26 lutego grupa uczniów klas 1M i 2P wzięła udział w corocznych Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząsteczek Elementarnych, uczestnicząc w wykładach i zajęciach praktycznych. Uczniowie mieli za zadanie przeanalizować grafiki przedstawiające cząstki rozpadu bozonów, w podobny sposób do tego, wykorzystywanego przez naukowców pracujących przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Wydarzenie zakończyło się telekonferencją z naukowcami z CERN.

Ogólnopolski Konkurs Fizyczny EUREKA
W bieżącym roku szkolnym 2019/20 aż 16 uczniów uzyskało wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym EUREKA:

pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych ŻAK
Wojciech Krzos z klasy 1pg,
pierwsze miejsce w kategorii klas ponadpodstawowych JUNIOR:
Kacper Grabowski z klasy 1a,

oraz wyróżnienia:

Bartosz Kaczmarek 1ag,  Mikołaj Przenzak 3a,  Mateusz Pańtak 1pg, Wiktor Chmiel 1b,

Alicja Borek 1b, Jakub Wiecha 3a,Kacper Opas 1pg, Adrian Cieśla 3a, Julia Barańska 3a,

Bartosz Żółtek 1ag, Jakub Trela 3a, Jan Krokos 3a, Martyna Trela 2b, Jakub Syska 3a,

Jakub Gwóźdź 2b

Gratulujemy!
Opiekunowie: Ewelina Błąd, Edyta Kucharz, Małgorzata Kułakowska

 

Finał ogólnopolskiego konkursu FAST 2017

Z radością informujemy, że Mikołaj Sabat (uczeń klasy 3a) został laureatem ogólnopolskiego konkursu Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2017. Laureaci otrzymują 100% maksymalnej liczby punktów w procesie rekrutacyjnym na wszystkie kierunki studiów prowadzonych przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, co w praktyce oznacza gwarancję przyjęcia na studia.

         Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych 

Dnia 1 marca 2017 roku w  naszej szkole odbyły się XIII Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych (International Masterclasses. Hands on Particle Physics). Przy asyście grupy naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk uczniowie VI LO w Kielcach oraz II LO w Końskich mieli okazję dokonać samodzielnej analizy danych z eksperymentów przeprowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów,korzystając ze specjalnego programu Hypatia. Celem badań było znalezienie bozonu Z a przy okazji tajemniczego bozonu Higgsa. Niespodzianką przygotowaną przez pracowników CERN’u okazał się wynik wskazujący na wykrycie grawitonu. Tym razem jednak Nobla nie będzie, to tylko symulacja. Na zakończenie przeprowadzona została wideokonferencja ze szkołami w Londynie, Mediolanie, Innsbrucku, Grazu oraz instytutem CERN, podczas której uczniowie analizowali i komentowali swoje wyniki, oraz mieli okazję zadać  pytania prawdziwym naukowcom badającym cząstki elementarne na co dzień.

 

  • IMG_8533
  • IMG_8534
  • IMG_8537

http://www.radio.kielce.pl/pl/przeglad-551/_img/6092
Wyborcza.pl 

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
International Masterclasses, Hands on Particle Physics

 

w tym roku po raz pierwszy odbędą się w naszym liceum

w środę 1 marca 2017

Warto wcześniej zapoznać się z funkcjami programu HYPATIA, który będziemy wykorzystywać.

Wizualizacja za pomocą HYPATII

Ślady w postaci elektronicznych sygnałów zarejestrowane przez detektor podczas zderzeń protonów mogą być przekształcone w obrazy przypadków (ang. event display). Są to dynamicznie tworzone obrazy, pokazujące tory cząstek w detektorze. Do wizualizacji będziemy używać programu HYPATIA - dostępnego na stronie internetowej:

http://atlas.physicsmasterclasses.org/pl/zpath_teilchenid2.htm.

 

Szczegółowe informacje u nauczycieli fizyki

Wyjazd do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Dnia 2 listopada odbyła się wycieczka młodych fizyków z naszego liceum do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, na terenie którego znajduje się jedyny działający w Polsce reaktor jądrowy Maria. Wysłuchaliśmy wykładów na temat promieniowania oraz radioaktywności bogato ilustrowanych eksperymentami fizycznymi. Atrakcją okazało się badanie własnej odzieży pod kątem skażeń promieniotwórczych za pomocą licznika Geigera-Müllera. Następnie, po przejściu przez szereg zabezpieczeń, mieliśmy okazję obejrzeć z bliska makiety elektrowni jądrowej, poobserwować naukowców z ośrodka przy pracy, czy w końcu zajrzeć do samego reaktora pracującego z pełną mocą i przekonać się o ciemnoniebieskiej poświacie powstałej w okolicy prętów paliwowych z powodu szybkich neutronów. Opuściliśmy ośrodek pełni entuzjazmu, po prostu promieniejąc (a może promieniując?) zdobytą wiedzą.

  • DSC_0933
  • DSC_0936
  • DSC_0939
 

Konkurs  Fizyczny  LWIĄTKO rozstrzygnięty.

Miło nam poinformować, że Krzysztof Jęczalik, uczeń klasy 1M uzyskał zaszczytny tytuł Taona.
Opiekun – p. Małgorzata Kułakowska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Ogólnopolski   Konkurs   Fizyczny  EUREKA

Krzysztof Jęczalik, uczeń klasy 1M zdobył drugie miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie EUREKA.
Opiekun - p. Małgorzata Kułakowska.
Ponadto trzynastu uczniów naszej szkoły uzyskało dyplomy wyróżnienia.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne.

Miło nam poinformować, że Mikołaj Sabat, uczeń klasy 2A zajął II miejsce w XLII Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym im. Profesora Roberta Głębockiego.

Gratulujemy.

Szkolny konkurs GRY i ZABAWKI  FIZYCZNE.

Rozstrzygnęliśmy  szkolny konkurs  Gry i Zabawki Fizyczne. Celem konkursu była popularyzacja fizyki poprzez zabawę.

Zwycięzcami zostali:

Domonika Klimek, Laura Krawczyk, Marcin Zasada z klasy 1D za grę FIZOPOLY

Wojciech Jakubowski, Mateusz Zwierzyński  za grę „ Z FIZYKĄ W KOSMOS”

oraz Julia Domagał i Agata Fitowska z klasy 1E za zabawkę Dzięcioł.

Opiekun – p.Edyta Kucharz.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę i gratulujemy ciekawych pomysłów.

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics

22 lutego młodzi fizycy z klas realizujących program matury międzynarodowej uczestniczyli w corocznych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych w Krakowie. Po trzygodzinnym wykładzie na temat Modelu Standardowego i detekcji cząstek elementarnych, uczestnicy przystąpili do pracy w programie Hypatia. Warsztaty polegały na wyszukiwaniu w gąszczu śladów cząstek powstałych po rozpadzie bozonu Z0 takich par elektron-pozyton, mion-antymion oraz foton-foton, które w ramach przyjętych niepewności pomiarowych miały początek w jednym punkcie oraz spełniały założone warunki energetyczne. Na zakończenie odbyła się wideokonferencja z czterema innymi ośrodkami w tym z Granady, Nijmegen, Szkokholmu oraz Karlowych Varów moderowana przez dwoje doktorantów z CERNu. Mimo ogromnej niepewności co do poprawności typowania par cząstek histogramy we wszystkich ośrodkach miały ten sam charakterystyczny wzór, a co najważniejsze, potwierdziły obecność cząstki Z tj. maksimum sumy energii wybranych par pojawiło się w przedziale 90 ± 5 GeV.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie:

  https://kjende.web.cern.ch/kjende/pl/zpath_teilchenid2.htm

Lekcja fizyki w reaktorze jądrowym.

Dnia 4 listopada 2015 r. grupa uczniów z klasy 1a, 1b i 2a pod opieką nauczycieli  – p. Edyty Kucharz i p. Magdaleny Słomy uczestniczyła w niepowtarzalnej lekcji fizyki w Otwocku w dzielnicy Świerk.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce, dysponującym m.in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym Maria. Maria jest reaktorem doświadczalno-produkcyjnym. Do głównych zadań reaktora należą:

  • wytwarzanie izotopów promieniotwórczych 
  • modyfikacja materiałów poprzez napromieniowywanie
  • badania na wiązkach neutronów
  • badania radiochemiczne z użyciem wypalonych prętów paliwowych
  • terapia neutronowa 

Zaćmienie Księżyca

W poniedziałek 28 września w godzinach 2.30 - 6.00 mogliśmy oglądać na niebie rzadkie zjawisko - zaćmienie Księżyca. Gdy nasz naturalny satelita znalazł się już całkowicie w cieniu Ziemi, został oświetlony załamanymi w jej atmosferze promieniami słonecznymi, które nadały mu rdzawoczerwony kolor. Oto seria zdjęć, które osobiście wykonał uczeń naszej szkoły Filip Grabka (kl. 2a). Zapraszamy do oglądania "Krwawego Księżyca" 

  • IMG_2009
  • IMG_2025
  • IMG_2030

Synchrotron Solaris 

W ramach 43 Zjazdu Fizyków Polskich zorganizowano zwiedzanie Synchrotronu Solaris, który jest obecnie budowany w Krakowie.

Co to jest synchrotron 

Synchrotron to najbardziej zaawansowane urządzenie badawcze wykorzystywane obecnie na świecie. 

Promieniowanie synchrotronowe uzyskiwane z synchrotronu elektronowego, spełnia wyjątkową rolę, gdyż pozwala na prowadzenie badań w wielu różnych dziedzinach nauki takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Synchrotron SOLARIS będzie najnowocześniejszym urządzeniem tego typu generującym promieniowanie elektromagnetyczne (od podczerwieni do promieniowana rentgenowskiego), którego unikalne właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać precyzyjnych analiz.

Przy pomocy synchrotronu można wykonać badania, których nie da się przeprowadzić stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego. Z tego powodu na synchrotron w Krakowie czekają polscy naukowcy, prowadzący swoje badania w zagranicznych ośrodkach.

O tym jakie znaczenie dla rozwoju nauki ma promieniowanie synchrotronowe może świadczyć fakt, iż za jego pomocą powstało kilka przełomowych metod diagnostycznych w medycynie. Dostęp do promieniowania synchrotronowego przyczynił się również do odkryć, za które przyznano trzy nagrody Nobla. Na świecie funkcjonuje około 60 synchrotronów, które są także motorem rozwoju technologii informacyjnych i mają ogromny wpływ na innowacyjność oraz konkurencyjność gospodarek w tych krajach, w których działają.

Centrum SOLARIS będzie otwarte dla wszystkich grup badawczych nie tylko z Polski. Będzie to pierwsza w tej części Europy multidyscyplinarna infrastruktura badawcza, działająca 24 godziny na dobę. Badania będą mogły się rozpocząć w 2016r. 

http://www.synchrotron.uj.edu.pl/solaris

  • budynek
  • maszyna

  

Zaćmienie Słońca

Częściowe zaćmienie Słońca przypadło na pierwszy dzień astronomicznej wiosny.  Księżyc przysłonił  prawie 70%  tarczy słonecznej.  Mogliśmy  podziwiać je 20 marca 2015 r. Było to pierwsze tego typu zjawisko widoczne na naszym niebie od 4 lat. Zrobiło się ciemno i ponuro.

Uczniowie naszej szkoły  skorzystali  z pięknej, bezchmurnej  pogody i podziwiali to niecodzienne zjawisko na boisku szkolnym pod opieką nauczycieli fizyki.

Do oglądania zaćmienia Słońca nie jest konieczny drogi sprzęt, jednak musimy się odpowiednio przygotować. Patrzenie na Słońce gołym okiem  lub przez nieodpowiednie przyrządy grozi poważnym  uszkodzeniem naszych oczu. My do dyspozycji mieliśmy specjalne okulary  wyposażone w folię ochronną Baader Planetarium, która jest przeznaczona do wizualnej obserwacji Słońca.

To były niezapomniane wrażenia.      


 

Rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła

 i Technologii Wykorzystujących Światło

 „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany”

 Ahmed Zewail, laureat Nagrody Nobla.

 Na rok 2015 przypadają rocznice kilku ważnych wydarzeń naukowych, związanych ze światłem oraz technologią świetlną: 

  • Opisanie zasad optyki przez Ibn Al Haythema w 1015 r.
  • Przedstawienie falowej natury światła przez Augustyna-Jeana Fresnela w 1815 r.
  • Opisanie fal elektromagnetycznych przez Jamesa Clerka Maxwella w 1865 r.
  • Stworzenie szczególnej teorii względności przez Alberta Einsteina w 1915 r. – opisującej światło w czasie i przestrzeni.
  • Wyjaśnienie zjawiska fotoelektrycznego przez Einsteina w 1905 r.
  • Osiągnięcia Charlesa Kao dotyczące wykorzystania światłowodów do celów telekomunikacyjnych – w 1965.

 My też nie możemy przejść obojętnie wobec tak ważnych wydarzeń dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do konkursu pt.

 „ Uchwycić światło”.

 Termin składania prac do końca marca. Szczegóły u nauczycieli fizyki.

Serdecznie zapraszamy. 


 16. Explorers  Festival w Łodzi

21 listopada 2014 r. uczniowie klasy 3a wraz z opiekunem p. Edytą Kucharz  wzięli udział w Laboratorium Przygody w ramach 16. Explorers  Festival w Łodzi.

 Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej pękała w szwach, gdyż uczniowie mogli wysłuchać ciekawych wykładów na temat aerodynamiki, tarcia czy podwójnej natury światła oraz obejrzeć niezapomniane wizualizacje: „Szybowcem na Everest”  i „Formuła 1 na nartach” .  Na koniec odbyła się prawdziwa uczta dla fanów Wojtka Hoffmana, lidera słynnej grupy rockowej Turbo, który wykonał na żywo improwizację do obrazu Normana Kenta „Podniebne pejzaże”.

                To była fascynująca przygoda. Mamy nadzieję wrócić tam za rok. 


 

 Konkurs "Bezpieczne Jajko"

Prezentacja prac konkursowych miała miejsce 30 maja 2014 roku w sali 120. Łącznie 32 uczniów demonstrowało zbudowane przez siebie wehikuły, w których umieszczone surowe jajko puszczone swobodnie
z wysokości 2 m miało być bezpieczne czyli nie rozbić się. Wszystkie projekty osiągnęły zamierzony cel. Wehikuły-zderzaki były oceniane pod względem wielkości, wagi, składu, oryginalności i oczywiście skuteczności.

Zwycięskie drużyny to:


1. Tomasz Słuszniak i Grzegorz Wróblewski z klasy I a, którzy zbudowali lekkie jajko z pianki poliuretanowej;

2. Grzegorz Kaczmarczyk i Tomasz Stęplewski z klasy II b, którzy umieścili jajko w fantazyjnej rakiecie;

3. Marek Łukasiewicz z klasy I a - autor lekkiej konstrukcji sześciennej;


Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za wyjątkową estetykę i pomysłowość:

1. Anna Łęcka i Anna Mojecka – jajko umieszczono tu w jajku ze styropianu,

2. Dominika Kabała i Zuzanna Jędrzejczak – krokodyl wyłaniający się z wody.


Dziękujemy za zaangażowanie. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej kreatywności.

Organizatorki
Ewelina Błąd, Małgorzata Kułakowska, Edyta Kucharz.


Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "EUREKA" rozstrzygnięty

Najlepszym uczniem w naszej szkole okazał się Marek Łukasiewicz z kl. 1A. Ponadto dwunastu uczestników otrzymał dyplomy wyróżnienia.

Cieszymy się tak dużym zainteresowaniem fizyką. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

 


 

Wyniki Międzynarodowego kokursu fizycznego "Lwiątko"

 

Organizatorzy konkursu uznali, iż tegoroczne zadania okazały się być znacznie trudniejsze niż w zeszłym roku. tym bardziej cieszymy się, że uczeń naszej szkoły Paweł Skiba z kl. 1M uzyskał zaszczytny tytuł "TAONA".

Doceniamy zasługi wszystkich uczestników i zapraszamy za rok.

 


 

Modelujemy Świat Fizyki

 

Masz wyobraźnię i zdolności manualne? Weź udział w konkursie fizycznym na najciekawszy przestrzenny projekt.

Zaprojektuj i wykonaj model dowolnego zjawiska fizycznego, bądź obiektu makro lub mikroświata i wraz z opisem przynieś do szkoły. Ostateczny termin przyjmowania prac mija 31 marca 2014r.

Szczegółowe informacje u p. E. Kucharz i p. E. Błąd.

 

 


 

 

Lekcja fizyki w reaktorze

24 lutego 2014r. uczniowie z klas 1a, 1b, 1m pod opieką pań E. Kucharz i E. Błąd uczestniczyli w wycieczce naukowej do reaktora MARIA w Świerku. Dzięki Instytutowi Energii Atomowej, który umożliwia zorganizowanym grupom zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora badawczego, mieliśmy szansę zobaczyć "serce" tego niezwykłego urządzenia. Wstęp do reaktora poprzedził fascynujący wykład pracownika naukowego, dotyczący promieniowania elektromagnetycznego.

 

 


 

 

Gwieździste niebo

W dniach 5-6 grudnia 2013 roku gościliśmy objazdowe planetarium. W niepowtarzalną, wirtualną podróż do zakątków Wszechświata wybrali się uczniowie klas pierwszych naszej szkoły.

Podróże te były doskonałym uzupełnieniem wiedzy z zakresu astronomii. W kolejną zapraszamy za rok!

 

 

Dodatkowe informacje