Biologia i Chemia – molekułą życia

W dniu 4 marca 2016 roku w ramach projektu „Biologia i chemia - molekułą życia” odbyły się w naszej szkole warsztaty chemiczne poprowadzone przez pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia prowadzone były innowacyjnymi technikami  SSC. Innowacyjna technika Small-Scale Chemistry pozwala na nowoczesne, całościowe, przejrzyste, przyjazne i aktywizujące podejście do eksperymentalnej strony nauczania chemii uczniów i studentów. Warsztaty chemiczne zorganizowaliśmy po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Chcieliśmy, aby nauka była połączona z zabawą, aby zainteresować młodzież chemią i upowszechniać praktyczną wiedzę chemiczną. Sympatyczni i kompetentni wykładowcy pokazali naszym uczniom, że można połączyć suchą teorię z fascynującą praktyką. Z radością będziemy oczekiwać naukowców z Torunia w przyszłym roku.

W poniedziałek  tj. 7 marca,  uczniowie  klas biologiczo - chemicznych mieli okazję wziąć udział w wykładach z dziedziny biologii, chemii i medycyny. Wykłady prowadzone były przez pracowników UJK (profesor dr hab. Barbara Gawdzik), Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (lekarza ginekologa Agnieszki Wrony- Cyranowskiej, nauk medycznych Marzena Wątek) oraz p. mgr Elżbietę Rębiś.

 

Tematyka wykładów z pogranicza biologii, chemii i medycyny spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Mamy nadzieję, że za rok znów uda nam się zaprosić tak wspaniałych gości.

 

  • P1010119
  • P1010121
  • P1010134

 

 

Konkurs chemiczny

9 stycznia 2015 r. odbył się pierwszy etap XXII Konkursu Chemicznego Dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Miasta Kielce, w którym uczestniczyło 60 uczniów naszego liceum.
Do drugiego etapu konkursu, który miał miejsce 6.02.2015 r. zakwalifikowało się 24 uczniów.

Miło nam zakomunikować, iż finalistami konkursu zostali:

  1. Natalia Ciosk                                    - klasa 3G
  2. Krystian Pytel                      - klasa 3G
  3. Mateusz Śliwka                    - klasa 2F
  4. Piotr Zieliński                       - klasa 3F
  5. Blanka Świerczyńska          - klasa 3F

Gratulujemy i czekamy na laureatów

Finał konkursu odbędzie się 13.03.2015 r. o godz. 1500 w II LO w Kielcach.


Dzień Otwarty w VI LO



Podczas dnia otwartego w pracowni chemicznej, gimnazjaliści mogli być świadkami zaskakujących eksperymentów chemicznych, przeprowadzonych w trzech turach:
I – godz. 10:30
II – godz. 11:00
III – godz. 12:00
Eksperymenty przygotowali uczniowie klasy 2F (Wiktoria Smołkowska, Katarzyna Krzemień, Kamila Mularczyk) oraz klasy 2E (Olga Głowacka, Paweł Nowek) pod nadzorem nauczycieli: p. Aliny Pawlik i p. Honoraty Erdenberger.
Doświadczenia, które mogli zobaczyć to: „Wulkan”, „Gumiś kontra chloran (V) potasu”, „Pasta dla słonia’, „Duch chemiczny”, „Chemiczna zapałka”, „Samozapłon”, „Fontanna amoniakalna”, „Gejzer”, „Kameleon” itp.
Przygotowane doświadczenia wymagały precyzji i odpowiedniego przygotowania. Uczestnicy podziwiali przeprowadzane eksperymenty i z zadowoleniem stwierdzili, że warto było w nich uczestniczyć oraz poznać wiele nowych informacji o naszej szkole. Zwieńczeniem pokazów przygotowanych przez uczniów były gromkie brawa.
Chętni mogli również sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w przygotowanym przez uczniów klasy 2G konkursie chemicznym: „Wykrywanie jonów”. Uczennice naszego liceum Emilia Dąbrowska oraz Agnieszka Koprowska koordynowały przebieg konkursu oraz zapraszały przybyłych gości do wspólnej zabawy.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszyli dwaj „szaleni chemicy” (uczniowie klasy 2G): Grzegorz Taborski oraz Artur Jaklewicz wprowadzając wszystkich w chemiczny
i wybuchowy klimat.
Oprócz tego młodzież z klas 2E, 2G i 2F o profilu biologiczno-chemicznym przygotowali ciekawe prezentacje w postaci filmu, przedstawiającego doświadczenia chemiczne wykonywane na lekcjach chemii, które z wielkim zainteresowaniem oglądali gimnazjaliści na pierwszym piętrze naszego liceum.

 

 

 

 

 


KONKURS CHEMICZNY

21 lutego 2014 r. odbył się pierwszy etapXXI Konkursu Chemicznego Dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Miasta Kielce , w którym uczestniczyło 240 uczniów.

Do drugiego etapu konkursu , który miał miejsce 14.03.2014 r. zakwalifikowało się 117 uczniów w tym 25 uczniów VI LO im. Juliusza Słowackiego.

Finał konkursu odbył się 04.04.2014 r.Dziesięciu uczniów z najwyższą punktacją uzyskało tytuł laureata konkursu, pozostali uczniowie tytuł finalisty. Wyniki opublikowane są na stronie sodmidn.kielce.pl

Podsumowanie konkursu , rozdanie dyplomów i nagród odbyło się 24 kwietnia 2014 r.

 Nasi laureaci i finaliści:

Woźniak Wiktor - II Miejsce -laureat klasa IIIf

Kopacz Dominika - IV Miejsce -laureatIIIe

Piątek MagdalenaIIIf

Polak MaciejIIIe

Lucińska AgataIIIf

Derlatka MartynaIIIe

Krzywda JowitaIIIf

Dąbek MagdalenaIIIg

GRATULUJEMY , ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!☺☺☺☺☺

 Sukces chemików

Uczniowie naszej szkoły: Wiktor Woźniak, Martyna Derlatka, Dominika Kopacz, Magdalena Piątek, Maciej Polak, Agata Lucińska, Magdalena Dąbek oraz Jowita Krzywda zostali finalistami XXI Konkursu Chemicznego dla Szkół Ponadgimnazjalnych Miasta Kielce. 4 kwietnia 2014 r. brali udział w ostatnim etapie (finale) konkursu
w XI LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wyniki w czerwcu.

Gratulujemy !

 

 

 


XXI Konkurs Chemiczny
dla Szkół Ponadgimnazjalnych Miasta Kielce

 

 

W dniu 21.02.2014 r. w naszej szkole odbył się I etap XXI Konkursu Chemicznego dla Szkół Ponadgimnazjalnych Miasta Kielce.
Miło nam zakomunikować, że do II etapu konkursu, który odbędzie się 14.03.2014 r. w XI LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zakwalifikowało się 25 uczniów:
1.    Wiktor Woźniak
2.    Katarzyna Wołoszyn
3.    Karolina Korba
4.    Kinga Żołądek
5.    Martyna Derlatka
6.    Dominika Kopacz
7.    Magdalena Piątek
8.    Krystian Pytel
9.    Klaudia Żymańczyk
10.    Karol Stanisławski
11.    Dominik Nowaczek
12.    Maciej Polak
13.    Agata Lucińska
14.    Bartłomiej Skuza
15.    Anita Jopkiewicz
16.    Magdalena Dąbek
17.    Tomasz Wenta
18.    Małgorzata Czerwińska
19.    Jowita Krzywda
20.    Sylwia Surma
21.    Anna Zamojska
22.    Grzegorz Taborski
23.    Natalia Ciosk
24.    Katarzyna Kaczor
25.    Maciej Pióro

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

 

Koło chemiczne

Zajęcia stanowią rozszerzenie zajęć lekcyjnych z chemii dla:

  • osób szczególnie zainteresowanych chemią, którzy w przyszłości chcą zdawać maturę z chemii na poziomie rozszerzonym, by studiować chemię lub kierunki pokrewne w tym biologię, nauki medyczne, farmację, ochronę środowiska itp.;
  • uczniów przygotowujących się do udziału w Konkursach Chemicznych;

Głównym celem koła chemicznego jest zapoznanie się uczniów z aparaturą chemiczną oraz sposobem planowania doświadczeń i syntez chemicznych. Ponadto podczas zajęć uczniowie mają możliwość poszerzenia i uzupełnienia swojej wiedzy teoretycznej.

Link do galerii

CHEMICZNE REWOLUCJE
 

W sobotę – 19 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbyły się pokazy chemiczne z cyklu : „CHEMICZNE REWOLUCJE” zorganizowane dla uczniów klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym .

Proponowane doświadczenia maiały na celu przybliżenie ciekawych zjawisk chemicznych, również takich, z którymi można się zetknąć w życiu codziennym.

Pokazy rozpoczęły się od powtórki oraz sprawdzenia wiedzy młodzieży z zakresu właściwości podstawowych odczynników znajdujących się w pracowni chemicznej.

Uczniowie mogli przekonać się, że chemia to nie tylko skomplikowane, trudne reakcje czy rozbudowane wzory. To także zaskakująca nauka, pełna ciekawostek. Sukces tych pokazów dopełniła z pewnością atmosfera jaka panowała podczas prezentacji. Nie zabrakło również uśmiechów świadczących o zadowoleniu uczestników.

Pokazy przygotowane były przez uczniów naszej szkoły.

Prowadzącym spotkanie była mgr Honorata Erdenberger

Link do galerii


 

ROK 2011- ROKIEM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
 

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny,
w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło Jej nawet zesłanie. Podczas I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.

 

Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii.
Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego. Po Jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał:  

„Była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać”.

 

Plan działań VI LO w roku Marii Skłodowskiej Curie

 

  • Przygotowanie przez uczniów wystawy na forum szkoły poświęconej noblistce – X 2011
  • Omówienie na lekcjach chemii sylwetki i osiągnięć Marii Skłodowskiej Curie – X 2011
  • Konkurs dla uczniów klas pierwszych „Atom i ja” – X/XI 2011r.
  • Prezentacja multimedialna „Promieniotwórczość wokół nas” dla uczniów przygotowana przez p. Tomasza Zębalę – XII 2011
  • Zwiedzanie reaktora jądrowego „Maria” w Świerku – II sem. roku szkolnego 2011/2012r.

Galeria: Świerk - reaktor jądrowy "Maria"

Dodatkowe informacje