniu 20.03.2024 spotkaliśmy się klubie dyskusyjnym „Bibliofilmoterapii” by porozmawiać o „Szóstce wron”, ale także o literaturze młodzieżowej, zwłaszcza fenomenie young adult i fantasy. Czy powieść Bardugo nas usatysfakcjonowała? Raczej tak. Ustaliliśmy, że autorka sprawnie posługuje się piórem, umiejętnie stosuje tricki literackie, które nie pozwalają „oderwać się od tekstu”, stworzyła ciekawych bohaterów (każdy z własną historią i motywacjami). Dodatkowo wykreowała fascynujący świat, który miłośnikom fantasy z pewnością przypadnie do gustu. Jednocześnie nie umknęło nam, że autorka posługuje się schematami (wywiedzionymi z literatury łotrzykowskiej czy kultury superbohaterów), sama intryga nie jest szczególnie nowatorska, a bohaterowie, choć nastoletni, zachowują się jak dorośli, czasem bardzo brutalnie. Niemniej książka jest jak najbardziej godna polecenia, bo pozwala oderwać się od rzeczywistość. I w tym tkwi jej biblioterapeutyczny walor.

  • 5zstka_wron_-1
  • Szstka_wron-2

 


„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk

Bohaterką kolejnego spotkania, które miało miejsce 24.01.2024 w szkolnym kole dyskusyjnym Bibliofilmoterapii, była Olga Tokarczuk i jedna z jej najbardziej znanych książek „Prawiek i inne czasy”. Uczestnicy spotkania podjęli próbę zinterpretowania powieści polskiej noblistki przez pryzmat różnych motywów i kontekstów literackich, kulturowych, historycznych. Mówiliśmy o „Prawieku” w kontekście literatury wiejskiej, mitotwórczej, nostalgicznej. Odnaleźliśmy w książce pierwiastki feministyczne, kwestie ekologiczne, zdarzenie kultury z naturą, motywy biblijne, mitologiczne, filozoficzne. Ale także ogromną wyobraźnię autorki i bardzo dobry warsztat pisarski. Konkluzja? Warto czytać Tokarczuk, której książki eksponujemy w czytelni, w ramach przygotowanej wystawki. Zachęcamy do lektury. Następne spotkanie zostanie poświęcone nieco „lżejszej” literaturze. Będziemy czytać „Szóstkę wron”, powieść fantasy i youn adult autorstwa Leigh Bardugo. Zapraszamy na spotkanie po feriach zimowych.

  • Tokarczuk_1
  • Tokarczuk_2

 


Książka pod choinkę

W tym roku, w grudniu, przygotowaliśmy dla naszych czytelników świąteczną akcją bookcrossingową „Książka pod choinkę”. W naszej bibliotece stanęła choinka, pod którą znalazły się prezenty - książki. Obdarowywaliśmy nimi uczniów VI LO. Chętni mogli także zostawiać swoje książki pod choinką, dzieląc się w ten sposób radością czytania w ten świąteczny czas. Przygotowaliśmy także świąteczną dekorację - choinkę z książek. Do przygotowania naszego książkowego drzewka wykorzystaliśmy prawie 200 książek.

  • Ks_pod_choink_1
  • Ks_pod_choink_2
  • Ks_pod_choink_3

 


„Rok 1984” Georga Orwella

Grudniowe spotkanie (14.12.2023) w szkolnym kole „Bibliofilmoterapii” zostało poświęcone książce Georga Orwella „Rok 1984”. Lektura Orwellowskiej dystopii sprowokowała uczestników do bardzo twórczej i intensywnej dyskusji. Padły pytania o istotę i cel władzy. Rozmawialiśmy o ludzkiej naturze, potrzebie buntu i zniewoleniu. O współczesnym świecie, w którym Wielki Brat ma się całkiem dobrze. To była bardzo wartościowa, prawie dwugodzinna dyskusja. Wszystkim uczestnikom należą się ogromne podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie. Kolejna „Bibliofilmoterapia” to spotkanie z Olgą Tokarczuk. Czytamy „Prawiek i inne czasy”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych twórczością polskiej noblistki.

  • Rok-1984-2
  • Rok_1984-1

 


Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii 2023

W naszej bibliotece po raz kolejny obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii. Tegoroczne hasła OTB: „Czytanie daje siłę!” i ,,Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji” wskazywały, że odpowiednio zastosowana literatura może wspomóc proces radzenia sobie z problemami i kryzysami dnia codziennego, oraz pomóc w nabyciu niezbędnych do dobrego życia kompetencji psychicznych. W dniach 14-21 listopada 2023 zaproponowaliśmy społeczności szkolnej VI LO kilka przedsięwzięć biblioterapeutycznych. W czytelni prezentowaliśmy książki, artykuły i scenariusze zajęć na temat biblioterapii i rezyliencji. Powstała okolicznościowa gazetka oraz wystawa rekomendacji książkowych dotyczących tematyki tegorocznego OTB, którą przygotowała uczennica klasy 4E Julia Węglarczyk. Natomiast uczniowie klas 2C i 1P uczestniczyli w zajęciach biblioterapeutycznych na temat odwagi: Co to jest odwaga? Czy łatwo jest być odważnym? Jak się zachować w sytuacjach trudnych? Zajęcia realizowano w oparciu o opowiadanie „Kacper” Katarzyny Terechowicz.

  • OTB1
  • OTB2
  • OTB3

 


Przemoc w szkole

Pierwsze spotkanie dyskusyjne w szkolnym kole Bibliofilmoterapii (sztukoterapii) w bieżącym roku szkolnym już za nami. W dniu 16 listopada 2023 spotkaliśmy się na projekcji estońskiego filmu „Nasza kasa” (reż. I. Ragg). Film opowiada o przemocy rówieśniczej. Robi to w sposób bardzo sugestywny, wywołując w widzach skrajne emocje (wrażeniami z filmu podzielimy się na naszym blogu). Dziękując za udział, zapraszamy na kolejną dyskusję. Wspólnie zdecydowaliśmy, że lekturą grudniowego spotkania będzie „Rok 1984” G. Orwella. Zapraszamy.

  • 20231116_152847
  • nasza-klasa-b-iext69110854

 

 


Bonus z Fredry

Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Aleksandra Fredry. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt w naszym zadaniu bonusowym opublikowanym na szkolnym Facebooku w dniu 25 października, realizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023. Dziękujemy uczniom, którzy wzięli na warsztat cytat z „Zemsty”. Przysłane modyfikacje były dowcipne, ale też zgodne z fredrowską frazą. Gratulujemy! Niepytkami nagrodziliśmy Wiktora Bolka z 1D i Cypriana Więckowskiego z 3B.

  • Bonus_z_Fredry_CW
  • Bonus_z_Fredry_WB

 


Zagraj w skojarzenia
– konkurs internetowy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023


W dniach 9-11 października 2023 nasza biblioteka zorganizowała konkurs internetowy na szkolnym Facebooku – Zagraj w skojarzenia. Przygotowaliśmy trzy zadania w formie zagadek, pytań, kalamburów, związanych ze znajomością literatury, tekstów kultury, lektur szkolnych. Forma konkursu, uwzględniająca logiczne myślenie, spostrzegawczość, kojarzenie faktów, wpisała się w tegoroczne hasło MMBS „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
Oto zwycięzcy:
Katarzyna Broniś 4C – 8 punktów
Mateusz Myk 3F – 6 punktów
Katarzyna Jasiorowska 1G – 2 punkty
Michalina Ziernik 1P – 1 punkt
Cyprian Więckowski 3B – 1 punkt
Gratulujemy.
Z okazji MMBS przygotowana została także okolicznościowa wystawka.

  • 1_MMBS_-_plakat
  • 2_Laureaci
  • 3_Wystawka_MMBS

 


Narodowe Czytanie 2023

Biblioteka szkolna VI LO po raz kolejny włączyła się w obchody Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej, 12. edycji Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Z tej okazji, 8 września w naszej szkole, odbył się turniej głośnego czytania powieści Orzeszkowej. Społeczność szkolna miała okazję wysłuchać fragmentów „Nad Niemnem” czytanych przez uczestników turnieju z klas 3A, 3B, 3C, 3D, 3F. Obejrzano także fragmenty ekranizacji „Nad Niemnem”, prezentację multimedialną na temat powieści i Narodowego Czytania. Młodzież mogła także podbić okolicznościową pieczęcią swoje egzemplarze książek oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Podczas przerw uczniowie wysłuchali fragmentów utworu czytanych w radiowęźle. Czytelniczym zmaganiom sekundowali pani dyrektor Katarzyna Cedro i pani wicedyrektor Lidia Sabat.

Laureatami turnieju zostali:

I miejsce – Antoni Szydziak, Konrad Mochocki, Bartek Dziuba (3A)

II miejsce – Agnieszka Pietrzyk, Natalia Różyc, Kornel Soja (3C)

III miejsce Oliwia Paliwoda, Joanna Lasota, Natasza Kasprzycka, Mateusz Grot (3D).

Serdecznie gratulujemy.

Uroczystość została zorganizowana przez nauczycieli polonistów: Jarosława Machejko, Małgorzatę Miazgę i Annę Wzorek oraz nauczycieli bibliotekarzy Agnieszkę Ołotę i Romana Sowę.

  • IMG_1696
  • IMG_1714
  • IMG_1720

 


Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek
13 czerwca 2023
20 edycja

Biblioteka szkolna jak co roku zaprosiła do akcji bookcrossingowej uczniów naszej szkoły. Udostępnione zostały nowe, ciekawe tytuły, które uczniowie mogli zabrać do przeczytania.

Zapraszamy ponownie za rok smile

  • 352857887_1033874057806915_8166195838085742068_n
  • 353622572_644911764177890_5452208038350282735_n
  • Plakat-Swieto-Wolnych-Ksiazek-2023

 


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
„WANDA RUTKIEWICZ- Żyć znaczy ryzykować, znaczy mieć odwagę…”

Młodzież VI LO pod opieką nauczycieli bibliotekarzy zaangażowała się w upamiętnienie postaci Wandy Rutkiewicz, aby przybliżyć swojemu pokoleniu sylwetkę kobiety,
która odkrywała i rozwijała własne pasje alpinistyczne i zainteresowania.
W ramach projektu uczniowie stworzyli prace biograficzne prezentowane na blogu czytelniczym, wystawę tematyczną o życiu i dokonaniach alpinistki a także zaprezentowali cytaty pochodzące z wypowiedzi Wandy Rutkiewicz, które mogą motywować młodych ludzi do podejmowania wyzwań i pozytywnych działań.

  • W_Rutkiewicz
  • Wanda_Rutkiewicz
  • wanda

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego na plakat do powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”
-23.04.2023-

Z okazji Światowego Dnia Książki nasi uczniowie wzięli udział w konkursie bibliotecznym zachęcającym do przeczytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, która została wybrana jako lektura podczas Narodowego Czytania 2023.
Spośród wszystkich nadesłanych prac nagrodzone zostały:
I miejsce zajęła Kinga Wróbel z klasy 2F
II miejsce zajęła Oliwia Paliwoda z klasy 2D
III miejsce zajęła Julia Wojcieszyńska 2E
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zaangażowanie i pomysł na ciekawe zdjęcie z cytatem zachęcającym do przeczytania powieści.

Nauczyciele bibliotekarze

  • 0_nad_niemnem
  • 1_miejsce_Kinga_Wrbel_2F
  • 3_miejsce_Julia_Wojcieszyska_2E

SZKOLNE KOŁO SZTUKOTERAPII
opiekun mgr Lidia Sabat
Rok szkolny 2022/2023

Projekt edukacyjny obejmuje wsparcie ucznia w jego dobrostanie psychicznym i rozwoju osobistym poprzez uwrażliwienie na słowo i obraz dostępne w różnorodnych zasobach kultury (literatura, film, muzyka, sztuka). W każdym miesiącu do wybranego tematu młodzież podawała własne propozycje przedstawienia treści zagadnienia. Do zapoznania się z nimi zapraszamy serdecznie na nasze social media:

  • SKS

-Kwiecień-
23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Święta biblioteczne mają na celu promocję czytelnictwa, zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce, w rozwijaniu zainteresowań.
W ramach obchodów świąt bibliotecznych zorganizowany został konkurs na plakat zachęcający do przeczytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, jako lektury wybranej na Narodowe Czytanie w roku 2023 a także uczniowie Szkolnego Koła Sztukoterapii utworzyli prezentację w której umieścili cytaty słynnych pisarzy o książkach. Przygotowaliśmy również autorski plakat promujący święto biblioteczne.

https://fb.watch/kVnKhz9oOG/

  • 342942881_907109683904043_3268879371687968043_0
  • 342942881_907109683904043_3268879371687968043_n

Współpraca biblioteki szkolnej z krakowskim kołem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego
- 04.04.2023 r –

Spotkanie jubileuszowe w ramach obchodów 10-lecia było okazją do podsumowania działalności, wymiany doświadczeń bibliotecznych oraz
planów na przyszłość. Nauczyciele bibliotekarze z różnych szkół dzielili
się rekomendacjami czytelniczymi książek, które można wykorzystać na zajęciach biblioterapeutycznych z uczniami a także doposażyć w te pozycje
swój szkolny księgozbiór.

  • 339446960_1015506442755608_2147142305288316862_n
  • 339477282_731958811811476_6523376239763148897_n
  • 348361486_1279978049295205_4923351753186313623_n

Walentynki biblioteczne
Luty 2023

Szkolne Koło Sztukoterapii w ramach obchodów święta zakochanych zachęcało swoich rówieśników do korzystania z polecajek czytelniczych i filmowych zamieszczanych na social mediach koła. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawkę z książkami o tematyce dotyczącej uczuć, można było również
w czytelni szkolnej wylosować cytat o miłości smile
Dziękujemy za wspólną zabawę.

  • Walentyki_ksiki
  • Walentynki_filmy
  • Walentynki_ksiki

Współpraca biblioteki VI LO im. J. Słowackiego z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach

Nauczyciele bibliotekarze VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach: Lidia Sabat oraz Agnieszka Ołota działając w strukturach Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy oddziału kieleckiego, podejmują współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach poprzez wspólne inicjatywy na rzecz integracji środowiska zawodowego nauczycieli bibliotekarzy, rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży, kształtowania twórczej postawy zawodowej. Tematem ostatniego spotkania było podsumowanie wspólnych działań oraz omówienie nowego przedsięwzięcia edukacyjnego-konkursu wojewódzkiego.

https://www.facebook.com/Towarzystwo-Nauczycieli-Bibliotekarzy-Szk%C3%B3%C5%82-Polskich-Oddzia%C5%82-w-Kielcach-110631990340805

  • 334070651_1911465145869407_1160812602378915847_n

Biblioteka VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach
"Miejsce w którym czytanie daje siłę"
Styczeń 2023r.

Biblioteka naszej szkoły i Szkolne Koło Sztukoterapii mają przyjemność poinformować, iż otrzymaliśmy podziękowanie za nasze działania w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii, które odbyły się pod hasłem "Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych”.

Życzymy naszym czytelnikom pięknych odkryć literackich i doświadczenia dobrej mocy słów w Nowym Roku 2023 i gorąco zapraszamy do biblioteki szkolnej!

  • Dyplom_PTB_28

Wynik konkursu bibliotecznego „ Czytamy dla pokoju”
06.12.2022r

Tegorocznym hasłem przewodnim Października Miesiąca Bibliotek Szkolnych było „Czytanie dla pokoju”. W ramach obchodów tego dnia został zorganizowany konkurs biblioteczny w którym należało wykonać pracę w jednej z trzech form (wiersz, recenzja, plakat) ukazującą wartość pokoju, wolności oraz promowania w życiu właściwych postaw.

Gratulujemy nagrodzonym uczniom:
I miejsce: Aleksandra Łata kl. 1 G
II miejsce: Julia Pasternak i Izabela Chrzanowska kl. 1G
II miejsce: Kinga Wróbel kl. 2 F
III miejsce: Aleksandra Jarosz kl. 1 M

  • 3494
  • Aleksandra_Jarosz_kl_1M
  • Julia_Pasternak_i_Izabela_Chrzanowska_kl_1G

Akcja Czytaj Pl 2022!

Biblioteka szkolna zachęca do udziału w corocznej akcji Czytaj PL. Przez cały listopad mamy do wyboru aż 18 darmowych książek w formie e-booków i audiobooków. Plakaty z kodem QR są dostępne na plakatach w bibliotece i na szkolnych korytarzach. Zapraszamy!

Informacje o projekcie: https://czytajpl.pl/2022/11/02/czytaj-pl-2022-jest-tresc-jest-forma/

Organizatorzy: nauczyciele bibliotekarze

  • yt_baner

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, w tym roku pod hasłem „Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych”. Tego dnia idea biblioterapii promowana była poprzez zamieszczanie pozytywnych cytatów z książek a także znanych osób na portalach społecznościowych Szkolnego Koła Sztukoterapii oraz w przestrzeni szkolnej. Na odrębnej półce w czytelni szkolnej zostały wyeksponowane poradniki psychologiczne i książki o tematyce biblioterapeutycznej. Uczniowie, którzy skorzystali z tej oferty czytelniczej otrzymali okolicznościowe zakładki.
Zapraszamy również na nasze strony internetowe:
FB Szkolnego Koła Sztukoterapii
https://www.facebook.com/profile.php?id=100086568486400
IG Szkolnego Koła Sztukoterapii
https://www.instagram.com/p/Cj0gPR-I3oK/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
blog:
https://bibliofilmoterapia.wordpress.com/


Nauczyciele bibliotekarze

  • Oglnopolski_Dzie_Biblioterapii_2022_plakat

Narodowe Czytanie
02.09.2022 r

Nasza szkoła włączyła się w obchody 11. Edycji Narodowego Czytania organizowanego corocznie pod patronatem pary prezydenckiej RP. Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
We wspólnym czytaniu wzięli udział: pani dyrektor Katarzyna Cedro, pani Lidia Sabat, pani Mirosława Kuligowska, pani Emilia Pióro oraz uczniowie: Aleksander Olejniczak z kl.4F i Aleksandra Mrozicka z kl.4F. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania na żywo ballady „Kurhanek Maryli” a także cała społeczność uczniowska miała okazję odsłuchania przez radiowęzeł tego utworu. Młodzież włączyła się do obchodów czytając wybraną balladę w klasach z nauczycielami podbijali także pieczęcią okolicznościową swoje egzemplarze książek. Pani dyrektor wręczyła także nagrody uczniom za najlepszy plakat do „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.
Uroczystość została zorganizowana przez nauczycieli polonistów: Joannę Sordyl, Annę Wzorek i Jarosława Machejko oraz nauczycieli bibliotekarzy: Lidię Sabat i Agnieszkę Ołotę, o oprawę techniczną zadbał pan wicedyrektor Tomasz Pacak.

  • IMG_0743
  • IMG_1608
  • IMG_2588

 

 


Bookcrossing w Słowaku

 14 czerwca 2022 r nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów do czytania "uwolnionych" książek w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek (Bookcrossing). Wszystkie pozycje książkowe zostały najpierw zarejestrowane na oficjalnej internetowej półce ogólnopolskiego portalu bookcrossingowego a następnie przekazane do czytania dla uczniów w kąciku uczniowskim!

  • 1
  • 2
  • 3

Finał konkursu bibliotecznego zorganizowanego w ramach Tygodnia Bibliotek

08 do 15.05.2022 r.

 Konkurs na plakat do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza obligował do przygotowania formy graficznej pracy wraz z cytatem pochodzącym z książki. Wśród nadesłanych prac zostały nagrodzone:

I miejsce Magdalena Malinowska  kl. 1 F

II miejsce Michał Misiuna  kl. 1 F

III miejsce Kinga Wróbel  kl. 1 F

Wyróżnienie Nikola Giemza  kl. 1 F

                                                            Gratulujemy
                                                                                    Nauczyciele bibliotekarze

  • Kinga Wróbel kl.1F
  • Magdalena Malinowska 1F
  • Michał Misiuna 1F

Wykład z Panią Edytą Grabowską „ O pożytkach płynących z czytania”
w dniu 27.04.2022 r

 W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaprosiliśmy Panią Edytę Grabowską z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Kielcach aby podzieliła się z nami wiedzą na temat korzyści płynących
z czytania. Pani dyrektor Katarzyna Cedro przywitała naszego gościa
i wprowadziła w  tematykę spotkania. Prowadząca w inspirujący sposób przedstawiła wiele ciekawych historii z życia wybitnych twórców, m.in. patrona naszej szkoły Juliusza Słowackiego. Zachęciła uczniów do czytania poprzez przybliżenie życiorysów: Jakuba Meli na podstawie książki ”Horyzonty” oraz Marie Curie-Skłodowskiej na podstawie wspomnień córki Ewy. Zaprosiła również uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej i pedagogicznej.

                                                                  Nauczyciele bibliotekarze

  • 04
  • 041
  • 042

 


DZIEŃ OTWARTY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
02.04.2022 r.

Biblioteka szkolna prezentowała swoje działania podczas dnia otwartego dla uczniów szkół podstawowych. Można było obejrzeć  prezentację i  zabrać ze sobą specjalnie przygotowaną ulotkę biblioteczną. O szkolnym kole BiblioFilmoTerapii  opowiadali uczniowie w nim zaangażowani, przedstawiając  recenzje książek i filmów z motywem terapeutycznym. Przygotowana została także swobodna forma obdarowywania książkami - bookcrossing dla uczniów szkół podstawowych. Udostępniona została również kronika szkolna prowadzona przez nauczyciela bibliotekarza. Na kolejną odsłonę naszych działań zapraszamy za rok.

                                                                                                                         Lidia Sabat-koordynator biblioteki
                                                                                                                         Jadwiga Gałązka
                                                                                                                         Agnieszka Ołota


8 marca 2022 r - Dzień Kobiet


Nowości biblioteczne z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

-Grudzień 2021 r-

Książki pozyskane w ramach dotacji z rządowego programu w kwocie 15 000 zł trafiły już do naszej biblioteki. Przeszło 600 egzemplarzy nowości z gatunku beletrystyki, psychologii, historii, kryminałów, fantastyki , sensacji i innych zasili nasz księgozbiór. Zapraszamy uczniów i nauczycieli do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania z szerokiej oferty nowości.

Nauczyciele bibliotekarze

  • 1
  • 2
  • 3

 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII


14 listopada 2021r

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii pod hasłem „ Czytanie zbliża”. Z tej to okazji zapraszamy wszystkich uczniów do zabawy poprzez dzielenie się pozytywnymi cytatami ze swoich ulubionych książek . Cytaty opatrzone autorem i tytułem książki oraz podpisane imieniem , nazwiskiem i klasą wrzucamy w kopertę zawieszoną na tablicy koła BiblioFilmoTerapii. Wśród osób, które wezmą udział w zabawie rozlosowana zostanie nagroda niespodzianka.

                                                                                                                     Zapraszamy
Nauczyciele bibliotekarze

  • b1
  • b2
  • b3

 


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - wyniki konkursu

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata” został rozstrzygnięty konkurs na komiks zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

Oto lista nagrodzonych:                                      

I miejsce -Wiktoria Kaczmarzyk kl.2M

II miejsce Katarzyna Bielenda kl.2M

III miejsce ex aequo - Marta Żelazowska kl.2M, Aleksandra Pasternak kl.1M

 

Serdecznie gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu! Zobacz prace

                                                                                                      Nauczyciele bibliotekarze


Szkolne Koło BiblioFilmoTerapii
11 październik 2021r

Drodzy Uczniowie, uczestnicy i sympatycy Koła BFT przypominamy  wybrane przez Was tegoroczne tematy recenzji, które powinny dotyczyć pozytywnego przesłania jakie zawiera książka lub film
w obszarze tematu na dany miesiąc.

Krótkie recenzje wraz z fotografią nawiązującą do pracy przesyłamy raz w miesiącu na adres: biblioteka@slowacki.kielce.eu

Zapraszamy również do korzystania z naszego bloga: https://bibliofilmoterapia.wordpress.com/

opiekun koła
mgr Lidia Sabat

 


Obchody Narodowego Czytania w Słowaku

 Uczniowie naszej szkoły włączyli się dnia 03.09 2021 r w zainaugurowaną przez Prezydenta RP akcję Narodowego Czytania tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pod tytułem „Moralność pani Dulskiej”.

Z tej okazji wspólnie wysłuchali fragmentów dzieła Gabrieli Zapolskiej czytanych przez Panią Dyrektor Katarzynę Cedro, nauczycieli i pracowników szkoły oraz uczniów. W ramach obchodów tego święta zorganizowano quiz wiedzy na platformie internetowej, konkurs na plakat i pamiątkową zakładkę. Młodzież przebrała się za młodych bohaterów dramatu, nawiązując tym samym do epoki. Wiedzę na temat specyfiki utworu i jego autorki przybliżyła wielowymiarowa prezentacja. Uczniowie w czasie przerw chętnie podbijali pieczęcią okolicznościową swoje egzemplarze „Moralności pani Dulskiej” oraz zeszyty do języka polskiego, jednocześnie otrzymując pamiątkowe zakładki. Oprawę artystyczną stanowiły dekoracje oraz wystawa prac uczniowskich.

Osoby zaangażowane w organizację obchodów Narodowego Czytania: nauczyciele poloniści: prof. Jarosław Machejko, prof. Joanna Sordyl, prof. Anna Wzorek oraz nauczyciele bibliotekarze: prof. Agnieszka Ołota i prof. Lidia Sabat.

Aktorzy występujący: prof. Urszula Muszyńska, prof. Dorota Ucig, pracownicy szkoły i administracji: pani Mirosława Kuligowska, pani Emilia Pióro, pan Jacek Sojka oraz uczniowie z klasy 2c, 2e, 3e, 3f.

  • NC 1
  • NC 10
  • NC 11

15 czerwca – ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Bookcrossing

Wzorem lat ubiegłych w dniu ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów VI LO im. J. Słowackiego do czytelni szkolnej . Młodzież mogła wybierać  książki ze specjalnie przygotowanego dla nich księgozbioru podarowanego przez innych czytelników. Wszystkie książki zostały zarejestrowane na oficjalnej półce internetowej naszej szkoły na stronie: www.bookcrossing.pl. Ta forma akcji czytelniczej  cieszyła się dużym zainteresowaniem.

  • b1
  • b2
  • b3

Akcja czytelnicza " Dziel się radością czytania- podaruj książkę Seniorowi".

 
Biblioteka szkolna przyłącza się do akcji na zaproszenie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.  Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa wśród seniorów oraz wsparcie osób, które nie mają możliwości zakupienia ulubionych lektur.Zebrane książki zostaną przekazane instytucjom opiekującym się osobami starszymi oraz Klubom Seniora w województwie świętokrzyskim. Zapraszamy do przekazywania książek do czytelni szkolnej.
Nauczyciele bibliotekarze.

„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło Tygodnia Bibliotek 2021 r

W ramach obchodów tego bibliotecznego święta w każdym dniu nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie działający w kole BiblioFilmoTerapii  zamieszczali na szkolnym portalu społecznościowym FB: plakaty, filmiki, guizy popularyzujące czytelnictwo. Powstały inspirujące prace, do których z obejrzenia zapraszamy.

Zachęcamy również do zaglądania na stronę bloga czytelniczo- filmowego  https://bibliofilmoterapia.wordpress.com/ prowadzonego przez młodzież pod opieką nauczyciela bibliotekarza.

  • tb1
  • tb2
  • tb3

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym quizie.

Nauczyciele bibliotekarze

 


20 kwietnia 2021 Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy.

https://www.ekokalendarz.pl

https://pl.m.wikipedia.org/


DZIEŃ OTWARTY W SŁOWAKU

PROMOCJA DZIAŁAŃ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Dzień otwarty dla ośmioklasistów przeprowadzony został w formie wirtualnej w dniu 17.04.2021 r. Przygotowana została prezentacja i ulotka biblioteczna promująca bibliotekę szkolną i podejmowane w niej działania, m.in.: obchody wydarzeń kulturalnych i literackich, przeprowadzanie konkursów bibliotecznych, prowadzenie koła BiblioFilmoTerapii i wiele innych o których możecie przeczytać w załączonej prezentacji oraz broszurze bibliotecznej.

                                                                                             Zapraszamy do nas!

                                                                                             Nauczyciele bibliotekarze

Światowy Dzień Poezji

21 marca 2021 r

W ramach Światowego Dnia Poezji obchodzonego corocznie 21 marca chcemy podzielić się z Wami twórczością Magdaleny Rajkiewicz-Leś, uczennicy VILO im. J. Słowackiego w Kielcach. Zapraszamy do lektury.


Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu literacko-fotograficznego „Literackie inspiracje w fotografii”

15.03.2021r.

Z radością prezentujemy wyniki powiatowego konkursu literacko-fotograficznego pt.: „Literackie inspiracje w fotografii" organizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (oddział Kielce)  pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego. Nasze uczennice: Wiktoria Kaczmarzyk zdobyła I miejsce, a Marta Żelazowska została wyróżniona. Nad przebiegiem i organizacją konkursu w szkole czuwały panie bibliotekarki.

Kategoria: Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Bartosz Bednarski - SP nr 8 w Kielcach
II miejsce - Kamil Łukasik - SP w Brynicy
III miejsce - Wioletta Ogonowska - SP w Łopusznie

Wyróżnienia:
1. Anastazja Łakomiec - SP w Bodzentynie
2. Jakub Obierzyński - SP w Łopusznie
3. Laura Wierzbicka - SP nr 8 w Kielcach

Kategoria: Szkoła Ponadpodstawowa:
I miejsce - Wiktoria Kaczmarzyk - VI LO w Kielcach
II miejsce - Karolina Bukowska - Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku
III miejsce - Amelia Adamczak - ZS nr 2 w Kielcach

Wyróżnienia:
1. Natalia Dudek - ZSZ nr 1 w Kielcach

2. Izabela Siwek - Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku

3. Marta Żelazowska - VI LO w Kielcach

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

 


Rozstrzygnięcie konkursu walentynkowego

Miło nam poinformować, że w bibliotecznym konkursie walentynkowym spośród prawidłowo wypełnionych i nadesłanych odpowiedzi została wylosowana praca uczennicy Joanny Telejko z kl. II g. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej po odbiór dyplomu oraz nagrody niespodzianki.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Zbliżają się Walentynki-Święto Zakochanych! My również celebrujemy miłość, a dokładniej MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK! Dlatego nie może zabraknąć przygotowanych specjalnie dla Was, zabaw walentynkowych, krążących wokół literatury! Zapraszamy do udziału w konkursie.

Nauczyciele bibliotekarze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego „Żywe książki” zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie bibliotecznym „Żywe książki”, w którym można było wykazać się kreatywnością oraz zainteresowaniem literaturą, nagrodzeni zostali:

I miejsce Kinga Sendys kl.1D

II miejsce Joanna Anioł 2Fg

III miejsce ex aequo Wiktoria Kaczmarzyk kl.1MMarta Żelazowska kl.1M

                                                                                    Serdecznie gratulujemy!

 

POWIATOWY KONKURS „LITERACKIE INSPIRACJE W FOTOGRAFII”

Biblioteka szkolna zaprasza serdecznie do udziału w powiatowym konkursie "Literackie Inspiracje w Fotografii" organizowanym z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich 🙂

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

 14.11.2020 r

14 listopada 2020 r obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii pod hasłem "Czytanie łączy". Z tej okazji przedstawiamy książki z naszego bibliotecznego księgozbioru, które chcemy Wam zaproponować z zakresu biblioterapii. Zachęcamy również do przesyłania w komentarzach swoich propozycji książek, które mogą mieć dla nas pozytywną moc. Wśród osób, które wezmą udział w zabawie wylosujemy nagrodę książkową.    

                                 Nauczyciele bibliotekarze

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1011794329284792&id=575828752881354

 

Literacka Nagroda Nobla za rok 2020 przyznana! Louise Glück laureatką

Amerykańska poetka Louise Glück zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Louise Glück to amerykańska poetka i eseistka, laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym Pulitzera czy National Book Award. Zadebiutowała w 1968 r. tomikiem poezji "Firstborn" i wkrótce została okrzyknięta jedną                         z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W lutym została laureatką przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Tomasa Transtroemera.

Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 r., dorastała na Long Island. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Yale, mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

Do tej pory ukazały się jej tomy poezji: „Firstborn" (1968), „The House on Marshland" (1975) oraz „Descending Figure” (1980). Noblistka jest też autorką m.in. tomów „Meadowlands", „The Wild Iris", „Ararat", „The Triumph of Achilles", a także esejów takich, jak „Proofs and Theories: Essays on Poetry" (Ecco Press, 1994).

W Polsce wiersze Louise Glück ukazały się w antologii "Dzikie brzoskwinie" (2003), prezentującej teksty amerykańskich poetek od czasów Emily Dickinson aż po czasy współczesne. Jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.

Nagroda Literacka Nike 2020

 Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2020 został Radek Rak – jego książkę  „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" jury uznało za najlepszą książkę minionego roku.

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to baśniowo-mityczna opowieść, która posiada realne odwołania do postaci Jakuba Szeli, jednego z przywódców rabacji galicyjskiej w 1848 roku. To powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas,                            o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce.

Radek Rak (urodzony w 1987 roku) – autor fantastyki i czynny lekarz weterynarii. Debiutował powieścią „Kocham cię, Lilith” w 2014 roku. Za drugą powieść, „Puste niebo”(2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest również autorem opowiadań, publikowanych głównie w Nowej Fantastyce.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                            

          REGULAMIN KONKURSU
              „Żywe książki”
w ramach obchodów Października-Miesiąca Bibliotek Szkolnych

CELE KONKURSU:
-budzenie zainteresowania literaturą,
-dostrzeganie i promowanie młodzieży uzdolnionej artystycznie,
-popularyzacja czytelnictwa,
-inspirowanie do pracy twórczej,

ORGANIZATORZY KONKURSU:
- nauczyciele bibliotekarze VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach,

PATRONAT:
-Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział Kielce,

UCZESTNICY:
- uczniowie VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach,



WARUNKI UCZESTNICTWA:
-przedstawienie  wybranej okładki książki dowolnego  pisarza, tak  by odzwierciedlała oryginał
 ( przy pomocy różnorodnych rekwizytów, materiałów, postaci, pleneru , itp.)
-wykonanie zdjęcia obrazującego  efekt  końcowy  pracy aparatem  fotograficznym  lub  telefonem   
 komórkowym,
-zdjęcie powinno bardzo dokładnie przypominać wybraną okładkę,
-zdjęcia w wersji elektronicznej prosimy przesłać na adres: biblioteka@slowacki.kielce.eu,
- autorów pracy może być nie więcej niż dwóch,
- do przesyłanej pracy należy dołączyć informacje: nazwisko autora i tytuł książki, która była inspiracją
  oraz zdjęcie okładki w oryginale, a także imię/-ona nazwisko/-a  i klasę  twórców pracy,
-jedna osoba lub grupa dwuosobowa wysyła maksymalnie jedno zdjęcie,
-nadesłane  zdjęcia  przechodzą  na  własność  organizatorów,  jednocześnie autor  zdjęcia  wyraża   
 zgodę  na  zamieszczenie  ich w przestrzeni szkolnej i internetowej w celach promujących konkurs,
-osoby nadsyłające prace konkursowe (zdjęcia) wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatorów
  konkursu swoich danych osobowych,
-wypełnienie w formularzu zgody na wykorzystanie wizerunku ( w przypadku jego zastosowania),

KRYTERIA OCENY I NAGRODY:
-o wyłonieniu zwycięzców decyduje komisja konkursowa, w skład której wchodzą osoby wytypowane  
 przez organizatorów konkursu;
-głównym  kryterium  oceny  prac  (zdjęcia)  jest jak  największa  wierność  oryginałowi:  dokładność
 wykonania scenografii, stroje przebranych osób, rekwizyty itp.;
-każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a laureaci dodatkowo nagrody;
-prace (zdjęcia) niespełniające warunków uczestnictwa nie będą oceniane;
-rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 06.11. 2020r;
-werdykt Komisji Konkursowej jest ostateczny i nie przysługuje od niego odwołanie.

TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA PRAC:
-prace (zdjęcia) należy dostarczyć do dnia 30.10.2020 r drogą elektroniczną na adres:
 biblioteka@slowacki.kielce.eu   z dopiskiem: Konkurs „Żywe książki”.

W razie jakichkolwiek niejasności prosimy o bezpośredni kontakt z nauczycielami bibliotekarzami.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!

„Biblioteka na to czeka”- IPN dla bibliotek

15.09.2020r.

 W ramach akcji „Biblioteka na to czeka” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na nasze półki trafiły nowe publikacje o tematyce historycznej. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, popularyzowanie czytelnictwa, wspieranie rozwoju bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych.

Zasoby biblioteczne regularnie powiększamy również dzięki Instytutowi Literatury. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat” oraz innymi nowościami. 

  • ipn1
  • ipn2
  • ipn3

 

Spotkanie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział Kielce

11.09.2020r.

Na spotkaniu członków Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, które miało miejsce w dniu 11.09.2020r. zostały omówione plany działalności Towarzystwa na najbliższy rok szkolny 2020/2021. Jednym z tematów spotkania było zorganizowanie konkursu w ramach obchodów Października- Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Jest to druga edycja ubiegłorocznego konkursu „Literackie inspiracje w fotografii”. Przedstawione zostały także planowane szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy z naszego województwa. Liczymy na owocną współpracę.

https://www.facebook.com/Towarzystwo-Nauczycieli-Bibliotekarzy-Szk%C3%B3%C5%82-Polskich-oddzia%C5%82-Kielce-110631990340805/

Nauczyciele bibliotekarze

 

Narodowe Czytanie

04.09.2020r

W tym roku do akcji Narodowego Czytania została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W naszej szkole to święto zbiegło się z urodzinami patrona naszej szkoły. Z tej okazji zostały zaprezentowane prace uczniów, jak również można było wziąć udział w konkursie wiedzy z treści dramatu, posłuchać fragmentów „Balladyny” oraz podbić pieczęcią okolicznościową swój egzemplarz książki.

  • cz1
  • cz2
  • cz3

Praca nauczycieli bibliotekarzy i dyżury w bibliotece szkolnej w dniach od 18.06.2020r do 26.06.2020r.

Przypominamy uczniom klas pierwszych i drugich o obowiązku zwrotu książek i innych wypożyczonych materiałów do biblioteki szkolnej. Zwroty przyjmujemy wg. niżej podanego harmonogramu. Prosimy o zachowanie dotychczasowego reżimu sanitarnego (maseczka, rękawiczki, oraz zachowanie odległości 1,5 m). W celu weryfikacji zwrotów prosimy uczniów o okazywanie strony książki gdzie zamieszczony jest numer inwentarzowy, następnie odkładamy jej do przygotowanych kartonów. Możliwe jest wypożyczenie książek na wakacje, zamówienia składamy drogą e-mailową na adres: biblioteka@slowacki.kielce.eu do dnia 24.06.20r. Zamówienie będzie można odebrać 26.06.20r (podczas odbioru świadectw).

18.06.20r czwartek 9-12 (praca wewnętrzna biblioteki) 19.06.20r piątek 8.30-12.30 (praca wewnętrzna biblioteki) 22.06.20r poniedziałek 9-15 (zwroty książek kl. I, kl. 2M, nauczyciele) godz.9-12 zwroty książek klasy 2M,1 A,1B,1C,1D,1E,1F,1G,1P godz. 12-15 zwroty książek klasy 1 Ag,1Bg,1Cg,1Dg,1Fg,1Gg,1Pg 23.06.20r wtorek 8-13 (zwroty książek kl. II, nauczyciele) godz. 8-10 kl. 2A,2B,2C,2D godz. 10-12 kl. 2E,2F,2G godz. 12-13 kl. 2H,2I,1M 24.06.20r godz.8-13 (praca wewnętrzna biblioteki) 25.06.20r godz. 8-13 (praca wewnętrzna biblioteki) 26.06.20r godz. 8-13 (praca wewnętrzna biblioteki)

 

W dniu 3 kwietnia 2020 obchodzimy Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji bibliotekarze
i uczniowie przygotowali dla Was pozytywne cytaty z twórczości naszego patrona Juliusza Słowackiego. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi.

 

 

 „Miłość – to światło, to niebo, to życie!”

Juliusz Słowacki, Balladyna

 

„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami…”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„Droga! gdybym pałace mógł nazad odzyskać
Jedną łzą twoją, nie chcę, abyś łzę wylała.”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„My oboje będziemy czuwali,
Ja nad aniołem - ty, anioł, nade mną”

Juliusz Słowacki, Balladyna

 

„Synu! powstań z prochu
I leć do Boga, ale przebacz światu.”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„Zacznę jak słońce, może skończę jak słonecznik – Ona mi będzie serce obracać oczyma.” Juliusz Słowacki, Mazepa. Tragedia w pięciu aktach

„Ten, kto się śmieje, zawsze płaczących zwycięża”

Juliusz Słowacki, Marja Stuart, dramat historyczny w pięciu aktach

 

„ Dosyć jest ludzi strzegących mizernych swoich pozycji i dumy własnej, i czci światowej…  i fałszów… ale muszą być i tacy, co zapomną o sobie – a wtenczas będą silni i niepokonani” Juliusz Słowacki, list z 1843r.

„Rzeczywistości naga; wynagródź marzenie!
Obym się sam ocenił, skoro świat ocenie...
Kto wie? może w szczęśliwych grono mnie powoła...”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„Świat jest nieraz snycerzem, a serce kobiety
Lawą ostygłą.”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„Każdy człowiek, który się poświęca
Za wolność – jest człowiekiem, nowym Boga tworem.”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„Ale ty próżno będziesz krajobrazy tworzyć,
Osrebrzać je księżycem – i promienić świtem.

Nie wiesz, że trzeba niebo zwalić, i położyć
Pod oknami, i nazwać jeziora błękitem.”

Juliusz Słowacki, Rozłączenie

 

„Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki (…)”

Juliusz Słowacki, Beniowski. Poema

 

„Ziemia - to plama
Na nieskończoności błękicie,
A Bóg ją zetrze palcem, lub wleje w nią życie
Jak w posąg gliniany Adama.”

Juliusz Słowacki, Kordian

 

„A gdy spojrzysz iskrami twych oczu - szaleję!” (Kordian)

„Obie kocha pan;
Obie wzięły dzban;
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze,
Cha!cha!...”

Juliusz Słowacki, Balladyna

 

Kobieta rodzi się gwiazdom podległa i kwiatom.

Juliusz Słowacki, Książę niezłomny

 

„Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi,
Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,
To każdy kwiatek powie wiersze Zosi,
Każda jej gwiazdka piosenkę zanuci.”

Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny

 

„A to, o czém pomyślicie, wypełni się i wielka radość będzie na ziemi w on dzień zmartwychwstania”.

Juliusz Słowacki, Anhelli

 

„Piękny to widok Czertomeliku!

Sto wysp przerżnęły Dniepru strumienie,

Brzoza się kąpie w każdym strumyku,

Słychać szum trzciny, słowika pienie.”

Juliusz Słowacki

Żmija

Romans poetyczny z podań ukraińskich w sześciu pieśniach

 

„A kiedy wiosną wezbrane wody

Zaleją wszystkie wyspy dokoła,

Jeszcze nad wodą widać drzew czoła —

Jakby rusałek cudne ogrody,

Gałązką mącą wodne błękity.”

Juliusz Słowacki

Żmija

Romans poetyczny z podań ukraińskich w sześciu pieśniach

 

„Tam — pod okiem pamięci — pomiędzy gór szczytem

Piękne rodzinne miasto wieżami wytryska

Z doliny, wąskim nieba nakrytej błękitem.

Czarowne, gdy w mgle nocnej wieńcem okien błyska;

Gdy słońcu rzędem białe ukazuje domy,

Jak perły szmaragdami ogrodów przesnute.”

Juliusz Słowacki, Godzina myśli

 

„Ach! od słońca by w oczy mi nie biła

Taka ogromna jasność jak z tych oczu

Spuszczonych! Cały świat rozweseliła,

Oblana słońcem złotym po warkoczu;

Taka miłości w niej ogromna siła,

Że gdy stanęła na ciemnym przezroczu,

Słońc się girlandy — niby zawrócone

Żurawie — wiążą w nadświętą koronę.”

Juliusz Słowacki, Poeta i natchnienie

 

 

„Falo błękitna, kołysz łódkę Greka,

Niech mu po morzu ściele księżyc złoty

Ścieżki obłędne, niech przed nim ucieka,

Gdy po tej drodze puści żaglów loty.”

Juliusz Słowacki, Lambro

 

„Gdy na ojczyznę spojrzą oczy Lolki,

Karmione złotem i tęczową czczością,

Niechajże patrzą tak, jak oczy Polki,

Spokojnie — ale z ogniem i z miłością.”

Juliusz Słowacki , Do Ludwiki Bobrówny

 

„Piękne rodzinne miasto wieżami wytryska

Z doliny, wąskim nieba nakrytej błękitem.

Czarowne, gdy w mgle nocnej wieńcem okien błyska;

Gdy słońcu rzędem białe ukazuje domy,

Jak perły szmaragdami ogrodów przesnute.”

Juliusz Słowacki, Godzina myśli

 

„Spojrzał — i w niebios błękicie

Malowne pióry złotemi

Roztacza nad Polską skrzydła;

I słucha hymnów tej ziemi.”

Juliusz Słowacki, Oda do wolności

 

„Widzisz tę tęczę na burzy w parowie?

Na mgłach srebrzystych cała się rozwiesza,

Nic ją nie zburzy i nic ją nie zmiesza;

A czasem tylko jakie białe jagnię

Przez tęczę idzie na skraju doliny

Szczypać kwitnące róże i leszczyny”

Juliusz Słowacki ,Trzy poemata, W Szwajcarii

Lista wartościowych zasobów internetowych polecana przez nauczycieli bibliotekarzy VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.

Drodzy Uczniowie!

W obecnej sytuacji, kiedy to musimy pozostać w domu , proponujemy Wam korzystanie z książek w formie e-booków, audiobooków a także zasobów internetowych, które mogą Wam pomóc w samodzielnej pracy w domu, a także czytaniu lektur i innych książek mogących umilić ten czas.
Adresy i linki do stron zamieszczamy na internetowej stronie naszej szkoły w zakładce biblioteka-aktualności, a także na portalu społecznościowym  FB koła BiblioFilmoTerapii : https://www.facebook.com/Szkolne-Ko%C5%82o-Bibliofilmoterapii-w-S%C5%82owaku-575828752881354/.

  1. https://wolnelektury.pl/

To jedno z najważniejszych miejsc  w polskim internecie, w którym znajdziemy teksty w domenie publicznej. Czyli takie, do których prawa autorskie już wygasły. Są tutaj Sienkiewicz, Prus, Żeromski, Mickiewicz – ale także Kipling, Proust, Zola, Ossendowski czy Poe.
Można sobie lekturę wgrać na czytnik i korzystać też z bogatych przypisów albo omówień motywów literackich – te akurat są dostępne online albo w wersji PDF.
Mało kto wie, że Wolne Lektury mają też audiobooki, te są udostępnione na wolnej licencji Creative Commons.

  1. https://polona.pl/

3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

  1. https://lektury.gov.pl/

Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

  1. http://bookini.pl/

Serwis zawiera około 2700 książek skonwertowanych na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej, wciąż jest sporo takich dostępnych tylko tutaj.

Format e-booków to PRC – starsza wersja MOBI. Dla posiadaczy czytników powstał nawet Magiczny katalog Bookini (rozszerzony później o Wolne Lektury), który zawiera linki do wszystkich książek z obu serwisów i pozwala je ściągać bezpośrednio na czytnik – jeśli mamy połączenie z internetem.

  1. https://pl.wikisource.org/wiki/

To wielka baza tekstów, podobnie jak na Wolnych Lekturach, dostępnych w domenie publicznej. Znajdziemy tu nie tylko powieści, ale także poezję, publicystykę czy ważne dokumenty sprzed lat. Cechą charakterystyczną Wikiźródeł jest wierność oryginalnemu wydaniu – jeśli np. opracowany tekst Korczaka czy Witkiewicza z lat 30. miał „starą pisownię” – taką też będziemy mieli w e-booku. To nie zawsze ułatwia lekturę, ale nadaje jej specyficzny klimat. Od niedawna książki z Wikiźródeł można już pobierać jako EPUB i MOBI. Wystarczy na stronie książki kliknąć w ikonki odpowiednich formatów, albo wybrać je z lewego menu.

  1. http://www.chmuraczytania.pl/

To portal prowadzony przez fundację Festina Lente, z bardzo szczytnym założeniem: Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.
W praktyce – w serwisie mamy głównie klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni.

  7.  FantastykaPolska.pl

To już autorzy współcześni – kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru. Większość była publikowana w różnych czasopismach, teraz jest „ocalona od zapomnienia”.
Bochiński, Dębski, Drzewiński, Hałas, Inglot, Jabłoński, Juraszek, Kain, Łukowska, Mortka, Orbitowski, Pawlak, Popik, Sawicki, Szmidt, Żak, Żytowiecki – to tylko niektórzy z autorów, których znajdziemy w tym serwisie.

Do pobierania wymagane jest założenie konta, ale nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami.

Twórcą serwisu jest Robert J. Szmidt, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Science Fiction, ostatnio cieszący się zasłużoną sławą jako autor powieści, np. „Szczury Wrocławia” czy „Metro 2033. Otchłań”.

  1. Bezpłatne e-booki z Instytutu Pamięci Narodowej

To świetny przykład na popularyzację wiedzy historycznej. Pobierzemy je z portalu edukacyjnego pamiec.pl. Jest sporo publikacji specjalistycznych, ale i takie, które można czytać bez wcześniejszego przygotowania. Formaty to czasami tylko PDF, ale często również czytnikowe.

  1. Narodowe Centrum Kultury

Ta strona udostępnia za darmo (lub po niewielkiej cenie) sporo tytułów, które zostały wydane w wersji papierowej. W wersji na czytniki ściągniemy je z kilku księgarni: Nexto, Koobe i Publio. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalna 12-tomowa Historia muzyki polskiej.

  1. https://swiatczytnikow.pl/

National Emergency Library: Internet Archive otwiera ogromną bibliotekę z 1,4 mln e-booków (są i polskie).

  1. Księgarnie oraz inne strony udostępniające darmowe e-booki:

Walentynki w bibliotece
14.02.2020 r.

W związku z obchodami Walentynek w naszej szkole biblioteka przygotowała wiele atrakcji. Podczas bibliotecznych obchodów tego święta rozdawaliśmy kartki z romantycznymi przysłowiami polskich poetów dawnych i współczesnych. Każdy chętny uczeń i nauczyciel miał możliwość wylosowania przysłowia o miłości. Pomysł bardzo się spodobał, a chętnych było dużo.

Biblioteka zmieniła swój wystrój. Pojawiły się informacje na temat historii Świętego Walentego oraz serduszka z  cytatami, aforyzmami i wierszami o tematyce miłosnej.
W tym dniu wybrane książki o miłości zostały wystawione w widocznym miejscu i można je było wypożyczyć.

Uczniowie, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę i wypożyczyli książkę mogli otrzymać zakładkę z ciekawym cytatem. smile

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - http://slowacki.kielce.eu/images/biblioteka/walentynki

 

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział Kielce.

W ramach współpracy biblioteki VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach z Towarzystwem Bibliotekarzy Szkół Polskich dn 15.01.2020 r. odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań bibliotekarzy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach na temat: Zjazdu Delegatów w Warszawie, zmian w Statucie TNBSP, zapotrzebowania i planów związanych ze szkoleniami, kursami i warsztatami dla bibliotekarzy oraz uczniów a także spraw bieżących. Cieszymy się, że w ramach realizacji wspólnych działań możemy promować naszą szkołę i bibliotekę w środowisku lokalnym

 Nauczyciele bibliotekarze

Kultura czytania

Zachęcamy do czytania i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Poprzez biblioteczny blog czytelniczo-filmowy oraz aktywność koła BiblioFilmoTerapii na portalu społecznościowym FB popularyzujemy czytelnictwo, promujemy działania biblioteczne oraz wydarzenia kulturalne, pokazujemy różne oblicza bibliotek.

Zapraszamy do zaglądania oraz aktywnego uczestnictwa na nasz blog biblioteczny oraz na fb szkolnego Koła BiblioFilmoTerapii.

 Nauczyciele bibliotekarze

  • kul1
  • kul2

 

Finał konkursu  „Literackie inspiracje w fotografii”

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział Kielce w którego strukturach działamy jako biblioteka VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach zorganizowało konkurs „Literackie inspiracje w fotografii”. Patronat nad konkursem objął Wojewoda Świętokrzyski.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Przy wykonywaniu prac młodzież sięgała po inspiracje dziełami literatury, prace utrzymane były w jesiennej tonacji. Oceny prac dokonała komisja w składzie: p. Lidia Sabat, p. Joanna Sordyl, oraz p. Renata Krawiec. Finał konkursu miał miejsce 29 listopada 2019 w siedzibie radia eM.
Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia  dostępną na stronie internetowej radia oraz na portalu społecznościowym  FB Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.                                                                            

 

  • literackie1
  • literackie2
  • literackie3

 

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii przypadał na 14.11.2019 r. W ramach obchodów tego dnia biblioteka szkolna zamieściła recenzje książek dotyczących budowania własnej wartości, rozwoju osobistego oraz pomagających uczniom radzić sobie z emocjami zarówno na gazetce okolicznościowej biblioteki  jak i na blogu: https://bibliofilmoterapia.wordpress.com/   

W tym czasie była możliwość obejrzenia wystawki książek o tematyce psychologicznej w czytelni szkolnej a także wypożyczenia  ich do domu.  Zapraszamy również do odwiedzania Koła BiblioFilmoTerapii na portalu społecznościowym FB https://www.facebook.com/Szkolne-Ko%C5%82o-Bibliofilmoterapii-w-S%C5%82owaku-575828752881354/notifications/

  • biblioterapia1
  • biblioterapia2
  • biblioterapia3

Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteka szkolna VI LO im. Juliusz Słowackiego w Kielcach zaprasza do korzystania z darmowego e-booka lub audiobooka w ramach akcji Czytaj PL 2019. Szczegóły na plakacie.

  • czytajpl

 

Konkurs fotograficzny "Cudowny świat książki"

W dniu 15.11.2019 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Cudowny świat książki” organizowanego we współpracy biblioteki szkolnej VI Liceum Ogólnokształcącego z kołem fotograficznym „Carpe Diem” w ramach obchodów Października- Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz wręczenie nagrody za zdobycie I miejsca w konkursie fotograficznym „Codzienność” i najlepszego zdjęcia roku szkolnego 2018/2019.

Serdecznie gratulujemy!

Nagrodzeni uczniowie w konkursie „Cudowny świat książki”
I miejsce Gabriela Żak 1Eg
II miejsce Wiktoria Bień 1D
III miejsce Szymon Żurek 2F
III miejsce Karolina Jaśkowska 2F
Wyróżnieni zostali:
- Weronika Juszczyk 2E
- Alicja Tymko 1Eg
W konkursie fotograficznym „Codzienność”:
I miejsce –Weronika Juszczyk 2e
Najlepsze zdjęcie roku szkolnego 2018/2019:
- Weronika Juszczyk 2e

  • konkurs1
  • konkurs2
  • konkurs3

 

SPOTKANIE ZE STANISŁAWEM NYCZAJEM I KRYSTYNĄ CEL
NA TEMAT TWÓRCZOŚCI GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO

         W dniu 18 października 2019 roku w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbyło się spotkanie z polskim poetą, eseistą,  Prezesem Oddziału Świętokrzyskiego Związku Literatów Polskich Stanisławem Nyczajem oraz poetką Krystyną Cel. Pani dyrektor Katarzyna Cedro przedstawiła uczniom zaproszonych gości.

       Poeci zaprezentowali twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i przybliżyli nam jego osobę. Uczniowie aktywnie brali udział w wydarzeniu zadając pytania dotyczące tematyki spotkania. Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100 rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej. Stanisław Nyczaj przedstawił także swoją twórczość m.in. Ekopoezję, czyli powiązania literatury z ekologią, natomiast Krystyna Cel zaprezentowała uczniom swój tomik pt. „Kaprysy muz i inne wiersze”. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy zbiory poezji pt. „Arcymiara” Stanisława Nyczaja a także „ Liryczny monodram” oraz  „Kaprysy muz i inne wiersze” Krystyny Cel.

  

  • impreza_bibl1
  • impreza_bibl2
  • impreza_bibl3
 

 

Biblioteczny konkurs fotograficzny

„Cudowny świat książki”

 

Biblioteka szkolna i szkolne koło fotograficzne „Carpe Diem”
 zapraszają do udziału w konkursie w ramach obchodów
Października- Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
 wszystkich uczniów

VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach

 

        Aby wziąć udział w konkursie:

  • powyższy cytat umieszczony na zdjęciu uczyńcie mottem kreatywnej fotografii,

  • celem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni,

  • zgłoś swoja pracę do biblioteki szkolnej VI LO do dnia 31 października 2019r.,

  • prace należy dostarczać w formie elektronicznej (do dwóch zdjęć) na adres: carpediemvilo@gmail.com,

  • pracę należy podpisać imieniem, nazwiskiem oraz klasą,

  • zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z potwierdzeniem, że jest ona dziełem Uczestnika i przysługują mu do niego autorskie prawa majątkowe i osobiste

    i nie są one obciążane prawami osób trzecich,

  • praca nie może zawierać treści naruszających przepisy prawa, dobre obyczaje, nawołujących do nienawiści lub dyskryminacji,

  • nagrodzone zostaną trzy prace konkursowe wg kryterium zgodności z tematem, oryginalności, kreatywności, estetyki oraz potencjału w promowaniu czytelnictwa.

 

Szczegółowych informacji o konkursie udzielają nauczyciele bibliotekarze i opiekun koła fotograficznego Carpe Diem.

                                                                                                 Serdecznie zapraszamy☺

 

 

NARODOWE CZYTANIE 6.09.2019r
w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach

Jak co roku w naszej szkole czytaliśmy utwory z klasyki literatury polskiej zaproponowane przez Parę Prezydencką. Wybraliśmy twórczość Brunona Schulza, jednego z autorów lektur obowiązkowych. Jego utwory są skomplikowane, wymagają uruchomienia wyobraźni, łączą realizm z fantastyką i magią. Warto jednak podjąć wysiłek i zanurzyć się w tej prozie, aby dostrzec doceniany na całym świecie literacki talent Schulza.

Przez radiowęzeł szkolny i w czasie literackiej biesiady na sali teatralnej uczniowie wysłuchali opowiadań z tomów „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Jak zawsze wspólnej lekturze towarzyszyły prezentacje i filmy o twórczości Schulza, wystawki i okolicznościowa gazetka, którą można było podbić pamiątkowa pieczęcią.

Czytajmy polską literaturę nie tylko dla szkoły, okazjonalnie, ale i dla własnej przyjemności.

 

  • IMG_20190906_090011
  • IMG_20190906_115530
  • IMG_20190906_115939
 

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek w „Słowaku”

W dniu 12 czerwca 2019 roku biblioteka szkolna „Słowaka” tradycyjnie zaprosiła wszystkich uczniów do udziału w akcji bookcrossingowej w ramach obchodów Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.  Na specjalnie przygotowanym w Czytelni stoliku czekały na uczniów książki najróżniejszych gatunków. Zainteresowani mogli znaleźć m. in. powieści młodzieżowe, romanse, kryminały, powieści fantasy, biografie, poradniki, albumy i wiele innych.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. To ruchoma biblioteka – bez własnej siedziby i kart bibliotecznych. Akcja ma za zadanie promować czytelnictwo. W naszej bibliotece taka półka istnieje już od kilku lat. Uczniowie mogą wziąć znajdujące się na niej książki do domu. Mogą też przynieść książki, którymi chcą podzielić się z innymi.

Życzymy ciekawej lektury 

Nauczyciele bibliotekarze

  • 1
  • 2
  • 3

WYNIKI KONKURSU „Przyłapani na CZYTAniu”

W kwietniu 2019 roku zaprosiliśmy wszystkie klasy wraz z Wychowawcami do udziału w Międzyklasowym Konkursie Fotograficznym „Przyłapani na CZYTAniu”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia zawierającego elementy, pozwalające na powiązanie go z książką lub czytaniem i angażującego co najmniej 15 osób z klasy. Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcą konkursu zostaje klasa 1e.  

Serdecznie gratulujemy 

Nauczyciele bibliotekarze

MiędzyKLASOWY Konkurs Fotograficzny „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

Serdecznie zapraszamy wszystkie klasy wraz z Wychowawcami do udziału w Międzyklasowym Konkursie Fotograficznym „Przyłapani na czytaniu”.
Każda KLASA dostarcza max. 2 zdjęcia na adres biblioteka@slowacki.kielce.eu lub do Biblioteki Szkolnej VI LO w formie elektronicznej lub papierowej (format A4).
TEMATYKA zdjęć dowolna, ale każde zdjęcie musi zawierać elementy, pozwalające na powiązanie go z książką lub czytaniem i angażować co najmniej 15 osób z klasy.
TERMIN nadsyłania prac: do 12 kwietnia 2019 r.
Najlepsze zdjęcie zostanie NAGRODZONE!
SZCZEGÓŁY w Bibliotece, u Wychowawców, na plakatach i na stronie Szkoły. 

Zachęcamy! Zapraszamy!
Nauczyciele bibliotekarze

PLAKAT

Z KOBIETĄ W TYTULE

„Z kobietą w tytule” to okazja do przypomnienia, że kobiety są nie tylko wybitnymi autorkami ale także niezapomnianymi bohaterkami literackimi. W bibliotece szkolnej „Słowaka” prezentujemy wystawę zbiorów bibliotecznych, które podejmują temat losów kobiet. Znajdziecie wśród nich klasykę, romanse, powieści obyczajowe, kryminały, książki psychologiczne oraz liczne biografie.
Zachęcamy Was do zabawy w ramach obchodów marcowego Święta Kobiet – przysyłajcie na adres e-mail biblioteki szkolnej biblioteka@slowacki.kielce.eu ulubione lub wyszukane na okoliczność cytaty z książek, których motywem przewodnim jest KOBIETA. Możecie korzystać z poniżej dołączonej listy z naszego księgozbioru, jak również przedstawiać własne propozycje. Przesłane cytaty z podanym autorem i tytułem książki, z której pochodzi zostaną umieszczone na stronie fb naszego koła BiblioFilmoTerapii. Liczymy na Wasze pomysły i chęć podjęcia zabawy.

Z bibliotecznym pozdrowieniem 

Nauczyciele bibliotekarze

 

POLECAMY:

1. Maria Czubaszek „Kążdy szczyt ma swój Czubaszek”
2. Diane Ducret „Kobiety dyktatorów”
3. Urszula Dudziak „Wyśpiewam wam wszystko”
4. Clarissa Pinkola Estes „Biegnąca z wilkami”
5. A. J. Finn „Kobieta w oknie”
6. Michele Fitoussi „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno”
7. Marzena Graff- Oszczepalińska „Optymistki”
8. Gian Luigi Paracchini „Prada. Obyczajowy fenomen”
9. Zinat Pirzadeh „Motyl na uwięzi”
10. Bewerly Sassoon „Piękna kobieta”
11. Jennifer L. Scott „Lekcje Madame Chic”
12. Anne-Marie Selinko „Byłam brzydką dziewczyną”
13. Laila Shukri „Byłam służącą w arabskich pałacach”
14. Amber Smith „Co mnie zmieniło na zawsze”
15. Souad „Spalona żywcem”
16. Dagmara Skalska „Fitness umysłu ze Skalską”
17. Tanya Valko „Arabska żona”, „Arabska córka”
18. Danuta Wałęsa „Marzenia i tajemnice”
19. Laetitia Colombani „Warkocz”
20. Nadia Murad, Jenna Krajeski „Ostatnia dziewczyna”
21. Anna Bronte „Lokatorka Wildfell Hall”
22. Anna Bikont, Joanna Szczęsna „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”
23. Zofia Turowska „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszka Osiecką”

 

W WALENTYNKI DOBRZE JEST MIEĆ JAKIŚ ROMANS – WYPOŻYCZ GO W BIBLIOTECE :-)

14 lutego obchodzimy Walentynki – bez względu na to, czy lubicie święto zakochanych, czy też podchodzicie do niego z rezerwą, zachęcamy Was do przeczytania wartościowych książek o miłości. Wśród tytułów, które wybraliśmy, każdy znajdzie coś dla siebie – dorośli i dzieci, wielbiciele klasyki i literatury współczesnej, miłośnicy rozśmieszaczy i wyciskaczy łez.

Biblioteka szkolna „Słowaka” zaprasza wszystkich zakochanych w książkach i nie tylko. Czekają na Was książki, które mogą umilić walentynkowy wieczór.

Zapraszamy Was do przekazywania do biblioteki szkolnej krótkich opisów historii miłosnych ukazanych w książkach. Lista proponowanych przez nas tytułów znajduje się w załączniku poniżej. Opisy przysyłajcie na adres biblioteki: biblioteka@slowacki.kielce.eu (prosimy o wpisanie w temacie wiadomości hasła: WALENTYNKI oraz o podanie imienia, nazwiska i klasy autora tekstu).

Na koniec  lutego spośród wszystkich uczestników zostanie wylosowana osoba, bądź osoby, które otrzymają nagrody książkowe.

Powyższe działania inicjowane są w ramach Szkolnego Koła BiblioFilmoTerapii. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspomóc nasze  przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje u p. Lidii Sabat lub p. Barbary Staniewskiej. Przypominamy, że aktywność w obrębie działań bibliotecznych będzie dodatkowo punktowana, bądź nagradzana na koniec roku szkolnego.

Zapraszamy
Nauczyciele bibliotekarze

Lista książek

WYNIKI KONKURSU „KSIĄŻKA – SUPERWITAMINA NIE TYLKO NA JESIENNĄ CHANDRĘ”

Dnia 07 grudnia 2018 roku rozstrzygnęliśmy konkurs „Książka – superwitamina nie tylko na jesienną chandrę” zorganizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
Konkurs skierowany był do uczniów klas pierwszych a jego głównym celem było zachęcanie uczniów do czytania oraz wyrażania opinii na temat przeczytanej książki. Zadaniem uczestników było przeczytanie jednej z książek zakupionych przez VI LO w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz wykonanie pracy konkursowej w wybranej przez siebie kategorii: recenzja książki lub infografika.
W Konkursie wzięli udział uczniowie: Aleksandra Danielska, Katarzyna Mazur, Alicja Wawrzeńczyk, Wiktoria Ziach z klasy 1D,  Zuzanna Pawlik, Wiktoria Szyszka z klasy 1H oraz Katarzyna Kowalik z klasy 2E.
Jury w składzie pani Lidia Sabat, pani Barbara Staniewska oraz pan Jarosław Machejko oceniało prace według kryterium oryginalności, kreatywności, poprawności językowej, estetyki oraz potencjału w promowaniu czytelnictwa i wytypowało następujących laureatów:

I miejsce:
Wiktoria Ziach z klasy 1D za recenzję książki „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes

II miejsce:
Zuzanna Pawlik z klasy 1H za recenzję książki „Ponad wszystko” Nicoli Yoon

III miejsce:
Wiktoria Szyszka z klasy 1H za recenzję książki „Hopeless” Colleen Hoover

Wyróżnienie:
Katarzyna Kowalik z klasy 2E za recenzję książki „Blackout” Marca Elsberga
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
Prace laureatów Konkursu zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece  oraz opublikowane na stronie Szkolnego Koła BiblioFilmoTerapii https://bibliofilmoterapia.wordpress.com.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy
Nauczyciele bibliotekarze

KONKURS „KRZEWICIELE KULTURY”

Teraz każdy może stać się „Krzewicielem Kultury”! I zarazem sporo na tym zyskać! „Krzewiciele Kultury” to konkurs związany z największą akcją promującą czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL.
Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu jest proste:

  1. 1.      Wydrukuj plakat pobrany ze strony CzytajPL.pl.

  2. 2.      Powieś plakat akcji w swojej miejscowości, w możliwie najlepiej widocznym miejscu, w którym będzie miało do niego dostęp jak najwięcej osób – na każdym plakacie umieszczono kod pozwalający na darmowe wypożyczanie 12 bestsellerowych ebooków.

  3. 3.      Sfotografuj wyeksponowany plakat i zgłoś zdjęcia do konkursu poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie:

https://app.smartsheet.com/b/form/86eb0075e6204878972421a4a4484663

Zdjęcie wywieszonego plakatu należy zgłosić za pomocą formularza do 30 listopada. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie mogą wypełnić dowolną ilość zgłoszeń.

Każdy uczestnik konkursu po przesłaniu zdjęcia otrzymuje kod rabatowy obniżający cenę ebooków nieobjętych innymi promocjami o 40 procent (pięciokrotnego wykorzystania).

 Na zwycięzców czekają:

  • 50 sztuk wyjątkowych czytelniczych koszulek z ilustracjami Pawła Króla,

  • 3 smartfony Huawei,

  • 3 bony na e-booki od Woblink.com (o wartości 500 zł, 250 zł i 100 zł),

  • czytnik PocketBook Touch Lux 4,

  • czytnik PocketBook Basic Lux 2.

 Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia na fanpage’u CzytajPL.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne w bibliotece, na plakatach na szkolnym korytarzu oraz na stronie http://czytajpl.pl/2018/11/09/zostan-krzewicielem-inkunabulow-konkurs/

Zapraszamy

Nauczyciele bibliotekarze

CYFROWA WYPOŻYCZALNIA PUBLIKACJI NAUKOWYCH „ACADEMICA” DOSTĘPNA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KIELCACH

Dnia 26 czerwca 2018 roku pani Renata Walęcka, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach podpisała deklarację przystąpienia biblioteki szkolnej VI LO do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica. W jej ramach – jako pierwsi ze szkół w województwie świętokrzyskim – podjęliśmy współpracę z Biblioteką Narodową pełniącą funkcję administratora wypożyczalni cyfrowej. Dzięki temu użytkownicy naszej biblioteki uzyskali dostęp do kilkuset tysięcy publikacji naukowych oraz ponad 2000 tytułów czasopism. Zasób publikacji dostępnych w systemie powiększa się każdego dnia. Ponadto realizowane są indywidualne zapotrzebowania na konkretne dzieła w wersji elektronicznej.

System academica.edu.pl oferuje:

  • pełnotekstowe przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych: artykułów, monografii, podręczników i skryptów,

  • inteligentny system ograniczania wyników wyszukiwania i ich wizualizacji,

  • nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access,

  • możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim w bibliotece należącej do systemu Academica,

  • możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend.

Oferta Akademiki skierowana jest przede wszystkim do studentów i pracowników naukowych, ale także do innych czytelników, zainteresowanych publikacjami z wszystkich dziedzin, w tym także do pedagogów i do uczniów, chcących pogłębić swoją wiedzę, przygotowujących się do egzaminów i szkolnych olimpiad. To również świetna pomoc przy tworzeniu własnych prac i bibliografii.

Czytelniku, odwiedź  bibliotekę szkolną i sprawdź, jak ogromne możliwości wyszukiwania i dostępu do wiedzy daje system academica.edu.pl.

ZAPRASZAMY!

Nauczyciele bibliotekarze

UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ w akcji Czytaj PL

Biblioteka szkolna VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w drugiej edycji projektu„Upoluj swoją książkę”realizowanego w ramach akcji Czytaj PL w dniach 2-30 listopada 2018 roku. Uczestnicząc w akcji możecie zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Wystarczy smartfon. Aby czytać  trzeba pobrać aplikację Woblink ze sklepu AppStore lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu Czytaj PL znajdującego się w bibliotece i na szkolnym korytarzu. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować kodu QR).

Weź udział w akcji, czytaj za darmo i polecaj książki innym

 Lista książek dostępnych w akcji:

  1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

  2. Magdalena Grzebałtowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

  3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

  4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

  5. Wojciech Chmielarz „Cienie”

  6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

  7. Remigiusz Mróz „Hashtag”

  8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

  9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

  10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

  11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”

  12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

 Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu KsiążkiKrakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookowąWoblink.com, które już od sześciu lat realizują wspólnie ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”. Więcej informacji o projekcie przeczytasz na stronie www.czytajpl.pl

 Zapraszamy

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ

W październiku 2018 roku przyłączyliśmy się do akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę książek dla dzieci i młodzieży. Książki te wyposażą półkę bookcrossingową podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach. Dzięki Wam udało nam się zebrać aż 163 książki. W dniu 5 listopada 2018 roku przekazaliśmy je Organizatorowi akcji. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za serce, życzliwość i wsparcie zbiórki.

 Nauczyciele bibliotekarze

 
  • 1
  • 2
  • 3
 
 
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 
 
 
VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach przy wsparciu Urzędu Miasta realizuje projekt – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.W ramach projektu, po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim VI LO, zakupiliśmy 666 książek. Są to atrakcyjne bestsellerowe pozycje oraz nowe wydania lektur.
PRZYJDŹ DO BIBLIOTEKI, ZNAJDŹ COŚ DLA SIEBIE I ZACZYTAJ SIĘ W „SŁOWAKU”! Zapraszamy!
 

KONKURS: "KSIĄŻKA - SUPERWITAMINA NIE TYLKO NA JESIENNĄ CHANDRĘ"

Jeśli jesteś uczniem klasy pierwszej VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, lubisz czytać i masz głowę pełną pomysłów – ten konkurs jest dla Ciebie. Zapraszamy!

Regulamin konkursu

BOOKCROSSING-POPULARYZUJEMY CZYTELNICTWO

W dniu 8 czerwca przyłączyliśmy  się do akcji „Uwalniamy książki na 20-lecie województwa świętokrzyskiego” . Akcja ta została zainicjowana przez Biuro Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Przed budynkiem naszego liceum zostały „uwolnione” książki, które w tym roku podarowali bibliotece nauczyciele i uczniowie szkoły. Dzięki temu mogliśmy zaproponować wszystkim chętnym szeroki wachlarz pozycji beletrystycznych, poradnikowych, albumowych, wydawnictw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z tej nieodpłatnej formy promocji czytelnictwa skorzystali zarówno nasi uczniowie jak i mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Uczniowie klas młodszych pobliskiej szkoły podstawowej zwiedzili przy okazji  naszą bibliotekę szkolną.
Zapraszamy na kolejne edycje.

Nauczyciele bibliotekarze

 

  • IMG_20180608_094607_1_resized_20180611_095319902
  • IMG_20180608_100849_resized_20180611_095317828
  • IMG_20180608_105436_resized_20180611_095313246
 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ ŁACINĄ

Uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Anną Łaciną. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dnia 4.05.2018. Młodzież miała okazję poznać twórczość pisarki, dowiedzieć się ciekawych informacji na temat warsztatu pracy pisarza. Pani Anna publikuje swoje książki pod dwoma nazwiskami: jako Anna Łacina pisze powieści obyczajowe przeznaczone dla młodzieży oraz osób lubiących konwencję literatury młodzieżowej, (obecnie zaliczane do tzw. literatury Young Adult) jako Anna Zgierun fantastykę, oraz książki dla dzieci młodszych zaliczane do literatury edukacyjnej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło młodzieży cennych wiadomości.

BIBLIOTECZNE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WODY.

W ramach promocji Światowego Dnia Wody nauczyciele bibliotekarze przyłączyli się do działań organizatorów: prof. Justyny Koziej, oraz prof. Beaty Ubowskiej ogłaszając i przeprowadzając dwa konkursy. Pierwszy z nich inspirował młodzież do utworzenia fraszki odnoszącej się do hasła: „Przyroda dla wody”, w drugim konkursie należało odgadnąć hasło w oparciu o podane utwory literackie.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom:

Małgorzacie Miłek kl. Ii  za fraszki:

„ Znane w przyrodzie niezbite dowody
że trudno o życie gdy brakuje wody”.

„W naturze większość nieistotnych sporów
szybko rozcieńczy ci tlenek wodoru
więc nim zaczniesz zbyt mądre wywody
wylej na głowę kubeł zimnej wody”.

Natalii Parkicie kl. Ii za rozwiązanie hasła w konkursie „Motyw wody w literaturze”.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Etyka Języka Internetu
-odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.

W dniu 31.10.2017 r z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy VI LO odbyło się spotkanie z dr hab. Marzeną Marczewską, profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem wykładu była: Etyka Języka Internetu- odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych. Wykład przerodził się w wartościową refleksję o życiu, manipulacji, stereotypach językowych i schematach myślowych. W spotkaniu uczestniczyły klasy z rozszerzonym programem nauczania matematyki i informatyki. Uczniowie z zaciekawieniem i zainteresowaniem wysłuchali cennych uwag Pani Profesor.

 

  • DSC06458
  • DSC06463
  • DSC06465
 

Wieczór literacki w Kieleckim Centrum Kultury -„Czytanie jest modne”.

W ramach cyklu Akademia Off Fashion w dniu 23.10.2017 r. młodzież z VI LO uczestniczyła w wieczorze wspólnego czytania. Motywem przewodnim spotkania była moda i strój w literaturze.Fragmenty dzieł odczytywały osoby z kieleckiego świata kultury.Wybrany przez siebie fragment literacki zaprezentowała równieżp. Renata Walęcka,  Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach. Grupa naszej młodzieży pod opieką nauczycieli: p. Lidii Sabat i p. Jarosława Machejko uczestniczyła w konkursie literackim zdobywając atrakcyjne nagrody. Spotkanie zorganizowano w  październiku, który jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, a jego tegoroczne hasło brzmi: „Książka nas łączy”.

 

  • 22790824_819158534925363_1187883163_o(1)
  • 22810232_819158144925402_453050624_o(1)
  • IMG_2390(1)

Narodowe Czytanie

W ramach obchodów Ogólnopolskiego  Święta Narodowego Czytania w dniu 05.09.2017 r. młodzież z klasy 2I i 1M zaprezentowała w formie słuchowiska wybrane sceny dramatu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie „Słowaka” mieli również możliwość opatrzenia własnych egzemplarzy dzieł pieczęcią okolicznościową a także zapoznania się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez prof. Małgorzatę Miazgę. Przygotowana została również tablica przybliżająca uczniom ciekawe  wiadomości z zakresu czytanej lektury. Dziękujemy i zapraszamy za rok.

opiekunowie: prof. Joanna Sordyl
prof. Lidia Sabat
n-le bibliotekarze

 

  • IMG_4450
  • IMG_4455
  • SAM_2240

Bookcrossing
Ogólnopolskie święto Wolnych Książek

13 czerwca 2017 r. w  czytelni szkolnej obchodziliśmy kolejną edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W tym roku również udało się nam zgromadzić ciekawe propozycje literackie dla młodzieży. Cieszymy się, że ta forma upowszechniania czytelnictwa ma niesłabnące zainteresowanie. Zapraszamy za rok.

Nauczyciele bibliotekarze.

FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „LIST DO PISARZA”.

 W dniu 28.04.2017 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uczestniczyliśmy w finale konkursu „List do pisarza”,  którego organizatorami było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział Kielce oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Spośród 85 nadesłanych prac na poziomie ponadgimnazjalnym nasze uczennice otrzymały: II miejsce- Agnieszka Kędzia kl. 1i, oraz wyróżnienie- Karolina Kołodziej kl. 1i. Pozostali uczestnicy konkursu z kl. 1i mieli możliwość udziału w spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Tyszką.
            Serdecznie gratulujemy laureatkom.

Opiekun: mgr Joanna Sordyl
Szkolny koordynator konkursu: mgr Lidia Sabat

 

  • IMG_3812
  • IMG_3816
  • IMG_3827

BIBLIOTEKA W DNIU OTWARTEJ SZKOŁY DLA GIMNAZJALISTÓW.

Tegoroczna tematyka działań biblioteki na dzień otwarty dla gimnazjalistów - 22.04.2017 obejmowała : prezentację biblioteki poprzez "Słowo-obraz-dźwięk", bookcrossing dla gimnazjalistów,wystawę prac z konkursu czytelniczego "Sleeveface". Młodzież gimnazjalna chętnie losowała przygotowane dla nich cytaty z książek,z zaciekawieniem słuchali muzyki odtwarzanej z płyt winylowych, jak również korzystali z oferty bookcrossingowej wybierając dla siebie książki.

Nauczyciele bibliotekarze

 

  • SAM_2205
  • SAM_2214
  • SAM_2216

AKCJA CZYTELNICZA DLA NAJMŁODSZYCH

                                                       02.03. 2017

W celu upowszechniania czytelnictwa wśród najmłodszych, grupa młodzieży z kl.1H przygotowała i przedstawiła wiersze Juliana Tuwima podopiecznym Samorządowego Przedszkola nr 9 w Kielcach. Następnie czytane były dzieciom ulubione przez nich książeczki.
Uczniowie VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach, opowiadali maluchom o bajkach, które sami pamiętają z dzieciństwa. Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza, p. Lidii Sabat oraz p. Agaty Bender, opiekunki grupy przedszkolnej. Miła atmosfera spowodowała, że nasza młodzież zadeklarowała chęć  udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.
                                                                                                                                    Dziękujemy

 

  • SAM_2173
  • SAM_2179

 

Biblioteczny konkurs „SLEEVEFACE” rozstrzygnięty!
18. 01. 2017

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dużą dawkę kreatywności!

Szczęśliwi zwycięzcy:

I miejsce: Izabela Sabat, kl. 3 B
II miejsce: Klaudia Pyczek, kl. 3 E
III miejsce: Joanna Komasara, kl. 2 E

Wyróżnienie: Michalina Kamiński, kl. 2 C

Wyróżnienie: prof. Agata Makowska

Nauczyciele bibliotekarze z VI LO gratulują wyróżnionym i dziękują również pozującym modelom/ modelkom. Plus podziękowania za owocną współpracę dla opiekunów SU

 

  • 1
  • 2
  • 3

Sleeveface
10.12.2016

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do promocji czytelnictwa poprzez akcję „Sleeveface”, czyli fotografowanie się z okładką książki, która zostaje uchwycona w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki.

A na dobry początek sleeveface w wykonaniu naszych nauczycieli!

 

  • 1
  • 2
  • 3

BIBLIOTERAPIA
08. 12 2016

Dr Agnieszka Miernik, wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, która na co dzień prowadzi zajęcia ze studentami m.in. na temat: biblioterapii spotkała się z młodzieżą VI LO  im. J. Słowackiego w Kielcach. Spotkanie w dniu 08 grudnia 2016 zorganizowane zostało z inicjatywy p. Lidii Sabat i nauczycieli bibliotekarzy.
Po przywitaniu naszej prelegentki przez panią dyr. Katarzynę Cedro, uczniowie klas Ii oraz 1d mieli możliwość dowiedzieć się m.in. o korzystnych procesach jakie zachodzą w naszym mózgu podczas czytania książek, oraz zapoznać się z techniką działania takiej metody psychoterapeutycznej jaką jest biblioterapia.
Tematyka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy już po wykładzie podchodzili do naszego gościa dzieląc się wrażeniami i zadając nurtujące ich pytania.

  • AMiernik
  • IMG_0030
  • IMG_0037
 

Zjazd Zarządu Oddziałów Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
19. 11. 2016 Warszawa

Nauczyciele bibliotekarze VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach działając aktywnie w strukturach TNBSP o/Kielce, uczestniczą również w ogólnopolskich spotkaniach  oddziałów. Ostatnie z nich miało miejsce 19. 11. 2016 w Warszawie, oprócz omówienia spraw bieżących mieliśmy możliwość podzielenia się naszymi działaniami bibliotecznymi w ramach tzw. „dobrych praktyk”.

WARSZTATY „NOWE WIDNOKRĘGI- ZROZUMIEĆ MEDIA”

W dniu 18 listopada 2016 r. młodzież z kl. 1H pod opieką nauczycieli bibliotekarzy uczestniczyła w warsztatach „Nowe widnokręgi - zrozumieć media”, organizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Pierwszy wykład dotyczył podstaw przekazu telewizyjnego. Wykładowcy pokazali jak działa Greenbox oraz sztuka montażu. W drugiej części warsztatów uczestnicy pogłębili wiedzę odnośnie ważnej roli światła i makijażu oraz siły przekazu w telewizji.  W trzeciej części pokazano sposoby opracowania ścieżki dźwiękowej.
Młodzież naszego liceum chętnie angażowała się w zajęcia praktyczne m.in. doskonaląc się w sztuce makijażu. Na koniec został zaprezentowany materiał prasowy, telewizyjny, radiowy i fotograficzny z przeprowadzonych warsztatów.

  • Warsztaty-dziennikarskie-w-Kielcach-1
  • Warsztaty-dziennikarskie-w-Kielcach-7
 

WIECZÓR LITERACKI W KIELECKIM CENTRUM KULTURY

W dniu 26. 10. 2016 Dyrekcja VI LO im. J. Słowackiego wraz z nauczycielami bibliotekarzami i grupą młodzieży z kl. 1 „i” uczestniczyła w wieczorze  literackim II edycji Akademii Off Fashion, pt. „Pożar Atlanty i inne historie”, zorganizowanym przez Kieleckie Centrum Kultury w Kielcach.” Podczas spotkania osoby ze świata kultury, polityki i mediów czytały fragmenty utworów, których tematem była moda. Uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć autora i tytuł książki, z której pochodził czytany fragment, a poprawne odpowiedzi były nagradzane. Nagrody trafiły również w nasze ręce. Cała akcja miała na celu „krzewienie czytelnictwa” wśród młodzieży ale także wśród dorosłych.

  • IMG_0331
  • IMG_0342
  • IMG_0346

SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETKĄ ELŻBIETĄ GACEK

7.10.2016 z inicjatywy p. Joanny Sordyl, we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami miało miejsce w naszej szkole spotkanie autorskie z poetką p. Elżbietą Gacek. Hasło przewodnie spotkania to:  „Nadzieja czekać każe…”, które było tytułem najnowszego, szóstego z kolei tomiku poetki. Młodzież zaprezentowała część artystyczną, podczas której recytowała wiersze naszego gościa oraz wykonywała piosenki inspirowane poezją. Ilustracją poezji p. E. Gacek były także zdjęcia członków koła fotograficznego Carpe Diem. Głównym celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Spotkanie zaplanowano w październiku w ramach miesiąca bibliotek szkolnych.

  • DSC_0142
  • DSC_0167
  • DSC_0169
 

Narodowe Czytanie

2 września miała miejsce w naszej szkole kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Na kolejnych lekcjach mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów Quo vadis Henryka Sienkiewicza odczytanych przez uczniów i nauczycieli, a w sali teatralnej obejrzeć  wystawkę różnych wydań powieści, gazetkę i prezentację multimedialną o genezie powieści i jej ekranizacjach. Pamiątką była okazjonalna pieczęć nadesłana do naszej szkoły z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. Warto czytać powieści historyczne Sienkiewicza nie tylko jako lektury obowiązkowe!

  • DSC_0811
  • DSC_0815
  • DSC_0817
  

BOOKCROSSING

Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania”
16 czerwca Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.
XIII edycja, 2016r. 

Wzorem minionych lat przyłączyliśmy się do promocji czytelnictwa poprzez popularną formę bookcrossingu. Udało nam się pozyskać 60 książek od darczyńców,  po ich rejestracji na wirtualnej półce internetowej VI LO  im. J. Słowackiego, wszystkie zostały udostępnione naszej młodzieży w dniu 16.06.2016.
Łącznie od 2011 roku uwolniliśmy 309 książek. 

  • SAM_2106
  • SAM_2118
  • SAM_2125
                                                            

Promujemy czytelnictwo

W dniu 10.06.2016 z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy i Samorządu Szkolnego młodzież naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Na hali sportowej, spotkali się uczniowie, każdy z książką w ręku, próbowaliśmy bić rekord jak największej ilości osób czytających w jednym miejscu.

  • 3
  • 4
  • DSC_0011

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2016

W dniu 04.06.2016 biblioteka szkolna VI LO zrzeszona w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddziału kieleckiego przyłączyła do ogólnopolskiej akcji,  promującej czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.
Wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach został ustalony i przeprowadzony program zawierający bogaty wachlarz atrakcji przygotowany dla odwiedzających w tym czasie bibliotekę, czytelników.
Wśród propozycji było m.in. przedstawienie dorobku bibliotek szkolnych, czytanie Sienkiewicza przez bibliotekarzy, konkurs na najlepsze przebranie za postać literacką, spotkanie autorskie z poetką Marią Włodno. W spotkaniu autorskim brała udział również nasza uczennica Klaudia Pyczek, która pod opieką nauczyciela bibliotekarza
p. L. Sabat przygotowała się do recytacji wybranych wierszy poetki i przedstawiła ich własną, ciekawą interpretację. Mamy nadzieję na kolejne edycje.

  • 11
  • 20
  • 35

Dzień otwarty dla gimnazjalistów w bibliotece szkolnej

Tegoroczny dzień otwarty (10.04.16) dla gimnazjalistów w bibliotece szkolnej obfitował w szeroką ofertę promującą działalność biblioteczną.
Gimnazjaliści mogli obejrzeć wystawę fotografii inspirowanych książką, korzystali ze specjalnie dla nich przygotowanego regału bookcrossingowego, chętnie losowali i czytali inspirujące cytaty z popularnych książek.
W czytelni szkolnej swoje osiągnięcia prezentowało również szkolne koło fotograficzne Carpe Diem. Nasza biblioteczna oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów.

  • 1
  • 2
  • 3
 

Konkurs biblioteczny „ Fotografia inspirowana książką”

W dniu 01.04.2016 w czytelni szkolnej miał miejsce finał konkursu, którego celem było wykonanie fotografii zainspirowanej książką lub jej dowolnym fragmentem. Zdjęcia miały jak najlepiej oddawać sens i nastrój tekstu. Współorganizatorami konkursu było szkolne koło fotograficzne „Carpe Diem” oraz grupa realizująca projekt edukacyjny „Biblioterapia oraz jej alternatywne zasoby medialne-filmoterapia” pod opieką nauczycieli bibliotekarzy . Spośród nadesłanych 32 zdjęć jury wyróżniło prace, przyznając:

I miejsce- Zuzannie Wierzbowskiej kl. 2B
II miejsce- MarcieZygadlewicz kl. 1P
III miejsce- Patrycji Parkicie kl. 1M


Wyróżnienia:
Klaudii Pyczek kl. 2E
Adrianie Czarneckiej kl. 2G

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ciekawych prac oraz zaprezentowania inspirujących cytatów książkowych, których odzwierciedleniem stała się fotografia.Mamy nadzieję, że otrzymane nagrody książkowe będą pogłębiały pasję czytelniczą.

                                                                      Nauczyciele bibliotekarze

  • AlicjawkrainieczarowLewisCarroll
  • DżumaAlbertCamus
  • IgrzyskaSmierciSuzanneCollins

Cała Polska Czyta Dzieciom

W dniu 12.02.2016 uczennice: Maria Turek i Natalia Hajduk z kl. 1B VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach przyłączyły się wraz z nauczycielem bibliotekarzem  p. Lidią Sabat do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Impreza organizowana jest cyklicznie pod hasłem „Drzwi do bajek” w SP nr 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach. Maria i Natalia poprzez ciekawą lekturę i charakteryzację na postacie z powieści „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, wzbudziły duże zainteresowanie dzieci z klas młodszych.
Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom bibliotekarzom SP nr 8 w Kielcach za serdeczne przyjęcie.

  • 20160212_124409(1)
  • SAM_2003
  • SAM_2010

Spotkanie fotograficzne

W dniu 11.12.2015 w czytelni szkolnej miało miejsce spotkanie pasjonatów fotografii ze szkolnego koła fotograficznego „Carpe Diem”. Swoje zainteresowania prezentował Piotr Kisiel, uczeń Liceum Ekonomicznego im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, który opowiadał o historii fotografii. Przedstawił również własną kolekcję aparatów fotograficznych, oraz na przykładzie swoich prac omawiał technikę wykonywania zdjęć nocą.
Dziękujemy mu za poświęcony dla naszych uczniów czas.

  • SAM_1955
  • SAM_1959

Spotkanie autorskie z Marią Ritą Foti

W dniu 12. 10. 2015 w VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach odbyło się spotkanie z Marią Ritą Foti, absolwentką szkoły, autorką książki „Dokąd teraz popłynę”, pierwszego tomu z cyklu Syreny i Bogowie. Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Miazga we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas pierwszych. Pytania dotyczyły między innymi procesu tworzenia książki. Młodym ludziom zaimponowało, że Marii udało się pogodzić naukę z pracą nad książką (Maria jest studentką Sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim). Jesteśmy wdzięczni naszej absolwentce za to, że podzieliła się z uczniami  VI LO cennymi uwagami o pracy nad tekstem. Zainspirowała młodych ludzi do pisania prozy i poezji. Liczymy na stały kontakt z tak dobrze zapowiadającą się młodą pisarką. 

  • DSC_0098
  • DSC_0103
  • DSC_0105

Konkurs „Wakacyjnie zaczytani”.

W miesiącu październiku odbył się finał konkursu „Wakacyjnie zaczytani”. Wyróżnione osoby otrzymały nagrody książkowe  autorki Reginy Brett oraz szkolne kubki z logo J. Słowackiego. W konkursie I miejsce zajęła: Zuzanna Wierzbowska kl. 2b, II miejsce: Izabela Sabat kl. 2 b, III miejsce przypadło w udziale prof. Agacie Makowskiej. Przyznano również dwa wyróżnienia dla  Klaudii Pyczek kl. 2e oraz Joanny Białogońskiej z kl. 1 g.
Gratulujemy.

  • Izabela Sabat 2b
  • Joanna Białogońska 1g
  • Klaudia Pyczek 2e

Bookcrossing w bibliotece szkolnej VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.

 Od początku naszej akcji bookcrossingowej (po raz pierwszy braliśmy udział w 2011 roku), do obecnego roku szkolnego 2014/15 udało nam się zebrać od darczyńców i „uwolnić” 248 książek. Każda z nich po zarejestrowaniu  na wirtualnej półce internetowej VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach została udostępniona naszym uczniom w dniu Ogólnopolskiego święta Wolnych Książek, który w tym roku przypadł na dzień 18 czerwca 2015r. Młodzież jak zwykle chętnie zabierała wybrane przez siebie pozycje z literatury młodzieżowej.

  • SAM_1467
  • SAM_1474
  • SAM_1476
 

Współpraca z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich /oddziału kieleckiego.

W ramach działań biblioteki szkolnej VI LO im. J. Słowackiego w strukturach Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich /oddziału kieleckiego promujemy naszą szkołę, podejmujemy wspólne inicjatywy, również na spotkaniu w ramach XV Ogólnopolskiego Forum TNBSP, które miało miejsce w Krakowie, pod hasłem "Potencjał edukacyjny i wychowawczy bibliotek szkolnych" w dniach 30-31 maja 2015.

  • SAM_1253
  • SAM_1441
  • SAM_1442
  

Grupa bibliofilmoterapii na szkolnej nocy filmowej

 Grupa młodzieży z klasy 1 „e” realizująca projekt  „ BiblioFilmoTerapia” pod opieką p. L. Sabat przyłączyła się do organizowanej w naszej szkole Nocy Filmowej.Młodzież przygotowała i zaprezentowała projekt w którym uczestniczą, oraz zaproponowała film z zakresu filmoterapii.

 

Wielki piknik edukacyjny w bibliotece.

W dniu 11.04.2015 r młodzież gimnazjalna miała możliwość  poznania  oferty biblioteki szkolnej VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Sięgali po książki przygotowane w ramach  bookcrossingu  dla gimnazjalistów, oglądali filmik „Książki naszych marzeń” utworzony przez naszą młodzież, a także działania udokumentowane w bibliotecznej księdze pamiątkowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się cytaty zaczerpnięte z ich ulubionych książek, wraz ze słodkim załącznikiem w postaci cukierków (coś dla duszy i coś dla ciała).

         Profesorowie VI LO również chętnie „ częstowali” się cytatami. 

 

  • DSC_0075
  • SAM_1206
  • SAM_1214
 

Konkurs „Książki Naszych Marzeń”

Konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej spotkał się również z odpowiedzią ze strony uczniów VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Na potrzeby konkursu młodzież pod okiem nauczycieli przygotowała krótki filmik popularyzujący i zachęcający do czytania. Polecamy !!! Co prawda nagroda główna nie przypadła nam w udziale, ale otrzymaliśmy dyplom od p. Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Minister Edukacji Narodowej.

https://www.youtube.com/watch?v=Vlob6-QaWq8

 

„25 lat wolności w Polsce” – finał konkursu

Uroczysty finał międzyszkolnego bibliotecznego konkursu na komiks historyczny dotyczący obchodów 25-lecia wolności w Polsce miał miejsce dnia 11. 12. 2014 w Sali Portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach. Konkurs zorganizowany został przy współpracy Muzeum z Towarzystwem  Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddziału kieleckiego, pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Wśród laureatów wyróżnionych przez kapitułę konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Mateusz Gawlik, Wiktoria Terek oraz Joanna Mróz, którzy swoje prace przygotowywali pod okiem nauczycieli historii: p. Krystyny Suwały, p. Tomasza Ossowskiego i p. Dariusza Stępnia.

Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prac w galerii:

http://edukacja.mnki.pl/pl/oferta/konkursy/konkurs_25_lat_wolnosci_w_polsce_-_galeria_prac/

 

Biblioteczny projekt edukacyjny

W ramach realizacji projektu na temat biblio- i filmoterapii grupa uczniów z kl. 1e wraz z opiekunem i autorem projektu p. Lidią Sabat miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, podczas którego określone zostały główne cele projektu oraz jego założenia. W trakcie spotkania młodzież obejrzała i omówiła film „Exit” z pakietu Filmoteki Szkolnej w ramach październikowego tematu naszego projektu „Świat wirtualny”. Kolejne spotkanie odbyło się na terenie szkoły w formie warsztatów filmoterapeutycznych,  które poprowadził p. Roman Sowa z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Skarżysku-Kamiennej. Uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat filmu „Billy Elliot”, który przybliżył widzom listopadową tematykę „Poszukiwania własnej tożsamości”.

 

Dziękujemy naszym gościom za życzliwość i wsparcie naszych działań: p. Elżbiecie Pietrow-Ślusarczyk, p. Annie Knajder-Sowa oraz p. Danucie Ślusarczyk z PBW w Kielcach.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/pages/Pedagogiczna-Biblioteka-Wojew%C3%B3dzka-w-Kielcach/638386442902151
Zapraszamy również do śledzenia naszych działań  poprzez bloga: https://bibliofilmoterapia.wordpress.com

  • DSC_0029
  • DSC_0033
  • DSC_0038
 


Zbiory Regionalne w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach 

 W dniu 31 października 2014 gościł w naszej szkole
pan Paweł Surowiec, długoletni pracownik Działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych. Mimo, że zbiory tego działu udostępniane są tylko na miejscu w czytelni WBP w Kielcach, młodzież VI LO im. J. Słowackiego miała możliwość zapoznania się z nimi w naszej szkole.
W spotkaniu uczestniczyły klasy humanistyczne wraz z opiekunami. Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację o cennych starodrukach, oraz kolekcje zbiorów regionalnych, w tym również dokumentów życia społecznego.
Prelekcja ta była ostatnim akcentem obchodów święta:
 „Październik  Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych”.

                                                                      Nauczyciele bibliotekarze VI LO

 

  • DSC_0005
  • DSC_0006
  • DSC_0016
 


WARSZTATY PLASTYCZNE „ 25 LAT WOLNOŚCI W POLSCE”

         W dniu 30.10.2014 w Muzeum Dialogu Kultur odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach konkursu na komiks historyczny. Zajęcia prowadził Rafał Urbański, pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach. W ciekawy sposób zostały przedstawione najważniejsze zagadnienia związane  z pracą nad komiksem. 

        Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli  w warsztatach, co mamy nadzieję, przełoży się na prace przez nich wykonane.
        Przypominamy o możliwości składania prac do biblioteki szkolnej w terminie do 13.11.2014.

                                                 Nauczyciele bibliotekarze

  • warsztaty 1
  • warsztaty 2
 


 

 

Biblioteka szkolna zaprasza i przyjmuje zapisy na konkurs plastyczny  o tematyce historycznej

„25 LAT WOLNOŚCI W POLSCE”

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia

Dla uczestników konkursu w październiku istnieje możliwość skorzystania z jednodniowych
warsztatów z zakresu tworzenia komiksów, które odbędą się w Muzeum Narodowym
w Kielcach.

 

XI EDYCJA
OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK
bookcrossing
17 czerwca 2014


W roku szkolnym 2013/14 już po raz czwarty przyłączyliśmy się  do obchodów Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Młodzież i nauczyciele naszego liceum chętnie przekazywali  na ten cel pozycje z własnych zbiorów. W okresie od września 2013 do czerwca 2014 udało nam się zgromadzić 126 książek. W dniu Święta Bookcrossingu, który w tym roku przypada na 17. 06. 2014 spośród udostępnionych w czytelni szkolnej książek młodzież wybrała interesującą ich literaturę.
Mamy nadzieję że nasze święto będzie okazją  do dalszej wymiany przeczytanych, ciekawych książek.

Nauczyciele bibliotekarze VI LO

 

 

 


SPOTKANIE JUBILEUSZOWE Z OKAZJI 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ
STANISŁAWA NYCZAJA

 



24 kwietnia 2014 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Stanisław Nyczaj- poeta, krytyk literacki, satyryk-świętował jubileusz 50-lecia pracy twórczej.

Uczennice z Koła Bibliotecznego wraz z opiekunem p. Lidią Sabat uczestniczyły w spotkaniu z jubilatem i zaproszonymi gośćmi.

Dorobek artystyczny poety to ponad 20 książek: aforystycznych, satyrycznych, eseistycznych jak i poetyckich. W głównej mierze właśnie poezji Stanisław Nyczaj poświęca najwięcej czasu. Nieoceniona jest także jego działalność w środowisku lokalnym: jest założycielem kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich i twórcą „ Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”.

Jubilatowi został wręczony Medal Zasłużony Kulturze- Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słowo o jubilacie wygłosił p. Marek Wawrzkiewicz, prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.

W imieniu władz samorządowych, gratulacje i podziękowania za wkład w rozwój kultury regionu, jubilatowi -złożył wicemarszałek województwa p. Grzegorz Świercz oraz p. Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączają się do życzeń i gratulacji.

 


 

WOLONTARIAT VI LO reprezentowany przez opiekunów:


p. Anetę Grządziel i p. Lidię Sabat przygotował dla uczniów gimnazjów prezentację z realizacji projektu „ Rozwój osobisty ucznia”, podczas której zostały przedstawione główne zadania i cele.
Przybliżono zakresy działań w poszczególnych placówkach z którymi współpracujemy ( Świetlice Środowiskowe : Brachu, 4 Kąty, Dobra Chata; Szpital Dziecięcy; Schronisko dla kobiet).
Zaprezentowana forma aktywizacji naszych uczniów spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony gimnazjalistów.

 


 

Biblioteka podczas Wielkiego Happeningu Edukacyjnego.


W dniu 05.04.2014 odbył się w naszej szkole Wielki Happennig Edukacyjny, wzięli w nim udział nauczyciele bibliotekarze VI LO wraz
z uczennicami z Koła Bibliotecznego.
Prezentowaliśmy różnorodne działania biblioteki w formie: multimedialnej a także ekspozycji Bibliotecznej Księgi Pamiątkowej.
Uczniowie szkół gimnazjalnych mieli możliwość obejrzenia krótkiej prezentacji o prawach autorskich oraz udziału w konkursie o tej samej tematyce. Uczestnicy otrzymali nagrody, przede wszystkim w formie gadżetów związanych z naszym liceum.
Gimnazjaliści chętnie korzystali także z ponad 50 książek w ramach akcji bookcrossingowej,  bardzo podobała im się ta forma popularyzacji czytelnictwa.
Duże  zainteresowanie budziła wystawa książek „zakazanych”
w różnych okresach dziejów naszego kraju.

 


 

LUDZIE I ICH PASJE-SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMOWYM I SCENARZYSTĄ Mariuszem Malcem



W dniu 28. 01. 2014 r grupa młodzieży z Koła Bibliotecznego działającego w naszej szkole uczestniczyła w Debatach młodych z cyklu „Ludzie i ich pasje”. Spotkanie odbyło się
w Sali Kameralnej Domu Kultury „ Zameczek”. Gościem debat był pochodzący z Kielc reżyser
i scenarzysta- Mariusz Malec.
Filmy dokumentalne, telewizyjne, widowiska teatralne czy też teledyski, które reżyserował były wielokrotnie nagradzane. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała film dokumentalny pt. „ Człowiek, którego nie ma” w jego reżyserii a następnie p. Mariusz Malec odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników spotkania o: swoim życiu, pasjach, wyborach życiowych i planach na przyszłość.
Spotkanie uwieńczyło wspólne zdjęcie z zaproszonym gościem.

Więcej zdjęć i informacji TUTAJ.

 

 


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY NA ILUSTRACJĘDO UTWORÓW JULIANA TUWIMA


W dniu 23.01.2014 w Muzeum Narodowym w Kielcach odbył się finał międzyszkolnego konkursu na ilustrację do utworów Juliana Tuwima pt. „Tuwim 2013”.
Organizatorami konkursu było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddziału kieleckiego oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.Konkurs objęty został patronatem świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.
Spośród 186 prac, jury przyznało nagrody i wyróżnienia dla 45 uczniów.
Wśród sześciu wyróżnień dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

III miejsce otrzymała Sara Jeziernicka kl. 3 K,
Nagrodę specjalną wręczono SebastianowiPytka kl 3 B.

W finale konkursu usłyszeliśmy piękne wykonanie piosenek w oparciu o teksty J. Tuwima
oraz liczne recytacje jego wierszy.

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych prac w Galerii.

 

 


 

 

"TUWIM 2013"

Kielce, 23 października 2013 r.

Szanowni Państwo,

Ilustracja książkowa dla dzieci szczyci się bogatą, obecnie prawie dwusetną tradycją. Od początku lat pięćdziesiątych ilustracja książkowa równolegle z plakatem osiągnęły niezwykle wysoki poziom i wyjątkową wartość artystyczną, co przełożyło się na ukształtowanie zjawiska nazywanego zwyczajowo Polską Szkołą Ilustracji. Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń czy Olga Siemaszko to tylko nieliczni reprezentanci ilustracji książek dla dzieci. Nie bez znaczenia jest również autor, do utworów którego będziemy tworzyć ilustracje, rok 2013 został bowiem uznany przez Sejm Rzeczypospolitej rokiem Juliana Tuwima. Muzeum Narodowe w Kielcach,
w skład którego wchodzą dwa oddziały literackie (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku) wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Oddział Kielce chcąc włączyć się w obchody rocznicowe, zapraszają do udziału w konkursie „TUWIM 2013”. O jakości
i wysokim poziomie wzorców z jakich wspólnie korzystamy już od najmłodszych lat, poprzez wertowanie ulubionych książek, niech posłuży poniższa relacja Jana Szancera, niekoronowanego króla polskich ilustratorów: Słyszałem, że Pablo Neruda (Nagroda Nobla w dziedzinie literatury) w czasie swojego pobytu w Polsce powiedział, że jedną z najlepszych rzeczy, jakie u nas zobaczył, jest książka dla dzieci. Podobno nawet zabrał ze sobą całą walizkę książek dziecięcych. Podobne zdanie wyraził Fougeron (Andre Fougeron, malarz), mówiąc, że dzieci w Polsce muszą być szczęśliwe, mając takie książki.

Jesteśmy przekonani, że wzorując się na pracach najlepszych twórców Polskiej Szkoły Ilustracji, poprzez udział w warsztatach i konkursie, możecie Państwo rozwinąć swój styl malarski, nadając słowu kształt
i kolor.

Regulamin

 

Karta zgłoszenia

 

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie,

Organizatorzy:

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Rada Oddziału w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach

 


 

biblio2

X EDYCJA

OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK

20 CZERWCA 2013

Czytelnia VI LO im. J. Słowackiego posiada jedną z około 20 tysięcy półek bookcrossingowych, jakie występują w Polsce. Według statystyk w naszym kraju krąży już ponad 174 tysiące książek przekazanych przez miłośników czytania. Takie akcje upowszechniają czytelnictwo i pozwalają, aby książka dotarła do każdego zainteresowanego.  
W tym roku biblioteka szkolna w dniu 20 czerwca 2013 roku brała udział w X edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Tytuły przekazanych na ten cel książek można śledzić na stronie internetowej www. bookcrossing.pl na naszej wirtualnej półce.
Szczególne podziękowania składamy Panu Pawłowi Rejdakowi autorowi m.in. takich pozycji książkowych jak „ Pasja” oraz „ Opowieści z Borgaanu”, które to przekazał na naszą akcję. Dziękujemy również Pani Monice Tracz z Centrum Książki Wiedza za przekazanie książek beletrystycznych w języku angielskim na naszą bookcrossingową półkę .
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach, a przede wszystkim do czytania zgromadzonej przez nas literatury.

Nauczyciele bibliotekarze

 

biblio3

 


 

BIBLIOTECZNA WYSTAWA POKONKURSOWA WYRÓŻNIONYCH PRAC LAUREATÓW.

Realizowany w ostatnim czasie konkurs na plakat „ Zareklamuj swoją bibliotekę szkolną” oraz „ Zareklamuj czytelnię Muzeum Narodowego
w Kielcach” cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego też zorganizowano wystawę pokonkursową prac wszystkich laureatów z województwa świętokrzyskiego.
W naszej szkole mieliśmy możliwość obejrzeć  ją w dniach od 18.03. 2013
do 02. 04. 2013 w saloniku Salomei Becu.

biblio1

 

 


DNI OTWARTE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

Podczas Dni Otwartych Słowackiego biblioteka szkolna przygotowała dla gimnazjalistów:

  • ekspozycję najstarszych książek znajdujących się w zbiorach, m.in. „ Książę niezłomny” Juliusza Słowackiego pochodzącą z roku 1880, jak również „ Agezylausz” szkolnego patrona z roku  1884,
  • prezentacje multimedialne: film „ Moja biblioteka w kadrze” przygotowany przez uczniów VI LO  i wyróżniony w międzyszkolnym konkursie,
  • filmy o działalności biblioteki, jej zbiorach, konkursach, wspólnych przedsięwzięciach podejmowanych przy współpracy z innymi ośrodkami kultury.

Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia Bibliotecznej Księgi Pamiątkowej, jak również poznania i skorzystania z takiej formy czytelnictwa jaką są książki „uwolnione” na regale bookcrossingowym w czytelni szkolnej.
Młodzież przeglądała zbiory biblioteki zwiedzając czytelnię i wypożyczalnię,  jak również z zainteresowaniem słuchała o działaniach podejmowanych w ramach koła bibliotecznego.

 

IMAG1062

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Spotkanie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich , oddziału kieleckiego
w VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół  Polskich to pierwsza, samodzielna organizacja społeczna, skupiająca nauczycieli bibliotekarzy. Powstało w dniu 24 marca 1992 roku na konferencji w Sulejówku. Obecnie Towarzystwo posiada 21 oddziałów, które podejmują działania z zakresu: komputeryzacji bibliotek, doskonalenia zawodowego, wspierania twórczości literackiej dzieci i młodzieży.

Oddziały towarzystwa organizują wyjazdy edukacyjne: krajowe i zagraniczne, reprezentują środowisko wobec lokalnych władz samorządowych i oświatowych, a także inicjują przedsięwzięcia integracyjne i edukacyjne.

Spotkania oddziału kieleckiego odbywają się cyklicznie, wielokrotnie w VI LO im. J. Słowackiego ,ostatnio w dniu 3.01. 2013 również w naszej szkole.  Podsumowane zostały ubiegłoroczne działania, oraz określony został plan tegorocznych przedsięwzięć.

IMAG08811

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XIII Ogólnopolskie Forum Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy

Z okazji XX-lecia działalności TNBSP odbyło się XIII Ogólnopolskie Forum pod hasłem „Po owocach nas poznacie” miało ono miejsce
w Bydgoszczy w dniach 20-21 października 2012r. Wraz z delegacją oddziału kieleckiego uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu.

Pierwszy dzień Forum poświęcony był prezentacji dokonań  21 oddziałów, w tym również prezentacji działań uczniów
i n-li bibliotekarzy VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Przedsięwzięcie to podjęliśmy wspólnie z kieleckim TNBSP.

W drugim dniu forum prezentowany był wachlarz ofert doświadczonych praktyków oraz teoretyków bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Wysłuchaliśmy wystąpień m. in. o otwartych zasobach edukacyjnych, e-bookach czy aktywizujących metodach nauczania, gdyż jak powołując się na słowa p. Jadwigi Andrzejewskiej „ bez porządnej biblioteki, w porządnej szkole, porządnie uczyć się nie da”.

611

 


 

KONKURS BIBLIOTECZNY

W dniu 10.01.2013 miał miejsce finał wojewódzkiego konkursu „Zareklamuj swoją bibliotekę szkolną” oraz „ Zareklamuj czytelnię Muzeum Narodowego w Kielcach”. Konkurs zorganizowany był przez Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddziału kieleckiego. Przedsięwzięciu patronowali Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Na konkurs wpłynęło 158 prac. Prace laureatów do obejrzenia w galerii. Więcej zdjęć tutaj.
Uczennice naszego liceum: Sara Jeziernicka z kl. 2 k oraz Maria Rita Foti 2 m przygotowane do konkursu przez p. Lidię Sabat otrzymały wyróżnienie,  a wraz z nim atrakcyjne nagrody.

Gratulujemy!!

 

 


 

WARSZTATY Z ZAKRESU PROJEKTOWANIA PLAKATU

Nauczyciele bibliotekarze VI LO, działający w ramach struktur Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach, współuczestniczyli w zorganizowaniu warsztatów z zakresu projektowania plakatu. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów biorących udział w międzyszkolnym konkursie „ Zareklamuj swoją bibliotekę szkolną” lub „ Zareklamuj czytelnię Muzeum Narodowego w Kielcach”.
Uczestniczyła w nich również młodzież VI LO im. J. Słowackiego wraz opiekunem. Warsztaty miały miejsce w dniu 19.10.12 w Muzeum Dialogu Kultur, prowadzone były przez pana Artura Ptaka, magistra sztuki, zajmującego się grafiką artystyczną taką jak plakat, ilustracja użytkowa, jak również fotografią artystyczną i sesyjną.

 

 

OD STARODRUKÓW DO ZBIORÓW CYFROWYCH.

 

W dniu 11.10. 2012 w odpowiedzi na zaproszenie nauczycieli bibliotekarzy VI LO im. J. Słowackiego gościła u nas pani Bożena Piasecka, kierownik działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Przedstawiona i omówiona została prezentacja „ O cennych a nieznanych zbiorach WBP im. W. Gombrowicza”. Młodzież mogła poznać cenne

starodruki, kolekcje zbiorów regionalnych, a także zapoznać się z nowymi możliwościami,  jakie stwarza nam cyfryzacja.

Spotkanie nieprzypadkowo miało miejsce w październiku, gdyż obchodzony jest on jako „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, stąd zaakcentowanie współpracy z instytucjami kultury, w tym  - Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

Link do zdjęć


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ EWĄ LIPSKĄ

 

 

 

W dniu 25.06.2012 młodzież VI LO wraz z opiekunami, brała udział w spotkaniu autorskim z p. Ewą Lipską. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Młodzież miała okazję poznać bliżej naszą poetkę i felietonistkę, a także posłuchać wierszy, odczytanych przez samą autorkę.

Uczniowie mieli również możliwość pogratulować poetce zdobytego w dniu 21 czerwca 2012 tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


 

OBCHODY ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK

 

W dniu 20.06.2012 w naszej szkole po raz drugi miały miejsce obchody Święta Wolnych Książek. Tegoroczny finał poprzedzony został rejestracją półki bookcrossingowej VI LO im. J. Słowackiego na oficjalnej stronie internetowej: „www. bookcrossing. pl” założonej przez ogólnopolskiego koordynatora

p. Jolantę Niwińską. Na stronie tej można obserwować drogę książki, którą pokonuje krążąc między czytelnikami.

Książki, które zostały pozyskane w akcji bookcrossingowej zostały „uwolnione” czyli wpisane na stronie internetowej naszego liceum, a następnie powędrowały na półkę w czytelni szkolnej, skąd uczniowie mogą zabierać je do domu. Spośród otrzymanych książek kilka zostało wymienionych na zasadzie współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach.

Nauczycielom i uczniom VI LO im. J. Słowackiego dziękujemy

za współpracę i za zaangażowanie.

 

 

Organizatorzy: N-le bibliotekarze

 

 

 

 


 

Spotkanie autorskie z panią Marią Czubaszek

Biblioteka szkolna VI LO im. J. Słowackiego zainicjowała spotkanie autorskie z panią Marią Czubaszek. Uroczystość miała miejsce w dniu 17 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach. Uczniowie mieli możliwość posłuchać tej dynamicznej i pełnej pozytywnej energii osoby, jak również zakupić jej najnowszą książkę wraz ze złożoną przez nią dedykacją, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

 

 


 

Biblioteka szkolna wraz z wolontariatem VI LO włączyły się do organizowanej przez Radio FRI akcji bookcrossingowej „ Uwolnij książkę dla malucha”.

Młodzież chętnie podzieliła się swoimi zbiorami, przekazując je na rzecz małych pacjentów Szpitalika Dziecięcego przy ul. Langiewicza w Kielcach.

Na pozyskanych książkach umieszczone zostały naklejki z wizytówką naszej szkoły i biblioteki. Następnie młodzież z wolontariatu zaniosła książki do siedziby radia FRI.

Dnia 26. 03. 2012 w szpitaliku dziecięcym, miał miejsce finał akcji pod hasłem: „Podziel się radością czytania” oraz uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej. Oczywiście delegacja naszego liceum brała udział w tej uroczystości.

Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w podjęte przez nas działania serdecznie dziękujemy.

 

Galeria zdjęć

 


 

Mikołajkowy Maraton Czytania

W odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w „ Mikołajkowym Maratonie Czytania” młodzież naszej szkoły we współpracy z mgr Joanną Sordyl, oraz mgr Lidią Sabat przygotowała fragmenty swoich ulubionych książek . Spotkanie odbyło się w dniu 7 grudnia 2011 roku w ZSZ nr 1 w Kielcach.

Uczennice VI LO: Katarzyna Zarzycka, Anna Winiarska, Monika Ścibosz, Izabela Mochocka zaprezentowały literaturę Paulo Coelho „ Podręcznik wojownika światła” oraz „ Jedenaście minut”, a także znaną i lubianą pozycję Fannie Flagg pt. „ Smażone zielone pomidory”. Fragmenty ciekawych książek prezentowali również nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni goście.

Miłym akcentem rozpoczynającym uroczystość była muzyka gitarowa w wykonaniu Tomasza Kosmali, ucznia ZSZ nr 1.

Galeria tutaj

 

 


 

Wolontariat VI LO

Od kilku lat młodzież naszej szkoły systematycznie uczestniczy w szkolnym wolontariacie. Corocznie wzrasta liczba osób chętnych do pomocy potrzebującym.

W bieżącym roku w listopadzie, opiekunowie wolontariatu pani pedagog Aneta Grządziel oraz pani Lidia Sabat, n-l bibliotekarz, zorganizowały warsztaty dla początkującej, bardzo licznej grupy młodzieży. Zajęcia poprowadził i w ciekawy sposób przekazał potrzebne informacje, pan Damian Zygadło działający z ramienia Caritas Diecezji Kieleckiej.

Zdobytą wiedzę młodzież będzie mogła wykorzystać pomagając w szpitaliku dziecięcym, świetlicach środowiskowych, a także uczestnicząc w kolejnych „ Akcjach Zbiórki Żywności” dla osób potrzebujących.

Galeria tutaj

 

 


Finał Międzyszkolnego Konkursu na film "Biblioteka szkolna w kadrze"

Nauczyciele bibliotekarze VI LO działający w strukturach Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddziału kieleckiego współuczestniczyli w organizacji międzyszkolnego konkursu dla uczniów, na zrealizowanie krótkiego filmu pod hasłem
" Biblioteka szkolna w kadrze".
Przedsięwzięcie realizowane było we współpracy z Pedagogiczna Biblioteką Wojewódzką.
Celem podjętych działań było zaakcentowanie miesiąca października jako Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Konkurs objęty był patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Finał konkursu miał miejsce w dn. 27 października 2011 w PBW w Kielcach.
Uroczystość finałową poprowadziły uczennice: Agnieszka Suchenia, oraz Anna Cedro.
Wyłonieni zostali laureaci w trzech poziomach szkół: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Wśród laureatów szkół ponadgimnazjalnych uczniowie naszego liceum zdobyli miejsce II.
Twórcami filmu:" Człowiek bliżej książki-książka bliżej człowieka" były:
Sara Jeziernicka, Paulina Konieczna pod opieką mgr Joanny Sordyl.

Drugi zespół uczniów VI LO: Maksymilian Tokarski, Aleksander Stempniak,
pod opieką mgr Jarosława Machejko zdobył wyróżnienie.

Gratulujemy

N-le bibliotekarze VI LO

Link do galerii

 


Eliminacje do międzyszkolnego konkursu na film "Biblioteka szkolna w kadrze"

W dniu 25.10.2011 wyłonieni zostali laureaci I etapu międzyszkolnego konkursu na film
"Biblioteka szkolna w kadrze".
Wyróżniono dwa filmy, które na etapie wewnątrzszkolnym zyskały następujące miejsca:

I MIEJSCE-twórcy:
Maksymilian Tokarski kl. II D
Aleksander Stempniak kl. II D
Opiekun: mgr Jarosław Machejko

II MIEJSCE-twórcy:
Paula Konieczna kl. I K
Sara Jeziernicka kl. I K
opiekun: mgr Joanna Sordyl

Czekamy na finał, który odbędzie się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
N-le bibliotekarze

Link do galerii

 


Warsztaty filmowe

W dniu 4 października 2011 uczniowie naszego liceum mieli możliwość skorzystania z warsztatów zorganizowanych dla uczestników Międzyszkolnego Konkursu " Biblioteka szkolna w kadrze".
Zajęcia odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej,prowadzone przez pana Mirosława Ślusarczyka, pracownika telewizji Polsat.

Link do galerii

 


Dnia 03.10.2011 grupa uczniów VI LO, wraz z panią dyrektor Renatą Walęcką i opiekunem nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyła w uroczystym otwarciu półki bookcrossingowej. Spotknie odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Akcja została zainicjowana przez radio FRI, o całym projekcie opowiadała nam pani Jolanta Niwińska,- krajowy Koordynator Wolnych Książek, zachęcając szkoły do uczestnictwa w tej innej swobodnej formie korzystania z literatury.

Młodzież naszej szkoły „uwolniła” trzy książki pozyskane w ubiegłorocznej szkolnej akcji bookcrosingowej, spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia siedziby Fajnego Radia Internetowego.

Link do galerii

 


W dniu 9.06.2011 w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek ,w bibliotece szkolnej VI LO udostępniono regał bookcrossingowy, na którym umieszczono 90 zebranych pozycji książkowych od nauczycieli i uczniów naszej szkoły, którzy swoim księgozbiorem chcieli podzielić się z innymi.

Tegoroczna szkolna edycja pod hasłem: „ Zabierz, poczytaj, pozostaw dla innych” skutecznie zachęciła młodzież do innej-nowej formy swobodnego wypożyczania literatury.

Informacje z przebiegu tego święta można zobaczyć w archiwum TVP KIELCE z dn. 9.06.2011

Zachęcamy do korzystania z „uwolnionych” książek i zapraszamy na kolejne edycje.

N-le bibliotekarze VI LO

 


Finał Międzyszkolnego Konkursu na fraszkę o bibliotece

W siedzibie VI LO w dniu 18.11.2010 odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu na fraszkę o bibliotece, zorganizowanego we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Laureaci w poszczególnych kategoriach szkół: szkoły podstawowe, gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne, otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie zostali wyróżnieni kompletami folderów i płyt promujących województwo świętokrzyskie, przekazanymi przez Regionalną Organizację Turystyczną w Kielcach.

Uroczystość otworzyła pani dyrektor Renata Walęcka, a wśród zaproszonych gości, którzy pojawili się na finale konkursu była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej , pani Urszula Salwa.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej nr 1, oraz kielecka wokalistka – Małgorzata Główka, uczennica LO im. C.K. Norwida.

Wszystkim nauczycielom zaangażowanym w konkurs zarówno poprzez przygotowanie uczniów jak i ocenę fraszek serdecznie dziękujemy: pani Joannie Sordyl,

pani Małgorzacie Miazdze, panu Jarosławowi Machejko.

Nauczyciele bibliotekarze VI LO: p. Lidia Sabat, p. Jolanta Szczepańska.

Zdjęcia dostępne w galerii.

Zwycięskie Fraszki:

Dziś”

 

Powiedz młodym: Biblioteka

Odpowiedzą: Co? Komputer czeka!

I zamiast przekładać kolejne stronice,

Zawężają zainteresowań już wąskie granice.

 

Maksymilian Foltyn kl. II b



Biblioteka”

 

Nie frasuj sobie, przyjacielu, głowy

Że, referat jeszcze nie gotowy,

Wszak pełna książek szkolna biblioteka

Już od rana na nas wszystkich czeka.

Tam się nowych, ważnych rzeczy dowiesz.

Na trudne pytania sam odpowiesz.

 

Anna Gajek kl. II g



O pływaniu”

 

W bibliotece możesz utonąć jak w rzece

Choć nie w wodzie przecież, ale w książek świecie

Więc niepotrzebny jest tu „Słoneczny patrol”

Wystarczy porozmawiać z bibliotekarką

I już wiesz jak szczęśliwie dobić do brzegu

Albo jak z Kmicicem przetrwać potop Szwedów.

 

Damian Arabasz kl. II e

 


Fraszka o bibliotece szkolnej - etap I

W dniu 27.10. 2010 został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs na „Fraszkę o bibliotece szkolnej”- etap I.

Komisyjnie wybrano 3 fraszki przechodzące do II etapu konkursu.

Wszystkie prace zostały nagrodzone:

 

  1. Arabasz Damian kl. II e- Miejsce I

  2. Gajek Anna kl. II g- Miejsce II

  3. Foltyn Maksymilian kl. II b- Miejsce III

  4. Socha Adam kl. II d- wyróżnienie

  5. Stefańczyk Michał kl. II b – wyróżnienie

  6. Łomińska Marta kl. I f- wyróżnienie

  7. Skarbek Ilona kl. I f- wyróżnienie

  8. Łakomiec Karol kl. III b- wyróżnienie

  9. Pierzak Olga kl. I i- wyróżnienie

 

Organizatorzy:: n-l polonista VI LO: p. J. Sordyl, n-le bibliotekarze VI LO p. L. Sabat,

p. J. Szczepańska, we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

 


Wspomnienie Lata - rozstrzygnięcie konkursu

W dniu 19. 10. 2010 w czytelni szkolnej miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficzno- Przyrodniczego, zorganizowanego przez n-li bibliotekarzy VI LO (p. Lidii Sabat, p. Jolanty Szczepańskiej) we współpracy z opiekunem Koła Fotograficznego „ Carpe Diem” ( p. Joanną Sordyl).

Spośród otrzymanych zdjęć nagrodzonych zostało 9 prac:

 

W kategorii- Przyroda:

  • Magdalena Zboś kl. I i
  • Natalia Haberko kl. II m
  • Dominka Sokołowska kl. I a

 

W kategorii- Ciekawe miejsca:

  • Justyna Borycka kl. II h
  • Katarzyna Młynarczyk kl. III b
  • Anna Serwata III b

 

W kategorii – Interesujące obiekty:

  • Katarzyna Dziób kl. II i
  • Marcin Miernik kl. II b
  • Anna Zimna kl. I i

 

Pozostałe prace wyróżniono.

 

 

 

Cała Polska czyta dzieciom

W ramach kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom” uczennice naszego liceum: Aleksandra Młynarczyk, oaz Martyna Kukulska czytają dzieciom w wieku wczesnoszkolnym- klasykę poezji polskiej.

Takie spotkanie miało miejsce m.in. w Przedszkolu Samorządowym nr 9.

Maluchy otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

Zdjęcia ze spotkania dostępne w galerii.

 

Biblioteczny Konkurs Literacki

W marcu 2010 n-le bibliotekarze zorganizowali Konkurs Literacki dla klas trzecich, umożliwiający uczniom powtórzenie w ciekawy sposób znajomości prozy i poezji (od starożytności po współczesność) ze szczególnym uwzględnieniem lektur szkolnych.

Nagrodzono atrakcyjnymi nagrodami książkowymi oraz rzeczowymi 9 osób:
I     Małgorzata Stanek kl. 3i

II    Jowita Adamczyk kl. 3f

III   Aneta Zychowicz kl. 3f

IV   Daria Kaczmarczyk kl. 3i

V    Piotr Kopczyński kl. 3d

VI   Magda Sieczkowska kl. 3f, Marlena Wiewióra kl. 3f, Marta Stepień 3f, Małgorzata Ziomek kl.3f

Gratulujemy!

 

Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt w dniu 5 października 2009 zostało zorganizowane spotkanie z p. Andrzejem Wąsikowskim, prezesem Klubu Instruktorów Ochrony Przyrody oraz członkiem Komisji Ochrony Przyrody z ramienia PTTK-u.

W spotkaniu na temat: „Chiropterologii w Polsce” wzięli udział uczniowie kl. IF i IH z p. B. Ubowska i p. A. Górniak. Podczas prelekcji obecna była także pani wicedyrektor Edyta Roman. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie zagadnieniami poruszanymi przez zaproszonego gościa.

Międzynarodowy Dzień Poezji


Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji,
w poniedziałek 23 marca odbyła się uroczystość poświęcona sylwetkom i twórczości znanych świętokrzyskich poetów: Teresy Opoki, Romualda Bielendy, Stanisława Rogali oraz Stanisława Nyczaja.
W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych: Martyna Pala, Klaudia Dudek, Natalia Ozdoba, Kinga Juszczak, Paulina Równicka, Paulina Lechowicz.
Oprawę muzyczną przygotował Piotr Malec , uczeń kl. II b.
Uroczystość zainicjowali i zorganizowali n-le bibliotekarze, przy współpracy z p. mgr Jolantą Rutczyńską, oraz z p. mgr Anną Wzorek.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym
w przygotowanie Międzynarodowego Dnia Poezji.




Maraton czytania


16 października br odbyła się uroczystość biblioteczna w formie 2-godzinnego "Maratonu czytania", zorganizowana przez nauczycieli bibliotekarzy VI L.O. z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Hasłem tegorocznych obchodów jest "Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece". Uczniowie VI L.O. mieli możliwość wysłuchania ulubionych fragmentów książek naszych nauczycieli, zaproszonych gości oraz uczniów. 
Z przyjemnością wysłuchaliśmy pani dyrektor Renaty Walęckiej, pani Lidii Gilewskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, pani Elżbiety Pietrow- Ślusarczyk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, pani Marzeny Wojciechowskiej - księgowej VI L.O., naszych nauczycieli: prof. Małgorzaty Kowalskiej, prof. Tomasza Sarny, prof. Jarosława Machejko oraz uczniów: Katarzyny Żukow i Tomasza Dracza.


Koniec uroczystości został uwieńczony piosenką zespołu Myslovitz pt. "Książka z drogą w tytule" w wykonaniu uczennic: Andżeliki Ciołak i Dominiki Kudaka.

Konkurs „Wakacyjnie zaczytani”.

�d teraz popłynę”, pierwszego tomu z cyklu Syreny i Bogowie. Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Miazga we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas pierwszych. Pytania dotyczyły między innymi procesu tworzenia książki. Młodym ludziom zaimponowało, że Marii udało się pogodzić naukę z pracą nad książką (Maria jest studentką Sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim). Jesteśmy wdzięczni naszej absolwentce za to, że podzieliła się z uczniami  VI LO cennymi uwagami o pracy nad tekstem. Zainspirowała młodych ludzi do pisania prozy i poezji. Liczymy na stały kontakt z tak dobrze zapowiadającą się młodą pisarką. 

 

Dodatkowe informacje