Marszałek Adam Jarubas spotkał się z młodzieżą VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach

Marszałek Adam Jarubas spotkał się z młodzieżą VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, która uczestniczy w projekcie „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”. Jest to gra edukacyjna polegająca na założeniu w szkole własnej firmy zorganizowanej na wzór spółki jawnej. Jedną z nich jest firma CosmoVoucher, która uzyskała tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2013. W spotkaniu z licealistami uczestniczyli także Paweł Garbuzik i Andrzej Łukasik z Urzędu Marszałkowskiego.

Film ze spotkania:
{youtube}24jifCTX47Q{/youtube} 
Link do galerii

- Bardzo się cieszę, że znaleźliście się w gronie finalistów tak prestiżowego ogólnopolskiego konkursu. Wasz wielki sukces pokazuje, że warto próbować być w czymś dobrym, być specjalistom w jakiejś dziedzinie. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu kształtujecie umiejętności przedsiębiorcze, a to wiąże się z sukcesem funkcjonowania firmy na rynku - mówił marszałek województwa Adam Jarubas.

W tym roku szkolnym w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach działają dwie firmy "CosmoVoucher" i "SunRise". Pierwsza z nich uzyskała tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2013. Głównym przedmiotem działalności firmy "CosmoVoucher" jest pośredniczenie w sprzedaży voucherów do kina, kręgielni, na tor gokartowy oraz innych miejsc rozrywki, z których uczniowie korzystają. Firma sprzedaje także pizzę. W skład firmy wchodzi 8 równouprawnionych wspólników oraz 2 pracowników. Jednym z ekspertów oraz konsultantów do spraw prawa i administracji jest marszałek województwa Adam Jarubas.

- Założenie szkolnej firmy do dla nas duże doświadczenie. Dzięki temu uczymy się pracy w zespole, wyznaczamy sobie zadania i obowiązki, pozyskujemy nowych klientów oraz nabieramy doświadczenia w inwestowaniu realnymi pieniędzmi – mówiła Katarzyna Zarzycka, finalistka Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2013.

 

Gala finałowa konkursu odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia na terenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczniowie będą musieli m.in. zaprezentować swoją firmę.

- W ramach projektu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” uczniowie naszej szkoły szukają pomysłu na biznes, oferują produkt lub usługę, przygotowują biznesplan przedsięwzięcia, gromadzą kapitał, prowadzą dokumentację finansowo- księgową, a przede wszystkim podejmują ryzyko biznesowe. Dzięki temu uczniowie uczą się prowadzić księgowość oraz kształtują umiejętności pracy w grupie. Zakładanie działalności gospodarczej uczy ich kreatywności i przedsiębiorczości – mówiła Teresa Wójcicka, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Spotkanie z młodzieżą było także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych.
- Zadaniem marszałka jest współkreowanie strategii rozwoju województwa oraz wzmacnienie konkurencyjności naszego regionu. Bardzo ważnym obszarem jest również wzmocnienie kompetencji kapitału społecznego. Ważne jest, aby wspomagać przedsiębiorczość lokalną, uzbrajać tereny pod inwestycje, aby ludzie nie wyjeżdżali z naszego województwa – mówił marszałek Adam Jarubas. Podpowiedział także młodzieży, że w przedsiębiorczości bardzo ważna jest umiejętność komunikowania się z ludźmi, przekonywania ich do swoich racji, motywowanie, inspirowanie czy zarządzanie zespołem.

Z kolei Paweł Garbuzik z Urzędu Marszałkowskiego przestawił uczniom najbardziej popularne kierunki studiów w Polsce oraz zawody dotknięte niedoborem pracowników. Przekonywał także młodzież do praktyk zawodowych, które udoskonalają umiejętności praktyczne. Natomiast Andrzej Łukasik opowiedział o swoich doświadczeniach z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przekonywał także do nauki języków obcych, które dają m.in. możliwość współpracowania z zagranicznymi inwestorami.

 

Dodatkowe informacje