Opinie Absolwentów o Programie Matury Międzynarodowej
w VI LO im Juliusza SŁOWACKIEGO w Kielcach.
 
 
 
Alicja Niewczas

Alicja Niewczas, absolwentka klasy IB w roku 2011
Studiuje elektronikę i telekomunikację na University of Sheffield w Anglii.
 
Kiedy przed paroma laty zdecydowałam się na program matury międzynarodowej w Słowaku, tak naprawdę nie do końca zdawałam sobie sprawę z konsekwencji. Chociaż zdarzało mi się myśleć o studiach za granicą, wydawało mi się, że była to zbyt odległa przyszłość. IB było dla mnie po prostu czymś świeżym i ciekawszym niż program polskiej matury, dlatego też postanowiłam spróbować. Nie ukrywam, że oprócz nawiązanych przyjaźni lata liceum przywodzą mi na myśl głównie ciężką pracę i konkretną dawkę stresu, ale teraz, będąc na czwartym roku studiów na angielskiej uczelni, szczerze doceniam wiedzę i umiejętności wyniesione ze szkoły i wiem, że gdyby nie matura międzynarodowa, nie byłoby mnie tu, gdzie jestem. Krótko mówiąc: było warto. IB przede wszystkim zaoszczędziło mi na studiach dużo stresu. Pod względem matematyki pierwszy rok studiów był dla mnie jedynie powtórką tego, czego nauczyłam się w IB, a w kolejnych latach materiał wydawał mi się bardziej przyswajalny dzięki solidnym podstawom zdobytym w liceum. Z kolei za fizyce w IB nauczyłam się pisać raporty techniczne, które na studiach są podstawą, a dla uczniów po programie polskiej matury - często czarną magią.
Dodatkową zaletą nauki w klasie z maturą międzynarodową w Słowackim było dla mnie to, że już w pierwszej klasie zrezygnowałam z pobierania dodatkowych lekcji języków. W zależności od poziomu, 4 lub 6 godzin języka tygodniowo to wystarczająco, by rozwijać swoje umiejętności. Co więcej, możliwość nauki języka angielskiego na poziomie Proficiency w publicznym licem to rzadkość i ogromny przywilej.
IB dało mi także szersze spojrzenie na świat. Przebywałam z ludźmi z różnych środowisk, którzy na program matury międzynarodowej zdecydowali się z różnych powodów, lecz wszystkich łączyła chęć zrobienia czegoś ponad przeciętność. Wszyscy mieli wysokie aspiracje, pomysł na siebie i chęć obcowania z innymi kulturami, co stanowiło dla mnie niezwykłą motywację do nauki i dalszego rozwoju. Głównie to dodało mi odwagi, by wyjechać na studia za granicę.
Lekcje w IB odbywają się w małych grupach i panuje dość kameralna atmosfera (nie mylić z brakiem dyscypliny), dzięki czemu każdy zostaje wysłuchany i ma prawo głosu. Nauczyciele zawsze zachęcają do wyrażania własnych opinii i w czasie grupowych debat na przykład na lekcjach angielskiego czy niemieckiego każdy ma sposobność - a czasem wręcz obowiązek zaprezentowania swojego stanowiska w danej sprawie, przez co wszyscy aktywnie biorą udział w zajęciach. To kolejna zaleta IB: uczy myślenia, samodzielności i tego, że najlepszym sposobem na osiągnięcie dobrych wyników jest po prostu uczciwa praca i zaangażowanie. IB to ogrom ciężkiej pracy i wiele wyrzeczeń, ale także satysfakcja po zdaniu matury i, co najważniejsze, pod wieloma względami łatwiejszy start na studiach – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ja ani trochę nie żałuję swojej decyzji o podejściu do matury międzynarodowej i każdemu, kto nadal się waha, szczerze polecam podjęcie tego wyzwania.

IB

 

Jagoda KUŁAGOWSKA, absolwentka klasy IB w roku 2012
Studiuje na wydziale lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 
Wybór IB to jedna z najlepszych decyzji mojego życia. Program Międzynarodowej Matury pozwolił mi na poszerzanie horyzontów, zgłębianie wiedzy a przy tym czerpanie z tego przyjemności. IB pomogło mi zrozumieć, że najważniejsze jest ciągłe rozwijanie się, co jak najbardziej program zapewnia. Oprócz ciekawych, zróżnicowanych form nauki, IB w "Słowaku" gwarantuje także indywidualne podejście do ucznia, dzięki czemu chętnie uczestniczyłam w zajęciach. Program jest namiastką studiów, uczy kreatywności, samodzielności w rozwiązywaniu problemów, poprzez co nabywamy umiejętności bardzo przydatnych w dalszej karierze edukacyjnej. Dzięki zajęciom laboratoryjnym w liceum, nie mam problemów z wykonywaniem doświadczeń na studiach. Przydatne formy pracy pisemnej typu esej, raport, portfolio nie stanowią już dla mnie problemu. Nauczycie są maksymalnie zaangażowani w to abyśmy osiągnęli sukces, przy czym stwarzają niezwykle ciepłą i przyjazną atmosferę. Interesują się moimi dalszymi osiągnięciami, jestem z Nimi w kontakcie. Zawsze mogłam liczyć na wsparcie, nauczyciele byli dostępni również poza godzinami lekcyjnymi. Będąc dobrze przygotowania do matury, zdałam ja pomyślnie i dostałam się na wymarzone studia. Lata tutaj spędzone, dały mi możliwość zawiązania trwałych przyjaźni i poznania bardzo wartościowych, ambitnych ludzi zarówno wśród nauczycieli, jak i moich rówieśników.

 

Maria Rita FOTI, absolwentka klasy IB w roku 2013

Studiuje kulturoznawstwo dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

W latach 2010 - 2013 miałam przyjemność brać udział w programie matury międzynarodowej IB. Trudno zwięźle ująć w słowa wszystko, co stamtąd wyniosłam. Bez wątpienia jest to ogromna inwestycja w przyszłość. W programie IB najlepiej sprawdzają się pasjonaci - osoby ambitne, sumienne i cierpliwe bez trudu poradzą sobie z obowiązkami. Z własnego doświadczenia widzę, że realizacja dostarczanych przez program wyzwań utrwala świadomość własnego potencjału i zachęca do dalszego rozwoju. Zajęcia z Teorii Wiedzy i CAS szczególnie wzbogacają wachlarz pozytywnych cech charakteru gdyż uczą m.in. krytycznego myślenia, kreatywności czy empatii. Przyswajanie zagadnień historycznych czy geograficznych pozostawia czujne spojrzenie na problemy globalne. Jako absolwentka mogę spokojnie powiedzieć, że w maju czułam się dobrze przygotowana nie tylko do matury, ale i dorosłego życia. Panująca w szkole pozytywna atmosfera i przyjacielskie relacje z nauczycielami pozostawiły we mnie miłe wspomnienie, do którego na pewno jeszcze wiele razy wrócę.

Dodatkowe informacje