Trans History we Lwowie

W tegorocznym seminarium Trans History we Lwowie we wrześniu 2016 roku  wzięło udział ponad 80 nauczycieli, pracowników muzeów i pasjonatów historii z Ukrainy, USA, Niemiec i Polski.  W tym gronie znalazł się również nauczyciel naszego liceum, pan profesor Jacek Jaros. Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów na temat historii Żydów na Ukrainie, obejrzeć prezentowane przez Centropę filmy oraz wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem materiałów Centropy do przygotowania lekcji.

  • LEV118201
  • LEV119901
  • LEV124501

Projekt Rebirth of Nation

W trzecim tygodniu stycznia 2016 roku uczniowie oraz nauczyciele VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach gościli u siebie młodzież z żydowskiej szkoły Heschel High School w Nowym Yorku. Wizyta odbyła się w ramach projektu Rebirth of Nation.  Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się od szeregu wspólnych konferencji na Skypie, podczas których uczniowie poruszali tematykę historii polsko- żydowskiej, Holokaustu, a także zagadnień dotyczących tożsamości narodowej. Istotnym elementem projektu była również interpretacja wierszy związanych z Zagładą Żydów, m.in. „Campo di Fori” Czesława Miłosza.  Rozmowy dały uczniom okazję nie tylko do wymiany poglądów i zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do nawiązania bliższego kontaktu z żydowską młodzieżą.

Podczas pierwszych dni pobytu uczniów z Nowego Yorku w naszej szkole, uczniowie wraz z gośćmi przemierzyli Kielce, szczególnie zwracając uwagę na historię żydowskich mieszkańców naszego miasta. Uczniowie odwiedzili między innymi Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego oraz zobaczyli znajdującą się tam wystawę poświęconą pamięci ofiar pogromu kieleckiego. Najważniejszym punktem pobytu gości była wycieczka do Oświęcimia oraz wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie młodzież z Heschel High School poszerzyła swoją o życiu społeczności żydowskiej w Polsce, tragedii II wojny światowej oraz Holokauście.

Następnie uczniowie udali się do Krakowa i zwiedzili miasto śladami krakowskich Żydów. Młodzież wspólnie obejrzała synagogę, a opiekun grupy z Nowego Yorku opowiedział uczniom o obiektach związanych z judaizmem i obrzędowością żydowską. Momentem, który szczególnie zapadł w pamięci uczestników wycieczki była kolacja szabatowa w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie – było to wyjątkowe i radosne przeżycie dla młodzieży z naszego liceum. Uczniowie mieli okazję  utożsamić się z kulturą mniejszości, która przed wojną współtworzyła społeczność naszego kraju oraz posłuchać śpiewu w jidysz – języku narodu żydowskiego, obecnie bardzo rzadko używanym.

Udział w projekcie Rebirth of Nation pozwolił uczniom lepiej zapoznać się z tematyką Holokaustu oraz poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską z innej perspektywy. Młodzież wymieniła się swoimi refleksjami – dla  wielu takie spotkanie oraz skonfrontowanie z polsko – żydowską historią było bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem. Uczniowie nadal utrzymują ze sobą kontakt i wierzą, że dalsza współpraca między Heschel High School a VI Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach będzie się prężnie rozwijała.

  • IMG_3068
  • IMG_3071
  • IMG_3072

5.02.2015 - wideokonferencja z uczniami szkoły The Abraham Joshua Heschel w Nowym Yorku

5 lutego 2015 roku, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, mieli przyjemność wziąć udział w wyjątkowej wideokonferencji z amerykańskimi nastolatkami pochodzenia żydowskiego. Uczniowie szkoły The Abraham Joshua Heschel w Nowym Yorku podzielili się opiniami na temat swojej historii i kultury. Polscy uczniowie zaś, przybliżyli Amerykanom sytuację Żydów w Polce przed II Wojną Światową oraz wyjaśnili  jaką rolę pełnili oni w naszym społeczeństwie. Wszyscy podkreślali, iż większość wyedukowanych i wpływowych ludzi w przedwojennej Polsce stanowili właśnie Żydzi. Jako lekarze, prawnicy i kupcy, przyczynili się oni do rozwoju naszego państwa. W dyskusji poruszane były nie tylko kwestie żydowskie. Podstawowym pytaniem, które skierowaliśmy do mieszkańców Manhattanu było, dlaczego amerykańskie media, pisząc o obozach koncentracyjnych i obozach śmierci, posługują się wyrażeniem „polskie obozy...”  Stwierdziliśmy, iż tak niefortunnie skonstruowane nagłówki gazet, mogą wprowadzać wielu, nieznających historii ludzi, w błąd, sądząc iż Polacy byli ich założycielami. Jednakże, podstawą wymiany zdań był wiersz Juliana Tuwima „My, żydzi polscy”. Rozpatruje on kwestię  przynależności do dwóch społeczności - polskiej i żydowskiej. Dzieląc się refleksjami na jego temat, zadaliśmy bardzo istotne pytanie. Czy nasi rozmówcy z Nowego Jorku, postrzegają się bardziej jako Amerykanie czy Żydzi? Oczywiście, nie padła żadna konkretna odpowiedź, dzięki czemu mieliśmy kolejny temat do dyskusji i wymiany różnych punktów widzenia. Warto dodać, że wideokonferencja nie odbyłaby się bez inicjatywy dwóch osób. Pan Profesor Shmuel Afek oraz Pan Profesor Jacek Jaros, są oni inicjatorami całej akcji. Podstawą do przeprowadzonej rozmowy było założenie grupy na Facebooku o nazwie „Re-Birth of a Nation”. Miejmy nadzieję, że wkrótce odbędzie się kolejna wideokonferencja i „odrodzenie”, a raczej początek zażyłej relacji między młodzieżą z USA i Polski, będzie możliwe.

Dominika Książek, klasa IM

Wystawa

 W dniach od 1 do 15 grudnia w auli naszego liceum gościliśmy wystawę " A century of Jewish Memory - Hungary, Poland, Czech Republic, Slovakia, Slovenia, Austria". Została ona pomyślana jako wielki album zdjęć powstały na podstawie przeprowadzonych wywiadów z Żydami, żyjącymi w sześciu państwach. Opowiada o życiu - radosnych i dramatycznych, zwykłych i nadzwyczajnych jego chwilach. Komentarz do zdjęć stanowią wypowiedzi bohaterów wywiadów, świadków historii XX wieku. 

Wystawę przygotował ośrodek Centropa (Central Europe Center for Reseach and Documentation z siedzibą w Wiedniu, zespół tworzą także pracownicy w Waszyngtonie i w Budapeszcie), zajmujący się dokumentowaniem i upowszechnianiem dziedzictwa kultury żydowskiej w Europie. 

  • 1 (2)
  • 10
  • 2 (2)

http://www.centropa.org/exhibition/us-state-departmentdrl-hungarian-exhibition


Rozmowy z Polską

Dnia 13 listopada 2014 roku w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego  odbyło się spotkanie z cyklu „Rozmowy z Polską”. Jego tematem była problematyka wolności i jej rozumienia w historii Polski XX wieku. Uczniowie naszej szkoły przygotowali projekty ukazujące okoliczności odzyskania wolności, jej funkcjonowania w okresie II Rzeczypospolitej oraz czasy w których nasz naród był niewolony przez totalitaryzmy hitlerowski i sowiecki. Problematyka ta została zestawiona ze zjawiskiem wolności i jej pragnienia w okresie PRL, z działalnością organizacji opozycyjnych oraz rolą naszego kraju i NSZZ Solidarność w transformacjach Jesieni Narodów w Europie i rozpadzie Związku Radzieckiego. 

  • roz1
  • roz10
  • roz2

 


Okruchy historii

 7 listopada klasa I „M” na zajęciach historii HL udała się do Muzeum Historii Kielc, aby obejrzeć wystawę czasową Stanisława Piotrowicza pt.: „Okruchy historii”. Uczniowie dostali karty pracy na których widniały różne symbole związane z przeszłością naszego miasta. Licealiści dostali zadanie, żeby odnaleźć naklejki, które zostały ukryte na ulicy Św. Leonarda w dwóch kierunkach:  w stronę placu Moniuszki oraz Rynku.  Wychodząc z budynku Muzeum Historii Kielc klasa szybko odnalazła pierwsze wskazówki. Nieprędko rozwiązali zadanie, lecz udało im się znaleźć wszystkie naklejki umieszczone na chodnikach. To ćwiczenie wymagało spostrzegawczości i umiejętnej pracy zespołowej.  Po krótkiej wyprawie licealiści z ciekawością obejrzeli wystawę zadając przy tym dużo pytań. Nagrodą za odnalezienie ukrytych symboli były prezenty w postaci książek, koszulek i gadżetów MHKi.

 


Kwesta na Lwów

Dnia 1 listopada 2014 roku na kieleckim Cmentarzy Starym odbyła się kwesta, której celem była pomoc Polakom żyjącym we Lwowie. Młodzież VI Liceum Ogólnokształcącego czynnie włączyła się w tą charytatywną akcję. Organizatorami kwesty było Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich. Nasza szkoła pragnąc dołożyć symboliczną cegiełkę dla wsparcia rodaków żyjących  poza granicami naszego kraju wsparła inicjatywę po raz drugi.


II Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Rzecz o Powstaniu 1863”

W dniu 6 czerwca 2013 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach odbyło się podsumowanie II Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Historycznego „Rzecz o Powstaniu 1863”. Uczniowie oraz absolwenci naszej Szkoły  zajęli w konkursie czołowe miejsca.

I miejsce zajęła Monika Matwin - uczennica klasy 2h (opiekun p. K. Stanisławski)

II miejsce zajęła Maria Foti - tegoroczna absolwentka naszej Szkoły (opiekun p. M. Miazga).

Wyróżnienia w konkursie przypadły w udziale: Agnieszce Gos i Sarze Terelak - uczennicom klasy 1h (opiekun p. D.Stępień)


24 maja 2013
Zwycięska czwórka podbija Warszawę!

24 maja 2013 roku czworo uczniów klasy 1P: Augustyna Porzucek, Asia
Roman, Jakub Khier oraz Maciej Krawczyński wraz z opiekunem odwiedzili
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Licealiści odebrali
nagrodę specjalną- $250 na zakup sprzętu multimedialnego dla szkoły.
Młodzież została wyróżniona za nagranie filmu, w którym przedstawiła
dzieje Żydów na ziemi kieleckiej. Organizatorem konkursu była Centropa
CEC-Zentrum zur Erforschung und Dokumentation jüdischen Lebens in Ost-
und Mitteleuropa / Central Europe Center for Research and
Documentation. Uczniom w przygotowaniu  materiału pomagał nauczyciel-
prof. Jacek Jaros. Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych
sukcesów. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonego wideo: KLIK


23 maja

Zaledwie 70 lat temu na ziemi, po której dziś beztrosko stąpamy, miały
miejsce wydarzenia, o których wolelibyśmy nigdy nie słyszeć. Historia
jednak bez skrupułów artykułuje przeraźliwe słowa i nie sposób
pozostać niewzruszonym.

Dnia 23 maja 1943 roku na terenie obecnego cmentarza żydowskiego ginie
45 ludzi, słyszymy z ust prezesa  Stowarzyszenia im. Jana Karskiego,
Bogdana Białka.

Już po chwili delegowani uczniowie odczytują listę wszystkich ofiar.

"15 miesięcy" - dodają po pierwszym nazwisku.

Wszyscy truchleją. Wiek ofiary odczytany nie w latach, a w miesiącach,
budzi przerażenie. "18 miesięcy" - kontynuują chłopcy, a do nas,
zgromadzonych, dociera ogrom tragedii.

Po chwili przytłaczającej ciszy rabin Joel Nowicki odśpiewał jedną z
tradycyjnych żydowskich modlitw - psalm 13. Pod koniec, zgodnie ze
zwyczajem, każdy chętny mógł położyć na nagrobku kamyk na cześć
bestialsko zamordowanych przez niemieckich oficerów dzieci.
Karolina Sowińska uczennica klasy 1P (pre-IB)

Link do galerii


 

6 maja 2013 roku do naszej szkoły zawitała grupa studentów-nauczycieli z Kanady, reprezentujących Althouse Teachers College z University of Western Ontario, realizując projekt „Transition to Practice”. Celem ich wizyty było szukanie żydowskich śladów w Kielcach, a także poznanie naszego miasta. Uczniowie przygotowali serię zadań dla gości, by przybliżyć im historię Kielc i w grupach wyruszyli na zwiedzanie. Kanadyjczycy odwiedzili takie miejsca jak Wzgórze Zamkowe, wraz z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a także pomnik Menory, budynek Synagogi w Kielcach, miejsce Pogromu kieleckiego i Ławkę Jana Karskiego. Następnie grupy wróciły do szkoły, gdzie odbył się poczęstunek i mecz piłki nożnej. Ostatnim punktem odwiedzin kanadyjskich studentów była wizyta na cmentarzu żydowskim. Cała wycieczka uświadomiła wszystkich uczestników o silnej obecności historii w naszym mieście i o potrzebie pamięci o aspektach takich jak holokaust czy terror totalitaryzmu.

Link do galerii

 

 


 

,, Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, które tracą pamięć, giną ’’. Uczniowie naszej szkoły przed świętem zmarłych odwiedzili kieleckie cmentarze, uporządkowali wybrane groby, zapalili znicze. W dniach 1 XI – 4 XI 2012 r. brali udział w kweście na rzecz konserwacji najcenniejszych pomników nagrobnych na Cmentarzu Starym w Kielcach.

 

 

W kweście uczestniczyli:

 

Weronika Banasik
Zuzanna Brzoza
Kinga Buras
Roksana Chudzik
Klaudia Dąbrowska
Paulina Dziopa
Agnieszka Gołąb
Mateusz Grdeń
Magdalena Kępisty
Aleksandra Kita
Ewa Kot
Małgorzata Kotwica
Kinga Ksel
Marzena Kubicka
Maria Kumor
Patrycja Lajs
Katarzyna Majchrowicz
Zuzanna Niepołońska
Aleksandra Obara
Monika Piotrowicz
Karol Sobura
Karolina Stawiarska
Anna Szyszka
Agata Wesołowska
Aleksandra Wieczorek
Anna Winiarska
Ewa Wolder
Weronika Woźniak
Gabriela Zdrodowska
Barbara Żukow

Podziękowania w galerii.

 


6 lutego 2013 roku w KCK odbyła się uroczystość zakończenia konkursu Polskie Kresy Wschodnie 1921-1944. Wśród zaproszonych była grupa uczniów naszej szkoły, którzy kilka miesięcy wcześniej rozpoczęli pracę nad mapą interaktywną polskich kresów. Opłaciło się, wśród nagrodzonych na 8 miejscu znalazła się grupa uczniów klasy II i w składzie Joanna Byra, Małgorzata Piec, Aleksandra Klefas oraz Kamil Brzoza. Nasi uczniowie wkrótce zobaczą miejsca o których pisali ponieważ w nagrodę wyjadą na wycieczkę po dawnych kresach Rzeczpospolitej. Gratulujemy!!

 

 

 


 

 

W dniach od 27.01.2013r do 31.01.2013 r. nasze uczennice : Kinga Reczka (kl.1i), Katarzyna Gwóźdź(kl.1i) i Sylwia Kozłowska(kl.1e) :  zwyciężczynie konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, uczestniczyły w wyjeździe do Brukseli na zaproszenie europosła Pawła Kowala(PJN). W trakcie wyjazdu opiekę nad grupą sprawowali : p. Krzysztof Stanisławski i  p. Dariusz Stępień.

Z Warszawy wyruszyła do Brukseli trzydziestosiedmioosobowa grupa, w której były nasze  uczennice. Trasa wyjazdu prowadziła przez Berlin, w którym uczestnicy wyjazdu zatrzymali się  w dniu 28.01.2013r.

IMG_3897

Dzięki sprawnej organizacji możliwe było zwiedzenie najważniejszych miejsc i budowli w stolicy Niemiec. Wszyscy byli pod ważeniem gmachu Bundestagu(niemieckiego parlamentu) oraz muzeum komunizmu przy Unter den Linden.

 

Do Brukseli uczestnicy wyjazdu dotarli 29.01.2013 roku. Już następnego dnia zorganizowane zostało spotkanie z posłem do Europarlamentu p. Pawłem Kowalem.

IMG_3911

Kolejnym  punktem programu było zwiedzanie  muzeum integracji europejskiej czyli Parlamentarium. To w pełni multimedialne muzeum ułatwiło przypomnienie najważniejszych momentów z historii Europy związanych z ideą integracji europejskiej .Szczególne ważenie na zwiedzających zrobiła sala, w której każdy mógł, dzięki możliwościom współczesnej techniki, przyglądać i uczestniczyć  w obradach Parlamentu Europejskiego. 

W drugim dniu pobytu organizatorzy zaproponowali zwiedzanie miasta. Bruksela może poszczycić się  jednym z najwspanialszych rynków miejskich w Europie. Przyciąga  on uwagę zwiedzających mnóstwem zabytkowych kamienic, wspaniałym muzeum oraz ogromną ilością sklepów, straganów i restauracji. W jednej z nich nasi uczniowie i ich opiekunowie uczestniczyli w uroczystej kolacji wydanej na ich cześć przez pana Pawła Kowala na zakończenie wizyty.

Więcej zdjęć tutaj.

 

Dodatkowe informacje