KALENDARIUM IMPREZ CYKLICZNYCH  W VI LO

- JĘZYK ANGIELSKI - 

Słowak lubi angielski!
Wyławiamy talenty językowe i odnosimy sukcesy w ogólnopolskich konkursach! 

DLA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY:

1. Listopad – I etap (szkolny) olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego. Uczniowie rozwiązują test leksykalno-gramatyczno-kulturowy, prace są wysyłane do „zewnętrznej” weryfikacji, a potem czekamy na wyniki. Na dalsze etapy trzeba się już wybrać w dłuższą podróż – Kraków, Poznań … Nasi uczniowie są nierzadko jedynymi z województwa świętokrzyskiego, którym udaje się zdobyć laury w tym prestiżowym konkursie. (!)

 • szkolny koordynator: mgr Agnieszka Sekrecka

2. Listopad - konkurs tłumaczeniowy ,,Juvenes Translatores” dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w tłumaczeniach pisemnych z/do języka angielskiego. Konkurs odbywa się pod patronatem Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej, a przeprowadzają go również inne szkoły na terenie Unii Europejskiej. O tym, które szkoły wezmą udział w konkursie, decyduje losowanie. Każdego roku trzymamy kciuki, aby nasza szkoła znalazła się na liście szczęśliwców i czekamy na następców Stanisława Barańczaka…

 • szkolny koordynator: mgr Justyna Tracichleb- Lichosik, mgr Agnieszka Sekrecka                          

3. Grudzień – ogólnopolski konkurs języka angielskiego English High Flier organizowany przez firmę JERSZ – ŁOWCY TALENTÓW z Wrocławia. Konkurs ma formę testu wielokrotnego lub jednokrotnego wyboru i obejmuje materiał leksykalno-gramatyczny. Do wygrania nagrody rzeczowe oraz obozy językowe!

 • szkolny koordynator: mgr Agata Makowska

4. Luty Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX. Konkurs ma formę testu i obejmuje – poza materiałem leksykalno-gramatycznym – znajomość treści lektury, którą corocznie podaje organizator. Do wygrania cenne nagrody!

 • szkolny koordynator: mgr Justyna Tracichleb-Lichosik 

5. Marzec – ogólnopolski konkurs języka angielskiego English ACE organizowany przez firmę JERSZ-ŁOWCY TALENTÓW z Wrocławia. Na szczęśliwych zwycięzców czekają nagrody rzeczowe oraz obozy językowe! 

 • szkolny koordynator: mgr Ewa Marszycka 

Całorocznie:

1. Teatr po angielsku - miłośników języka angielskiego i sztuki teatralnej zapraszamy do teatru prowadzonego w języku angielskim! Zespół Teatralny Anglojęzyczny działa w naszej szkole od 2011 roku. Pierwszą sztuką, której premiera odbyła się 25 kwietnia 2012 roku, była komedia Szekspira „Much Ado About Nothing” [Wiele hałasu o nic]. W jej przygotowanie zaangażowanych było 11 uczniów, a 4 z nich grało podwójne role. Aktorzy mieli okazję powtórzyć swój spektakl przed młodzieżą z Niemiec, która odwiedziła naszą szkołę we wrześniu 2012 roku w ramach wymiany uczniowskiej. Kolejną sztuką, która miała premierę w naszym liceum, była ponownie komedia Szekspira „A Midsummer Night’s Dream” [Sen nocy letniej].

 • 3
 • IMG_7543
 • IMG_7544

 • Teatr prowadzi: mgr Dorota Ucig.

2. Students Exchange - czyli wielka przygoda Słowaka z wymianą uczniowską. Średnio raz na dwa lata nasza szkoła uczestniczy w wymianach językowych z młodzieżą z innych krajów.Każda wymiana młodzieżowa to szansa poznania rówieśników z innego obszaru kulturowego, uświadomienia sobie jak, z jednej strony, bardzo różnimy się od siebie w sposobie reagowania na sytuacje dnia codziennego, pod względem zwyczajów kulinarnych czy domowych. Jednak z drugiej strony, okazuje się, że mamy podobne pragnienia, marzenia i zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli. Wyjazd na wymianę to również możliwość nabycia biegłości w posługiwaniu się językami obcymi, a przede wszystkim, co podkreślają wszyscy uczestnicy, przeżycia niezapomnianej przygody. Uczniowie naszego liceum regularnie biorą udział w wymianach młodzieżowych wspieranych finansowo przez programy europejskie oraz rządowe takie jak LLL czy PNWM. W ramach projektów młodzieżowych byliśmy w Nimes we Francji i co dwa lata jeździmy do Waiblingen w Niemczech.

 • Niemcy15 018
 • Niemcy15 050
 • Niemcy15 063

 • Koordynatorzy: mgr Małgorzata Kułakowska oraz mgr Mariusz Kowalczyk

3. Współpraca z UJK  w Kielcach - młodzież z VI LO bierze udział w wykładach w języku angielskim prowadzonych przez pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest zatem okazja, by przez chwilę poczuć się jak student filologii… Bezcenne!

4. „Kino przybliża nam świat” – projekt jest realizowany dzięki współpracy z kieleckim kinem „Moskwa”. Młodzież uczestniczy w projekcjach anglojęzycznych filmów. Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy na temat kultury, historii i problemów społecznych krajów anglojęzycznych, co wiąże się z wymaganiami edukacyjnymi realizowanymi na lekcjach języka angielskiego w programie Międzynarodowej Matury. Projekcje filmów są punktem wyjścia do lekcji tematycznych dotyczących wybranych zagadnień kulturowo-społecznych w krajach anglojęzycznych. W ubiegłym roku uczniowie mieli okazję obejrzeć m.in. następujące filmy: „Pieśń słonia” (reż. Charles Binamè), „Selma” (reż. Ava DuVernay) czy  „Królowa” (reż. Stephen Frears).

 • koordynatorzy: mgr Agata Makowska oraz mgr Agnieszka Sekrecka

5. „Świętokrzyskie Dwujęzyczne” – nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, pana Adama Jarubasa, we współpracy z Cambridge English Language Assessment. W 2015r. występowaliśmy w roli współorganizatora konferencji międzynarodowej, a nasi uczniowie wygłaszali speeche i brali udział w panelowej dyskusji.

6. Zapraszamy „anglojęzycznych”  mistrzów słowa pisanego do publikowania swoich wierszy/ utworów na naszej stronie internetowej w zakładce: Twórczość uczniów. 

 

DLA GIMNAZJALISTÓW:

1. MarzecMaraton Matematyczny Dla Gimnazjalistów – wbrew pozorom, to nie tylko matematyczny maraton, albowiem uczniowie rozwiązują na czas zadania matematyczne – uwaga! - w języku angielskim! Więcej informacji TUTAJ.

 • organizatorzy: nauczyciele uczący w programie IB

2. Luty/ MarzecMiniolimpiada Języka Angielskiego – to organizowany przez naszą szkołę konkurs języka angielskiego dla gimnazjalistów. Jak tradycja nakazuje, etap pisemny i ustny obejmuje treści gramatyczno-leksykalne oraz znajomość realiów krajów anglojęzycznych (tzw. „kulturówka”). Więcej informacji TUTAJ.

 • organizatorzy: mgr Dorota Ucig, mgr Michał Komodołowicz

Dodatkowe informacje